de hond is niet Alleen to I uit Degelijk spul van goed hout met de hand gemaakt. agenda donderdag 8 maart 2012 door Mieke van der Jagt Er zijn van die winkels waarvan je denkt dat ze er altijd geweest zijn. Ook al kom je er zelden binnen, het zijn zekerheden die niemand graag ziet veranderen. Galerie 1900 in de Goese Sint Jacobstraat is zo'n winkel. Toen er een poosje terug een opheffingsuitverkoop werd aangekondigd, schrok heel Goes zich een ongeluk, want het leek de ze keer wel menens en dat kan zo maar niet. Weliswaar heet het op het hoekje van de Vuilstraat en de Sint Jacobstraat in Goes pas sinds 1985 Galerie 1900 maar Pier de Ko ning begon er al in 1979 zijn 'Snuf- felhal'. „Met dezelfde soort spullen van rond de vorige eeuwwisseling. Dat is mijn eigen voorkeur: art nouveau, jugendstil of hoe je het noemen wilt. Het is nu nog steeds wat de inkoop en ook de sfeer in de winkel bepaalt. Niet in de laat ste plaats door de glas-in-loodwer- ken, want die zijn heel typerend voor die tijd." Die opheffing is gelukkig niet door gegaan. „Ik zag het even helemaal niet meer zitten. In de antiekhan del zit enorm de klad. Ik moest spullen die ik voor duur geld had gekocht voor veel minder verko pen. Daar word je somber van. Maar ik heb me ook gerealiseerd dat dat nu eenmaal de markt is. Je koopt tegenwoordig een fraai en degelijk meubel van mooi hout met veel handwerk voor minder dan wat je voor een stuk spaan plaat op de meubelboulevard be taalt. Het zij zo. Ik koop het nu na tuurlijk ook goedkoper in." Wat ook hielp was een actie van een maat van Pier. „Jan Boer zei: 'Kom op, we gaan de boel verven'. Dat is gebeurd en in zo'n frisse zaak, kun je er ook weer met frisse moed tegenaan. Met nieuwe spot jes is de zaak ook weer een beetje mooier uitgelicht." Zijn er artikelen in de zaak die Pier nooit zou verkopen? „Nee, want in de eerste plaats ben ik een handelaar. Ik geniet er graag een poosje van, maar komt er iemand die een goede prijs betaalt, dan gaat het weg. Zelfs het glas-in-lood maar dat is wel van een heel bij zondere maatvoering, niet ieder een kan het plaatsen." Heel erg in zijn nopjes is Pier met een schilde rij van Johan Melse, bekend om zijn houtsneden van Zeeuwse on derwerpen. Pier: „Wijlen Jan Bruijns heeft er een prachtig boekje over geschre ven. Toevallig heeft dit schilderij Goes als onderwerp, net als het stuk ernaast, dat niet gesigneerd is. Zolang het hier hangt, geniet ik er van. Het enige wat echt niet te koop is, is Laika, de hond." Pier de Koning koopt zijn handel op beurzen en bij handelaren in binnen- en buitenland. De meeste spullen zijn antiek of oud, maar er zijn ook wel eens replica's bij. De designlampen uit de jaren twintig zijn zelfs nieuw. „Het gaat erom wat je zelf als handelaar mooi of gewoon leuk vindt. Sommige din gen, zoals die twee stempelstuk ken in de voorhal waar Hercules Gouds plateel uit het begin van de vorige eeuw. Zelfs het glas-in-lood is te koop. Links een beeld van Goes door Johan Melse. DONDERDAG 8 MAART Goes Introductie historische leesgroep stich ting Senia. Boekhandel De Koperen Tuin, 11.00 uur. Vlissingen Film by the Sea-avond met als speciale gast Kees van Kooten. Zijn favoriete film wordt vertoond: Puzzle. CineCity, 19.30 uur Internationale Vrouwendag, met diver se avctiviteiten Sint Jacobskerk, 13.00-21.00 uur VRIJDAG 9 MAART Goes Gratis proefles klassiek ballet voor 55-plussers van balletschool Dancepoint. Wijkgebouw De Spinne, 10.00-11.00 uur. Middelburg Bijeenkomst Natuurkundig Gezel schap. Dr. T.M. van Leeuwen (Max Planck Instituut Frankfurt, Instituut voor Hersen onderzoek) houdt lezing getiteld 'Als kip hoekig smaakt en maandagen blauw zijn: Hoe werkt synesthesie in het brein?' Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur Terneuzen Pierre Burlaud spreekt bij Alliance Fran- qaise over geschiedenis Tour de France. Porgy en Bess, 20.00 uur ZATERDAG 10 MAART Middelburg Voorselectie concours Eastman Mu ziekprijs voor de Zeeuwse Jeugd. Zeeuwse Muziekschool, 10.00 uur Zierikzee Sweelinckherdenking m.m.v. organist Janno den Engelsman, alt Liesbeth Fran ken en fluitiste Anita Duinhouwer. Thomaskerk, 20.00 uur. ZONDAG 11 MAART Middelburg Jan Rot vertelt over zijn hertaling van MAANDAG 12 MAART Goes Start cursus 'Praktisch Frans voor op vakantie', Alliance Franqaise. Ostrea Lyceum, 20.30-22.00 uur. Inschrij ving ter plekke. DINSDAG 13 MAART Goes Cursus moderne kunst zien/begrijpen. Museum de Bevelanden, 19.30 uur. WOENSDAG 14 MAART Middelburg 'De filmkeuze van...': Mark van der Graaff leidt zijn favoriete film in: Play Ti me (1967) van Jacques Tati. Cinema Middelburg, 20.00 uur Tholen Literaire avond met schrijver Gerbrand Bakker ('Boven is het stil'). Bibliotheek, 20.15 uur. Schrijver Gerbrand Bakker komt op 14 maart naar de bibliotheek in Tholen. de Matthaus Passion van Bach. Cantatedienst met ensemble Luscinia. Koorkerk, 14.00 uur Muziek van Buxtehude, Zierikzee Thomaskerk, 16.30 uur Pier de Koning gaat er in een frisse zaak met frisse moed tegenaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26