Voor wie wil is er een opening uit 113 donderdag 8 maart 2012 in beeld www.pzc.nl/uit In de 16e eeuw werd het beeld uit de christelijke ker ken gebannen. Het woord werd de baas. Na 400 jaar zijn ook in protestants Ne derland de scherpe kantjes er wel af! Tijd voor een nieuwe balans. 'De Zeeuwse Staties' is daar een mooi voorbeeld van. Een reizende tentoonstelling met tien kunstwer ken van Jeltje Hoogenkamp en evenzoveel gedichten in het Zeeuws van Corrie Kopmels. Dit jaar langs kerken in Zeeland trek kend en aanleiding voor allerlei ac tiviteiten. Het project is gericht op de tijd rond Pasen en Pinksteren. Dat zou kunnen leiden tot illustra ties van de gebeurtenissen uit het Nieuwe Testament. Er is echter een verrassende keuze gemaakt om de reeks op te hangen aan ele mentaire begrippen als stad, tafel en teken. Hoogenkamp en Kop mels maken er zo een universeel verhaal van, dat gaat over mensen, begrijpelijk en van waarde voor ie dereen, al is bereidheid om Zeeuws te lezen voor het verstaan van de gedichten wel een voor waarde. Een voorbeeld, het ge dicht 'Openieng': Gróte druppels op je'n and voor- spelle eindelik regen d'n emel geef z'n eigen wig an 't dróge dorre land 't licht en dundert oueraol in 't arte slaet de bliksem in de vrem- delieng ei een gezicht/ wien a de moed verloren ao ei oenger om te le ven. Een tekst die verbinding legt tus sen gebeurtenissen in de natuur en wat er zich tussen mensen kan afspelen. Een gedicht over ruimte en hoop. Het schilderij van Hoogenkamp is een abstracte compositie waarin een roodgetint vlak deels doorsne den wordt door het wit van het pa pier. Er kan als het ware water en licht door het kader binnenko men. Maar de gekleurde vlekjes die zich voor de opening lijken te verdringen, zouden er ook door kunnen ontsnappen naar een on bekende verte. Tekst en beeld ge ven elkaar en de beschouwer ruim te om een eigen verhaal te vor men. Er is één zin die mij het meeste treft. 'De vremdelieng ei een gezicht'. Een zin die broodno dig is in een tijd en in een land dat zich steeds meer opsluit in zichzelf en zich afwendt van het andere en de ander. Voor wie wil is er een opening. Dat geeft hoop of je nu 'gelooft' of niet. Zo heeft elk van de werken wat te bieden. Beperk ik me tot het beeldende dan komt Hoogenkamp sterk voor de dag als het gaat om het oproepen van sfe ren via subtiel materiaal- en kleur gebruik. De composities zijn ge concentreerd en intens, in een mooie balans van figuratie en ab stractie. Een enkele keer zoals in 'Blommeweie' blijft het te diffuus. Verder was het voor dit project nog beter geweest als er voor grote re schilderijen was gekozen. De meeste werken zijn op papier, rela tief klein en worden geëxposeerd achter glas. In een kerk zou iets meer 'uitpakken' de impact van het beeld versterken. In dat op zicht valt er van de kunstenaars uit de contrareformatie nog wel iets te leren. T/m 31/3. Zeeuwse Staties, Nicolaaskerk, Kerkgang 2, Kortgene. Za. en zo. 13.00 - 17.00 uur. Zeeuwse Lichting 2011 Zwartepietenspel Sandra van der Meulen Dertien in 2011 aan een Nederland se academie afgestudeerde kunste naars, ontwerpers, vormgevers en illustratoren met Zeeuwse wortels tonen hun werk. Van meubels tot films, van storyboards tot installa ties. Verkenningen van persoonlij ke en gemeenschappelijke werel den. Opening 5/215.00 uur. T/m 16/3. CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 09-17 uur. Iedereen krijgt volgens het Haagse collectief IDEEkunst vroeg of laat de zwartepiet toegespeeld. Het hui dige kabinet slachtoffert onder meer de kunstenaars. Als ant woord maakten 16 van hen een zwartepietenspel met 31 kaarten. De originelen - collages en objec ten - zijn te zien en te koop. T/m 31/3. Kunstuitleen Terneuzen, Bellamystraat 26a. Di. t/m vrij. 13.00 -17.00 uur, za. 10.00 -14.00 uur. Sandra van der Meulen combi neert collage- en druktechnieken met diverse materialen, waaronder kaasdoek, oosterse papieren en ge vonden voorwerpen. Met puur heid als uitganspunt en harmonie als doel zoekt zij haar weg tussen controle en vrijheid, tussen meer en minder. Opening 11/3 14 uur. T/m 8/5. Kunstuitleen De Bevelanden, Museumcafé, Singelstraat 13, Goes. Ma. t/m vr. 11.00 en zo. 12 -16 uur. Art Babes Acht vrouwelijke curatoren, kun stenaars, critici en museumdirec teuren hebben zich door Daan Samson en Jeronimus van Pelt la ten portretteren als verleidelijke modellen. Het tijdschrift Kunst beeld riep deze reeks uit tot 'het minst te waarderen kunstwerk van Art Rotterdam 2011'. Opening 11/3,15.00 uur. T/m 13/5. Art Babes en meer, Walstr. 25, Vlissingen. Wo. t/m zo. 13-17 uur. SCHILDERIJEN september 2012 ïgstijden bij: muit ïe Heinkenszand Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Zeeuwse Staties Zeeuwse Staties is een project voor Passie, Pasen en Pinksteren. Het bestaat uit 10 kunstwer ken van Jeltje Hoogenkamp en 10 gedichten van Corrie Kopmels. Hoogenkamp werd geboren in Sneek, kreeg haar opleiding aan de Rietveld Academie en woonde jaren in Veere. Nu woont zij in Zuiderwoude. e Corrie Kopmels komt uit 's-Gravenpolder. Zij studeerde theologie en woont in Harderwijk. Zij werkte mee aan de Zeeuwse Bijbelvertaling. Jeltje Hoogenkamp: Openieng

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29