Wat wil Wilders eigenlijk met zijn Nieuwe Gulden? binnenland 15 Lubbers rekent mee vanaf zijlijn 54 weekendcompany' 'Terug naar de gulden is een knauw voor ons land' Geniet maximaal met Interactieve Televisie Staking treft zeker 1700 scholen 50 www.weekendcompany.n|M dinsdag 6 maart 2012 Wouter Koolmees, Tweede Kamerlid D66 zie ook video op www.pzc.nl/video door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Hij heeft weer wat ge vonden. Dat was de eerste reactie toen Geert Wilders afgelopen na jaar aankondigde dat hij een onder zoek liet doen naar de kosten van de euro en de terugkeer naar de gulden.Niemand, ook niet zijn coa litiegenoten van CDA en WD, ge loofde dat het onderzoek relevante informatie op tafel zou brengen, laat staan bewijs dat Nederland be ter af is met de gulden. Dat dat de conclusie van het rap port zou worden, dat wisten ze wel: want Wilders had een onder zoeksbureau uitgezocht dat erom bekend staat dat het sceptisch te genover de euro staat. In de coalitie was al maandenlang te horen dat men niet te veel aan dacht aan het onderzoek ging be steden. CDA en VVD lieten giste ren inderdaad de financiële woord voerders - en niet de fractievoorzit ters - via een korte verklaring per e-mail reageren. Een referendum over de gulden lijkt meer bedoeld voor de eigen parochie Negatief, uiteraard. Want zo zeker als voor Wilders vaststaat dat Ne derland beter af is met de gulden, zo vast staat het voor CDA en WD dat je wel gek moet zijn om uit de euro te stappen, omdat dat Nederlanders kapitalen zou kos ten. Zo had iedereen zich al maanden geleden in de eigen positie ingegra ven. Toen Wilders gisteren het on derzoek presenteerde, wist hij dat hij het moeilijk zou krijgen om het geloofwaardig te maken. Hoe zeer hij ook benadrukte dat het on derzoek onafhankelijk was en niet beïnvloed door de PW. Wilders wist ook dat er op dit mo ment te weinig draagvlak is voor de Nieuwe Gulden. Volgens een peiling van Maurice de Hond in november wilde een derde van de Nederlanders de gulden terug. On der PW-aanhangers was dat meer dan 70 procent. Het voorstel van Wilders om er een referendum over te houden, lijkt daarom meer bedoeld voor de eigen parochie dan om iets voor elkaar te krijgen. Dat het onderzoek volgens deskun digen op meerdere punten ram melt, maakt Wilders' pleidooi er niet sterker op. Volgens die des kundigen zijn sommige gebruikte cijfers discutabel. Ook hebben ze kritiek op de keuze van landen waarmee Nederland wordt vergele ken. Als het een kansloze missie is, waarom maakt Wilders er dan toch zo'n groot nummer van? Een verklaring zou kunnen zijn dat hij wisselgeld wil voor de onderhan delingen over miljarden extra be zuinigingen, die juist gisteren zijn begonnen. Maar of hij dit onder werp in die onderhandelingen wil inbrengen, liet Wilders gisteren in het midden. Terwijl hij een paar uur eerder wel had verkondigd dat hij het niet alleen over bezuinigin gen, maar ook over immigratie en asiel wilde hebben. Het doet ver moeden dat hij zich met dit onder werp bij voorbaat kansloos acht. Wat kan dan wel zijn motief zijn? Mogelijk dit: het leidt de aandacht af van de voor Wilders zeer riskan te onderhandelingen over de be zuinigingen. Het lijkt immers bijna onontkoombaar dat hij voor zijn kiezers pijnlijke maatregelen moet toestaan. Hij kan dan probe ren vol te houden dat hij het welis waar anders had gewild, maar dat hij geen steun krijgt voor zijn alter natieve bezuiniging: terug naar de gulden. zie onze website:binnenland Geert Wilders over de uitkomsten van het 'guldenonderzoek' In 2012 komt er zoveel moois op de tv, daar wilt u natuurlijk elke seconde van zien. Stap daarom nu over op Alles-in-1 en ontvang de Interactieve HD recorder voor slechts €99! televisiekijken in HD-kwaliteit, zonder extra kosten live tv pauzeren en opnemen de nieuwste films en