'Meer crèches moeten sluiten' Moeite met traplopen? binnenland 17 molenaar V Statiegeld op plastic flessen verdwijnt Lubbers: op 4 mei gevallen Polen herdenken Verhuizen is niet nodig! SHtV n Bon voo GRMIS brochure! Bel 0341 - 27 40 40 dinsdag 6 maart 2012 DEN HAAG - Verpakkingsfabrikan- ten hoeven in de toekomst niet door te gaan met het heffen van statiegeld op plastic flessen (pet- flessen). Dat vloeit voort uit een akkoord dat staatssecretaris Joop Atsma (Milieu) sloot met de ver pakkingsindustrie en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG), schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer. Het akkoord betreft het inzamelen en hergebruiken van afval, afkom stig van verpakkingen. Om petfles- sen in te zamelen, wordt nu nog statiegeld gebruikt. „Met dit ak koord blijft de verplichting voor het heffen van statiegeld niet meer bestaan", schrijft Atsma. „Ik heb een aantal voorwaarden gesteld aan de afschaffing", vervolgt hij. „Het is aan het bedrijfsleven om een moment te kiezen voor de overstap, maar dit zal in ieder ge val niet voor 1 januari 2014 zijn." De bedrijven willen van het statie geld af, omdat de relatief kleine stroom petflessen nu los van het overige kunststof verpakkingsmate riaal wordt ingezameld. Dat is inef ficiënt en duur. Inzameling via sta tiegeld kost 6 cent per fles, terwijl de andere wijze 1 tot 1,5 cent per fles kost. Afgesproken is dat de bedrijven op eigen kosten en in overleg met de gemeenten en het ministerie een communicatiecampagne financie ren over het verdwijnen van statie geld en over de inzamelmethode die daarvoor in de plaats komt. De verwachting is niet dat de hoeveel heid zwerfafval stijgt. Mocht dit toch zo zijn, dan ontvangen de ge meenten daar een vergoeding voor. Dat geldt ook als gemeenten extra inzamelkosten moeten ma ken wanneer het statiegeld wordt afgeschaft. Naast afspraken over kunststof gaat het akkoord ook over het her gebruik van de verpakkingsmateri alen glas, papier, karton, hout en metaal. De fabrikanten zorgen voor budget en de uitvoering, Ats ma ziet toe op naleving. Voor de aanpak van zwerfafval stellen de bedrijven 20 miljoen euro per jaar beschikbaar. DEN HAAG - Nederland moet op 4 mei de Polen herdenken die tij dens de Tweede Wereldoorlog in ons land zijn gevallen. Dat zei oud-premier en minister van Staat Ruud Lubbers gisteren. „Zij hoor den toen bij de geallieerden. Laten wij die toen voor ons land gesneu velde Polen op 4 mei ook herden ken", aldus Lubbers. Een woord voerder van het Nationaal Comité 4 en 5 mei wijst er in een reactie op dat er verscheidene monumen ten zijn voor Polen die het leven lieten bij de bevrijding van Neder land. Daar zijn ook herdenkings plechtigheden, zij het op andere data. Veel ouders vinden opvang te duur nu toeslag van overheid kleiner is Crèches houden door bezuinigin gen op kinderopvang steeds moeilijker het hoofd boven wa ter. Bij een faillissement moeten ouders op korte termijn een nieuwe opvangplek voor hun kind vinden. „Dit is nog maar het begin." door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Het kan snel achteruit gaan met crèches, sommigen moe ten van de een op andere dag hun deuren sluiten. Dat komt doordat het aantal kinderen op de kinder dagverblijven flink daalt. Ouders vinden de opvang namelijk te duur nu ze minder toeslag krijgen van de overheid. „En het is niet meer vanzelfsprekend dat een gro te organisatie een kleine crèche in zwaar weer overneemt", zegt Gjalt Jellesma, voorzitter van Boink, be langenvereniging van ouders in de kinderopvang. „Ook bij hen ko men veel minder kinderen." Als de rechter een faillissement uit spreekt, moeten ouders dus al de volgende dag op zoek