koop etalage te uit ii Heiligen tellen bij Pier de Koning in Galerie 1900 Hertaling Matthdus Passion is het mooiste wat ik ooit heb gemaakt' donderdag 8 maart 2012 www.pzc.nl/uit bij wijze van spreken de balk op zijn rug heeft, hebben niks met de eeuwwisseling te maken, maar ze zijn wel fantastisch. Hoewel ze ge maakt lijken voor die ruimte, blij ven ze te koop. Zo moet je je op stellen als koopman, anders word je een verzamelaar." Galerie 1900 mag dan de hobby zijn van Pier de Koning; het is in de eerste plaats zijn werk. ^stev^raat P GOES Hoeveel heiligenbeelden staan in Galerie 1900? De belangstelling voor heili genbeelden is de laatste ja ren gestaag gegroeid. Niet alleen gelovige rooms-katholieken maar ook mensen van andere ge zindten waarderen de symboliek van de beelden, die in tal van stij len en materialen op de markt zijn. Om kans te maken op honderd eu ro, vrij te besteden in Galerie 1900 in Goes moet je weten hoe veel heiligenbeelden er in de win kel staan. „Het zijn er best veel, al moet ik ze zelf ook eerst nog tel len", zegt Pier de Koning. Mail uw antwoord voor woensdag 14 maart naar: galerie1900@zonnet.nl. Vorige week stond er als prijsvraag een foto van niet nader genoemde voorwerpen van Sinke schoenmo de en ruitersport in Serooskerke. Op de foto waren zadelbomen te zien. Iris van den Berge uit Vlissin- gen wist de goede oplossing en kan een kadobon van 25,- euro op halen in de winkel. door Rolf Bosboom Zes jaar na dato kan Jan Rot nog altijd lyrisch vertellen over zijn 'hertaling' van de Matthaus Passion van Bach. „Dit blijft toch het mooiste wat ik ooit heb gemaakt." Op uitnodiging van de taakgroep Spagaat van de Koor kerk komt hij zondag naar Middel burg om uitgebreid in te gaan op 'zijn' Matthaus Passion. De bijeen komst is voor iedereen toeganke lijk. De 54-jarige Rot, die woont in Os- sendrecht, is zanger, componist en tekstdichter. Populair zijn zijn vrije vertalingen (hertalingen) van bekende muziek, zowel uit de klas sieke als uit de pophoek. De Matthaus Passion zette hij in 2006 om naar modem Neder lands. „Als jongen vroeg ik me al af: waarom zingen ze in het Duits? De Bijbel is er toch ook in het Ne derlands? Zo heeft het koor het over Barabbam, maar voor ons is het Barabbas. Dat is misschien een kinderachtig voorbeeld, maar in het Nederlands komt de tekst wel veel dichterbij. Om echt te horen waar het over gaat, is het Neder lands veel spannender." Rot ging vrij met de tekst om. „Die is gebaseerd op het ba- rok-christelijke geloofsgoed uit de tijd van Bach. Dat spreekt me niet zo aan, want we weten nu zoveel meer. Ik wilde loskomen van de oorspronkelijke Duitse tekst en een vertaling maken die zowel christelijke als niet-christelijke luis teraars kan aanspreken." De muziek was steeds de bepalen de factor. „De muziek is tijdloos, de tekst veel minder. Het moest al lemaal precies kloppen met de no ten." De hertaling was een enorme klus. In totaal veertien versies maakte Rot voordat hij tevreden was. Het resultaat mocht er echter zijn. De uitvoering door het Resi dentie Orkest verscheen op cd, die doorstootte naar de eerste plaats van de albumhitlijsten. „In het begin was ik best wel bang voor de reacties van muziekpuris- ten, maar voor hen heb ik het ook niet gemaakt. De Matthaus Pass ion is immers publiek bezit, waar aan je je eigen draai kunt geven. Men hóeft er niet naar te luiste ren." Er zijn de afgelopen jaren diverse uitvoeringen van zijn versie ge weest. „In het begin liep het heel goed, maar nu ligt het helaas even stil. Dit is het eerste jaar dat er geen uitvoeringen zijn. Uiteinde lijk blijkt de klassieke wereld toch erg behoudend te zijn. Schrikba rend." Ondertussen heeft hij wel een nieuwe hertaling klaar: van De to verfluit van Mozart. „Die hoop ik binnen twee jaar op de planken te krijgen." Jan Rot komt zondag met plezier, naar Middelburg. „Ik praat heel graag over de Matthaus Passion en gaandeweg kom ik vanzelf op aller lei zijpaden terecht. Het kan dus al le kanten op gaan. We gaan er een leuke middag van maken." Jan Rot, zondag in de Koorkerk in Middelburg. Aanvang: 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27