series bestellen met uw afstandsbediening Interactieve HD WCorder vooi slechts 99 bfc 'plwr.ja door Annemieke Kooper DEN HAAG - Oud-CDA-premier Ruud Lubbers is terug van wegge weest. Met een hand in de zak denkt hij weer heel even mee. In Nieuwspoort, waar hij in de jaren tachtig en negentig vele politieke persconferenties gaf, presenteert hij zijn visie op de bezuinigingen. Dit ter ere van het 50-jarig bestaan van Perscentrum Nieuwspoort maar ook om het 'creatieve den ken' van het trio Mark Rutte, Maxi me Verhagen en Geert Wilders te bevorderen. Zij onderhandelen de komende tijd over nieuwe bezuini gingen in het Catshuis. De gesprek ken over extra miljardenbezuini gingen gaan naar verwachting mi nimaal drie weken duren. Lubbers heeft daar maar een half uurtje voor nodig. Hij weet wel hoe Nederland weer uit de crisis komt. Dat lukt, kort samengevat, door de WW te verkorten, 'groe ne groei' te bevorderen en pen sioenfondsen in hypotheken te la ten beleggen. Als mensen daar naast meer geld betalen voor medi sche zorg, het langer werken eer der wordt ingevoerd en de btw met 1 procent stijgt, dan ben je er wel. Dan is het begrotingstekort snel teruggebracht naar 3 procent. Kritiek heeft Lubbers op de rege ring die volgens hem te weinig luistert naar de maatschappij. En de PW, zo laat hij meerdere ma len doorschemeren, houdt er vreemde ideeën op na. Maar, be seft Lubbers, het is voor hem wel makkelijk praten. Toch denkt hij dat de regeringspartijen en gedo- ger PW er samen wel uit komen. Al is het maar omdat er geen alter natiefis. „De oppositie is meer ver deeld dan diegenen die in het Cats huis zitten. Het gaat ër niet om óf ze eruit komen, maar hóe." Lubbers hoopt in ieder geval op be leid 'zonder billenknijperij', zegt hij. Op beleid dat niet tot in details voorschrijft hoe de economie weer uit het slop moet worden getrok ken, maar dat ruimte en vertrou wen laat voor oplossingen vanuit de samenleving. „Hij blijft de man van de 1001 ideeën", lacht Henk van Hoorn die de presentatie van Lubbers leidt. „'Zal ik even mee denken?' dat zei u vroeger ook vaak." Zelf dacht Lubbers deze keer juist: „Joh, waar bemoei je je mee", grijnst hij. „Maar omdat u een feestje heeft doe ik al deze on regelmatigheden." Voormalig premier Dries van Agt heeft de speech van Lubbers gela ten aangehoord. Als voormalig mi- nister-president ergerde hij zich wel eens aan die bemoeizuchtige s houding van Lubbers. Maar lacht hij nu met een knipoog: „Met in gang van morgen mag hij de nieu we premier zijn." AMSTERDAM - Ten minste 1.737 scholen zijn vandaag dicht omdat het personeel staakt tegen de aan gekondigde bezuinigingen in het passend onderwijs. Personeels leden van ruim 3000 scholen in het basis- en voortgezet onderwijs gaan naar de demonstratie in de Amsterdam ArenA. Daar worden tienduizenden docenten en school leiders verwacht. Vanuit de ArenA willen de demon stranten hun ongenoegen kenbaar maken over de bezuinigingen en ontslagen in het passend onder wijs voor leerlingen die extra zorg nodig hebben, bijvoorbeeld omdat ze dyslectisch zijn of ADHD hebben. Ook eisen ze een verbete ring van de kwaliteit van onder wijs voor alle kinderen. Passend onderwijs kan op het regulier onderwijs worden gegeven, door middel van extra ondersteuning. Ook zijn er speciale scholen voor leerlingen die niet naar een 'nor male' basisschool of middelbare school kunnen. 153 beschikbaar! OP=OP Korting 34% Van £4297- Reserveren via: 0900 700 7004 0.25 p.m.) mafvr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00 -16.00 uur 'Excl. reserveringskosten 12.50 per boeking. HHfll HHÜ Let op! Alleen op 6 maart tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. A' ,6 muwtaoia Bel direct 0900 - 0730 - of ga naar j /-v ziggo.nl/2012 en stap vandaag nog over! .fc»lW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5