naar een nieuwe opvangplek. „Dat is makke lijker gezegd dan gedaan", bena drukt Jellesma. „Een failliete crèche is niet verplicht om een nieuwe plek te vinden voor een kind, maar ouders hebben wel per direct iets nodig." Volgens Jellesma kunnen grootou ders in noodgevallen wel bijsprin gen, maar is dat geen permanente oplossing. „Dat beeld is ridicuul. Het is een sprookje dat opa en oma nog aan het einde van de straat wonen en altijd kunnen bij springen." Het is ook nog maar de vraag hoe ouders deze nieuwe opvangplek moeten betalen. „Kinderdagverblij ven krijgen eventuele vergoedin gen rechtstreeks van de belasting dienst. En meestal vooraf', zegt Jel lesma. „Gedupeerde ouders moe ten hopen dat zij nog wat geld te rugzien, want de fiscus gaat het be drag zeker geen twee keer uitbeta len." Boink verwacht de komende maanden nog flink wat faillisse menten. „De bezuinigingsmaatre gelen van het kabinet zijn pas 1 ja nuari ingegaan", zegt Jellesma. „De gevolgen hiervan zijn nu merkbaar en ik acht het waar schijnlijk dat nog meer crèches hun deuren moeten sluiten." Dat is ook de verwachting van brancheorganisatie Kinderopvang. Aangesloten ondernemers merk ten aan het einde van 2011 al dat het aantal kinderen op hun crèches met 5 tot 10 procent is ge daald. „En zij verwachten nog meer uitval", zegt een woordvoer der. De brancheorganisatie waar schuwt het kabinet om in de aan gekondigde bezuinigingsronde de kinderdagverblijven te ontzien om dat deze bedrijven nu al groepen moeten samenvoegen, personeel moeten ontslaan of zelfs de deu ren moeten sluiten. „Met nog meer bezuinigingen wordt de kinderopvang echt uitge kleed, terwijl het nu nog een goe de voorbereiding is op het basis onderwijs. Bovendien gaan ouders dan nog minder werken, omdat ze opvang niet meer kunnen beta len." Een klein lichtpuntje is vol gens brancheorganisatie Kinderop vang dat door de bezuinigingen de wachtlijsten haast zijn verdwenen. „Dat is fijn voor ouders die een nieuwe plek zoeken voor hun kind na een faillissement." Ouders hebben dan echter weinig keus. „Het is natuurlijk erg vervelend als het niet de gewenste plek is." Gratis brochure? Bel 0341 - 27 40 40 of kijk op www.molenaarwel/ijn.nl I U kunt misschien nog traplopen, maar het kost u de nodige moeite. Als u eenmaal een traplift in huis hebt gehaald, wilt u beslist niet meer zonder. U neemt een zit, laat u comfortabel naar boven brengen en stapt veilig uit. Het is dus geen enkel probleem meer dat uw slaapkamer of badkamer zich op de eerste verdieping bevindt. Dankzij de trapliften van Molenaar is verhuizen niet nodig. Molenaar is onafhankelijk en kan u daarom voorzien van het beste advies. Bel voor een afspraak of thuisdemonstratie 0341 - 27 40 40. De voordelen van de onafhankelijke specialist: Voor alle trappen Geruisloos en veilig Klembeveiliging Eenvoudige bediening Compact Snel leverbaar Ook verhuur mogelijk! Alle merken 5v- of bel direct 0341 j Trapliften 1 Bedde 27 40 40 i Scootmobielen Sta-op stoelen i Naam: j Mevr i Dhr Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: I E-mail: wk10_M1_PZC Vrijblijvend thuisadvies! Molenaar geeft graag onafhankelijk advies bij u thuis. Wij komen graag langs met onze rijdende showroom. UNIEKE SERVICE! Bezoek een dealer Open; ma t/m vrij 10-18 en za 10-17 uur. Arnhem Rmgoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Heerlen In de Cramer 21 Hengelo Vosboerweg 16 Nunspeet Laan 18 Roden Westeresch 8 Veenendaal Groeneveldselaan 19 Waddinxveen Mercuriusweg 15 Trapliften staan alleen in onze speciaal- I zaken in Nunspeet en in Best Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet WELZIJNSPRODUCTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7