Politie langs kleine horeca 241 zeeland Paul Ceertman 'Ik dacht: zoiets overkomt mij niet' BetjeterugopBellamypark <Akkerranden jn StatiO«1Spark' woensdag 7 maart 2012 BB8KBMBBHWMBKi5iülWUI»]ÜLüi«l Alert op overvallers door Emile Calon Paul Ceertman (Kamer van Koophandel): „Criminaliteit verhuist naar plekken waar de drempel het laagst is. Banken zijn tegenwoordig zo goed beveiligd dat er niets meer te halen valt. Het nieuwe doelwit kan zomaar een horecagelegenheid zijn." VLISSINGEN - De politie waar schuwt Walcherse exploitanten van kleinere horecazaken om 's avonds alert te zijn op mensen die tegen sluitingstijd in de omgeving van hun bedrijf rondhangen. De politie doet dit omdat sinds be gin januari al acht overvallen heb ben plaats gevonden op Walche ren waarbij vooral dat soort zaken doelwit waren. Agenten zijn de af gelopen twee dagen langs gegaan bij Chinese restaurants, snackbars en andere zaken waar eten afge haald kan worden, en hebben ge waarschuwd dat overvallers mo menteel erg actief zijn op Walche ren. Jos Marinissen en Edwin van de Wege, de beide chefs van de Walcherse recherche, weten niet of er een persoon actief is of dat het om meerdere mensen gaat die die overvallen 'kopiëren'. Het valt hen wel op dat vooral wordt toegeslagen tegen sluitings tijd als er geen klanten meer aan wezig zijn in de zaken. De laatste drie overvallen waren gericht op Chinese restaurants in Vlissingen, Oost-Souburg en Middelburg. Tel kens ging het om een man die, ge wapend met een revolver of pis tool, de zaak binnen kwam, het aanwezige personeel bedreigde en er vandoor ging met het geld. De beide recherchechefs adviseren de ondernemers om zo weinig mo gelijk geld in de kassa te hebben. „Room de omzet in de kassa een aantal keer per dag af en berg het geld op een andere plaats op." Ze dringen er op aan bij een overval geen geweld te gebruiken, het sig nalement van de dader goed in zich op te nemen en te kijken in welke richting de dader vlucht. Ook adviseren ze de toegangsdeur van het bedrijf en de omgeving van de kassa te bewaken met een camera waarvan de beelden wor den vastgelegd. Agressietraining op de horecabeurs in Goes. Een serveerster staat een lastige klant te woord. foto Willem Mieras door Rob Paardekam M eerten Dallinga van het gelijknamige hotel, café en restaurant in Sluitkil kreeg tien jaar geleden te maken met overvallers. Gisteren tijdens de training vertelde hij zijn ver haal. Het was een warme zomeravond, de deur stond nog open. In het ca fé zat nog een man of tien. Ineens stormen twee gewapende mannen naar binnen. Ze vroegen om geld. Dallinga, die achter de bar stond, kreeg een pistool tegen zijn hoofd. Ook zijn zoon werd bedreigd. „Op een gegeven moment, toen ik het geld al in een zak had gedaan, zochten de overvallers even con tact met elkaar. Op dat moment dacht mijn zoon te zien dat ze nep- wapens hadden. Hij greep de over valler bij zijn arm. Ik heb toen ook toegeslagen bij de man die mij be dreigde. En het klinkt misschien gek, maar daarna is het best wel een leuk verhaal geworden. De gas ten hebben ons geholpen." Wat er precies is gebeurd, vertelde Dallinga niet, maar het laat zich ra den. „Laat ik zeggen dat het met de overvallers niet zo goed is afge lopen. Op een gegeven moment hebben we ze buiten gelegd, waar de politie ze heeft opgehaald." Na afloop liet de Dallinga weten overvaltrainingen zoals die van gis teren erg waardevol te vinden. „Met name om mensen ervan te overtuigen dat het ook hen kan overkomen. Ik was tien jaar gelden hartstikke naïef Ik dacht dat zoiets mij nooit zou overkomen. Die ge dachte zouden we moeten uitban nen." Volgens de ondernemer blijft nie mand gespaard, ook zaken waar re latief weinig geld omgaat, zoals snackbars worden overvallen. „De overvallers van tegenwoordig zijn al blij met honderd euro." door Luc Oggel VLISSINGEN - Met de terugkeer van de fontein ter nagedachtenis aan de Vlissingse schrijfster Betje Wolff en haar vriendin Aagje Deken, is het Bel- lamypark weer compleet. Het gietijzeren Rijksmonument is gestraald en voorzien van nieuwe spuitmonden, verlichting, kabels en leidingen. Over en kele weken komt er weer water uit. foto Ruben Oreel GOES - Mensen die in Goes op het perron op de trein staan te wach ten, hebben over een poosje zicht op mooie akkerranden. Het Edu- Delta College wil de braakliggende kavels in het Stationspark kleur ge ven. „Vijf jaar geleden waren er allerlei mooie plannen voor kantoorpan den, maar daar komt weinig van te recht", legt locatiedirecteur Jeroen van Drie van EduDelta (ook in het Stationspark gevestigd) het achter liggende idee uit. „Je ziet nu dat het gebied verruigt en er hoopt zich afval op. Dat vind ik toch een beetje een verloedering en dat kun je niet hebben als groene school." Van Drie heeft deze week een ge sprek gehad met de gemeente en die reageerde enthousiast op het plan. Het idee was eerst om ook aardappels en mais te verbouwen, maar daar is de grond niet schoon genoeg voor. „De bodem is gesa neerd op kantoorpandniveau, maar voor voedselproductie is het risico te groot", weet Van Drie sinds het gesprek met de gemeen te. „Dat wordt dus afgewezen. Daarom willen we nu onder het motto 'kleur voor je deur' akker randen aanleggen en beheren. Voor de leerlingen is het een mooi leerdoel en voor het Stationspark is het een leuke aankleding. En het is goed voor de bijen- en vlinder stand in Goes." Een gedeelte van de grond is van de gemeente, andere stukken zijn van projectontwikkelaars. Het gaat met name om de strook grond pa rallel aan het spoor. De gemeente Goes heeft wel grootse plannen met dat deel van het stationsge bied, want over een paar jaar hoopt ze daar te kunnen beginnen met de aanleg van een verkeerstun- nel onder het spoor door, inclusief nieuwe weg door het Stationspark vanaf de rotonde Poelplein. Van Drie is bekend met die ont wikkeling. „Maar in geval van een 'ja' vanuit de gemeente voor ons idee kunnen we de grond in elk ge val nog een een paar jaar gebrui ken voor die akkerranden", zegt hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52