Voordelig naar 81 buitenland stipreizen.nl Veiligheid van het - Poolse spoor ligt onder |\||SSISCnG ODDOSltli de loep na treinramp Sri Lankaan overleeft levende begrafenis niet dinsdag 6 maart 2012 li-I i Demonstranten beseffen dat acties voor presidentsverkiezingen niets hebbe door onze correspondent Michiel van Blommestein lodz - De treinramp bij het Zuid-Poolse plaatsje Szczekociny van afgelopen zaterdag doet de dis cussie over de deplorabele toe stand van het spoor in Polen op nieuw oplaaien. En dat terwijl de ernstigste treinramp in 22 jaar in het land zich nota bene voordeed op een traject dat onlangs is gere noveerd. Door onduidelijke oorzaak is een van de treinen, die onderweg was van de Poolse hoofdstad War schau naar Krakau, op het verkeer de spoor terecht gekomen. Daar botste de trein frontaal op een trein die vanuit Przemysl naar Warschau onderweg was. Ongelukken zijn zeker geen zeld zaamheid bij de Poolse spoorwe gen. Meestal gaat het om botsin gen bij onbewaakte overgangen, maar ook ontsporingen zijn geen zeldzaamheid. Polen heeft grote moeite om de bijna zestig jaar aan verwaarlozing van het spoor in te halen. Landelij ke treinverbindingen blijven aange wezen op sterk verouderd materi aal en een ronduit slechte infra structuur, een erfenis uit de com munistische tijd. Minder dan 30 procent van het Poolse spoor voldoet aan de mo derne veiligheidseisen. Volgens on derzoek van de Europese Commis sie afgelopen zomer scoren de Poolse spoorwegen het allerslecht ste binnen de hele Europese Unie. Miljarden euro's zijn nodig om daarin verbetering te brengen. Het is daarom ironisch dat de trein ramp plaatsvond op een traject waar het spoor recent juist uitge breid is gerenoveerd. De centrale vraag rond de treinramp in Szcze- COLOMBO - Een man in Sri Lanka die probeerde het wereldrecord le vend begraven te zijn op zijn naam te zetten is niet meer levend uit de grond gekomen. Dat heeft de Sri Lankaanse politie gisteren medegedeeld. De recordpoging werd onderno men in Kantale, zo'n 220 kilome ter ten noorden van de Sri Lan kaanse hoofdstad Colombo. Vol gens de politie heeft de 24-jarige paramilitair Janaka Basnayake zich afgelopen weekeinde door familie en vrienden laten begraven in een geul, die met planken en aarde werd afgedekt. Een lokale krant meldde dat de geul ongeveer drie meter diep was. Basnayake begon zijn recordpoging zaterdagochtend en wilde zeven uur onder grond liggen. Maar toen zijn moeder in paniek raakte werd hij na ruim zes uur al opgegraven. Hij bleek be wusteloos te zijn. Basnayake werd nog naar het ziekenhuis gebracht, maar daar werd hij bij aankomst dood verklaard. Het is overigens onduidelijk of het wereldrecord dat Basnayake probeerde te verove ren überhaupt wel bestaat. Spoorwegbeambte aangeklaagd warschau - In Polen is een spoor wegmedewerker aangeklaagd in verband met het zware treinonge luk. De stationschef wordt ervan verdacht dat hij het Ongeluk heeft veroorzaakt Hij was verantwoorde lijk voor de veiligheid van het tra ject waarop het ongeluk gebeurde. Een tweede stationschef is wel ver hoord, maar wordt niet vervolgd. Bij de botsing kwamen zestien mensen om het leven. Er liggen nog 49 gewonden in ziekenhuizen. Enkele gewonden zijn er zeer slecht aan toe. De 16 doden zijn in middels op één geïdentificeerd. In de twee treinen zaten in totaal cir ca 350 passagiers. kociny is hoe de trein naar Krakau op het verkeerde spoor is beland. De Poolse media speculeren er flink op los. De trein richting War schau bevond zich op het juiste spoor. Mogelijk negeerde machi nist van de trein naar Krakau eer der een rood sein terwijl de betref fende wissel niet was omgezet. Hoe dan ook, de ATB (Automati sche Treinbeïnvloeding) had de treinen tot stilstand moeten bren gen. Dat voedt speculaties dat het ATB-systeem haperde, dat de ver keersleiding een fout beging en dat de machinisten iets verkeerd deden. Het kan echter nog enkele weken duren voordat de precieze toe dracht van het ongeluk bij Szczeko ciny bekend wordt. De belangrijk ste mogelijke getuigen, de drie ma chinisten, hebben het ongeluk niet overleefd. De Russen die de laatste tijd de straat op gingen om eer lijke verkiezingen af te dwin gen zijn teleurgesteld. Hun tegenstander is de komende zes jaar de baas. door onze correspondent Floris Akkerman De opkomst bij de bijeen komst van de oppositie tegen de herverkiezing van Vladimir Poetin op het Poesj kinplein in Moskou valt Stanislav Sazjin tegen. „Ik hoorde dat er een miljoen mensen zou den komen", zegt hij in een koffie bar waar hij zich opwarmt. „Dat is wat overdreven. Maar ik hoopte op honderdduizend mensen. Nu zijn het niet meer dan 15.000." Een dag na de presidentsverkiezin gen dringt het tot de demonstran ten door. Hun tegenstander Vladi mir Poetin is de komende zes jaar president. De demonstranten be seffen dat hun acties van de afgelo pen maanden niet hebben gehol pen. Het Kremlin bewoog amper naar de oppositie die eerlijke ver kiezingen wilde na de fraude met de stembusgang voor het parle ment. Waarnemers uit Europa be oordeelden de verkiezingen van zondag als niet eerlijk. Frustratie klinkt op het Poesjkin- plein ook bij de oppositieleiders. Blogger en corruptiebestrijder Aleksej Navalny roept richting het Kremlin tegenover de menigte: „Jullie hebben van ons gestolen." „Ik ben vervuld van haat tegen de ze verkiezingen", zegt de linkse lei der Sergej Oedaltsov. Na afloop veegt de politie het plein schoon. Navalny, Oedaltsov en andere op Een politieagent probeert een anti-Poetindemonstrant in Sint-Petersburg af te voi positieleiders worden gearresteerd. Sazjin zoekt naar een verklaring voor de geringe opkomst „Het is koud en het is een werkdag. Maar bovenal dachten de meeste men sen dat ze met hun protesten echt iets konden veranderen. Het is als of je de hele tijd met iets nuttigs bezig bent en daar komt niets uit. Dan ben je teleurgesteld." President Medvedev kwam giste ren met een gebaar richting oppo sitie. Hij beval een onderzoek naar de rechtszaak rond Michail Cho- dorkovski, de oligarch die de oppo sitie steunde en die sinds 2003 in de gevangenis zit. Critici van het Kremlin menen dat de straf poli tiek gemotiveerd is. Hoe nu verder, luidt de vraag bij de oppositie. Wat betreft Navalny is de tijd van de zachte hand voor- ftijzai pp. oPv. 2 pos. po kimer ejcL CaUimteitenfoixb/reservennssiKlen. De katinpn zijn reeds verwerkt ;n de prijs. Drukfouten en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8