Richt Zeeuwse landschap opnieuw in Zoveelste onderzoek locatie Zeevaartschool 22 lie Brandpreventiebox dinsdag 6 maart 2012 'Het is lang geweest dat om nieuwe natuur een hek ging en dat er niemand meer mocht komen. Ook in de omgeving mocht bijna niets meer.' - y Paul Roncken, universitair docent landschapsontwikkeling Paul Roncken De Hedwigepolder onder water zetten of niet? Een dramatisch vastgelopen discussie met maar één oplossing: Zeeland anders inrichten. door Jeffrey Kutterink Het steeds verder uit diepen van de Wes- terschelde om daar na vernielde natuur te herstellen is waan zin. „De 'nieuwe' natuur wordt niet mooi gevonden, maar goedge praat en boeren zijn boos omdat hun land onder water gaat. Dan is er ook nog krimp, verzilting, wa terveiligheid en grote concurrentie voor de landbouw en je ziet dat een andere oplossing nodig is." Paul Roncken is universitair do cent landschapsontwikkeling aan de Wageningen Universiteit. Hij ziet het helemaal voor zich. Samen met studenten doet hij onderzoek naar een nieuwe inrichting van Zeeland. „Het is lang geweest dat om nieuwe natuur een hek ging en dat er niemand mocht komen. Ook in de omgeving mocht bijna niets meer. Verdienen op natuur was taboe. Een pannenkoekenhuis mocht misschien nog net, maar mountainbikeroutes waren discu tabel. Want die ruïneren alles. Re sultaat: het draagvlak valt weg." De discussie rond de Westerschel- de en de Hedwigepolder staat voor hem symbool. „Principieel ben ik het er mee eens dat als je iets vernielt dat ook herstelt. Maar als je dan bedenkt waar dat moet gebeuren, ontstaat op zijn minst ruis. Want het zoeken naar een polder die geschikt is, gebeurt met nieuwe redenen. Hoeveel eigena ren zijn er? 'Oh hier zijn er teveel, dat gaat te lang duren, dan moeten we een andere polder hebben'. En de vraag is of een polder wel op de juiste plek ligt om de verloren fau na en flora terug te krijgen. Daar kom je niet uit." Volgens Roncken is dit het mo ment om het roer om te gooien. „De discussie over herstel van na tuur in de Westerschelde zal - als je niets doet - steeds terugkomen. Tegelijk krijgt de traditionele land bouw het steeds moeilijker door hevige concurrentie uit bijvoor beeld Oost-Europa. Als je in een crisistijd zit, moet je je bezinnen op de vraag wat je over tien jaar doet." Hoe moet het anders? „We moeten ervan af dat we een stuk grond reserveren voor óf al leen landbouw óf alleen natuur. Het is via, via. Stel nu dat we op een stuk grond zowel boeren als natuur ontwikkelen, dan moet je aan beide kanten water bij de wijn doen. Als ik op zoveel hectare eerst loo aardappels kon oogsten, zijn dat er in een natuurgebied misschien 30. Maar dan heb je er een heleboel andere producten bij, bijvoorbeeld visteelt of aquacul- tuur. Om aan geïntegreerde landschaps ontwikkeling te doen heb je massa nodig. Ik heb het niet over 300, maar 3000 hectare. veaus mei meer en ingenieuze dijk- lichamen, zijn er veel meer waarde volle randen dan nu. U stelt dus voor grote delen langs de Westerschelde anders in te richten? „Die kans hebben de Zeeuwen. Er zouden zelfs polders die nu goed functioneren omgevormd moeten worden. En niet alleen die die op een compensatielijst staan. Het is een nieuwe manier van grondge bruik, een nieuwe inrichting van Zeeland. Dit is, als je het hebt over innovatie, een van de belangrijkste kansen die Nederland heeft. We kunnen onze eigen bevolking be ter voorzien en we kunnen het overal op de wereld gaan vertellen. Dar hebben we in het verleden ook gedaan: Deltawerken, inpolde ren, hoge boêzemwatersystemen en bouwen op blubber." Is er geld mee te verdienen? „Ik ben ervan overtuigd. Maar er is nog onderzoek nodig naar hoeveel grond nu precies nodig is om het rendabel te maken. Maar er zijn ook veel mogelijkheden voor re creatie." Maar u wilt dus veel goede land bouwgrond onder water zetten? „De monofunctionele landbouw is over zijn hoogtepunt heen. We kunnen zo niet doorgaan. We moeten alle plagen die ons nog te Hoe kan dat eruit zien? „Studenten hebben gewerkt aan modellen met inlagen, dubbele en zelfs driedubbele dijken. Je hoeft niet hele polders onder water te zetten. Je kunt ook een paar gaten in de dijk maken zodat je bepaalde niveauverschillen toelaat in het ge bied. Dan is het gewoon het orkes treren van een symfonie. Zo kun je productievelden maken voor vis teelt, zoute teelt en bieten (kun nen goed groeien in zoute grond). Het is bijna een soort fabriek die 24 uur per dag draait." Waar komt natuur voor? „Op de randen van land en water. Maak je veel verschillende waterni pzc.nl/webwinkel categorie Binnen en Buitenleven - Overige m j Voor een brandveilige woning Speciale brandpreventiebox om uw woning brandveilig te maken. De box bestaat uit: 3 rookmelders 1 koolmonoxidemelder Iblusdeken Tevens treft u in de box een zogenaamde quickstart aan met daarop belangrijke noodtelefoonnummers en aanwijzingen waar u de melders het beste kunt plaatsen. Adviesprijs— Lezersprijs 34,95* *Exclusief verzendkosten "^WEBWINKEL door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Er komt weer een on derzoek naar de beste huisvesting van het maritieme onderwijs in Vlissingen. In juli moet definitief duidelijk zijn of de Zeevaartschool blijft aan de boulevard. Het onderzoek wordt geleid door zowel de HZ, het ROC als de ge meente Vlissingen. Eerder gedane onderzoeken, de meest recente da teert van vier jaar geleden, zouden zijn verjaard. De drie zeggen geza menlijke voorkeur te hebben voor de boulevard. Maar als de verbou- wingskosten daar te hoog blijken kan, eventueel deels, worden uitge weken naar de Kenniswerf Daar is immers ruimte genoeg. En de ge meente Vlissingen heeft eerder aangegeven de grond aan de boule vard goed te kunnen gebruiken. Maar dat was toen, benadrukt wet houder Rob van Dooren. „Nu den ken we daar anders over." Dat doet de HZ ook over Vlissin gen, waarover bestuurder De Buck twee jaar geleden nog openlijk zei te twijfelen of ze er zou blijven. „Dat is niet meer aan de orde." Dan is er wel geld nodig. „Het zijn geen kosten, maar investeringen", corrigeert Van Dooren. „Als het nodig is, en ik zeg als, zijn wij be reid onze bijdrage te leveren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62