Windmolens? Zolang ze maar elders staan 21 zeeland Verzet tegen fusie Emergis groeit dinsdag Goud De krant 6 weken voor 18 euro! PZC dinsdag 6 maart 2012 door Marleen Blommaert Het is crisis. We schijnen zelf de grootste oor zaak daarvan te zijn. Ja niet u en ik, maar al die andere sombermansen, die ons voorspellen dat we aan rand van de afgrond staan. Daardoor gaat ie dereen opeens sparen en geven we niks meer uit. En geld moet rollen. Maar daar zit een beetje de klad in de laatste tijd. Ja ook weer niet bij u en mij, want daar vliegt het geld gewoon de deur uit. Maar het zijn, zoals altijd, die anderen. Terug naar de gulden!, roepen sommigen. Maar ik denk dan: waarom niet verder terug? Naar florijnen of dukaten of de Gouden Carolus? Of het VOC-geld, want ook die hadden een eigen munt. Terug naar de tijd dat elke regio zijn eigen munt had, de zeventien de eeuw. Toen had je bijvoorbeeld de Zeeuwse daalder. Wij Zeeuwen zijn altijd vindingrijk geweest als het om geld ging en dus ook in die tijd. We zitten midden in de Tachtigjarige Oorlog en een oor log kost geld. Een lange oorlog kost dus veel geld. De Zeeuwen hadden bedacht dat geld 'geklop' COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.ni Centrale redactie T 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.ni Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ika28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6| Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam Ik machtig de PZC om hét abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hel colofon treft u r 'Dus u bent allen voor windenergie, maar u vindt allemaal dat die molens ergens anders dienen te staan' Sjaak Quaak van het Siuise CDA onlangs in een commissievergadering moest worden om het tot een wet tig betaalmiddel te maken. U lever de acht daalders in en u kreeg er zeven 'geklopt' voor terug, voor zien van een Zeeuws stempel. Voor de oplettende lezer, hier heb ben we dus de uitdrukking te pak ken: 'iemand geld uit de zak klop pen'. Geld is leuk, ook belangrijk, maar wat is echte waarde? Zo luister ik naar mijn dochter die een gevoelig lied componeert voor de bruiloft van haar nicht en al maanden bezig is om precies de juiste noot en toon te vinden. Dat gaat lukken. Of ik kijk naar mijn andere doch ter die haar energie en creativiteit steekt in een gezond tussendoor tje. Ze heeft een heerlijke reep be dacht, waarmee ze twee goede vrienden aan het eten krijgt. Eén allergische vriend die weinig ver draagt en weinig wil eten en één dierbare die als gevolg van de che- mo's weinig kan eten. Onze kinde ren zijn de toekomst, zij zijn goud, ze delen en verbinden en dat stemt me blij en genist. Daar spen deer ik nou met liefde mijn laatste duit aan. En dat klopt Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ondine van der Vleuten KLOETINCE - Het draagvlak voor de fusie van Emergis met de Parnas- sia Bavo Groep (PBG) is klein. Om dat te onderstrepen werd gisteren actie gevoerd bij het hoofdgebouw van Emergis in Kloetinge, waar op dat moment de raad van bestuur en de raad van toezicht besprekin gen voerden over de fusie. De afgelopen maanden kwam er een duidelijk 'nee' van belangenor ganisatie van patiënten Klaverblad Zeeland, de Verpleegkundige Ad viesraad, de Ondernemingsraad, de cliëntenraden en een meerder heid van de medische staf van Emergis. Deze week liet de belan genorganisatie voor de psychiatrie Vereniging Psyiënt Nederland (VPN) weten dat een toelichting van Emergis op tie fusieplannen het negatieve oordeel niet had kun nen veranderen. Ook de Neder landse Mededingingsautoriteit liet weten bedenkingen te hebben. Binnen Emergis bestaat de vrees dat de raad van bestuur zich aan al deze signalen weinig gelegen zal la ten liggen. Daarom besloot een groep verontruste cliënten tot een ludieke actie. Voorafgaand aan het overleg wer den de toeleidende gangen naar de vergaderkamer volgehangen met posters, met daarop de tekst: 'geen draagvlak geen fusie'. Dit om de raad van toezicht te herin neren aan de eerder gedane toezeg ging, dat er alleen gefuseerd zou worden als er voldoende draag vlak is. zie video op www.pzc.nl/video De weerstand tegen wind energie is op zichzelf niet zo groot. Het nimby-effect (Not In My BackYard) is echter bij wei nig thema's zó duidelijk aanwe zig. Prima, die molens, zolang ze maar niet bij mij in de buurt wor den neergezet. door Martijn de Koning Sluis is groot. Tal van organisaties en particulieren maakten al ge bruik van de mogelijkheid tot in spraak. Van de Breskense water sportvereniging tot de Recron, van appartementenbezitters tot politie ke partijen, zelfs de lokale natuur beschermingsorganisatie 't Du u ni pje ziet meer in behoud van de weidsheid van het landschap dan in de komst van windmolens. Een groot deel van de tegenstanders wijst oostwaarts, naar de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone: daar passen de turbines veel beter. De weerstand in de gemeente Sluis is niet nieuw en komt groten deels voort uit de bouw van vijf molens in de buurt van Hoofd plaat, acht jaar geleden. Omwonen den waren en zijn er op z'n zachtst gezegd niet blij mee. De molens, inderdaad van verre zicht baar, leveren buren geluids- en slagschaduwoverlast op. Het hielp voor de beeldvorming ook niet erg dat omwonenden een jarenlange juridische strijd tegen de gemeen te Sluis uiteindelijk wonnen en daardoor fors meer plan- schadevergoei kregen toegewe zen dan de ge meente aanvankelijk had becijferd. En toen vervolgens ook nog bleek dat de molens de gemeente Sluis op financieel vlak helemaal niets opleveren, terwijl het toenmalige gemeentebestuur destijds heel an dere beloften deed, daalde het draagvlak voor de bouw van wind turbines al helemaal naar een diep tepunt. Het getuigt dus van lef dat het huidige college een windvisie opstelde die de bouw van meer molens mogelijk moet maken. De gemeenteraad, die binnenkort over de inhoud van de visie moet besluiten, kan echter nauwelijks om de massale protesten heen. Misschien dat lokale bedrijven der strikte voorwaarden de krijgen een windmolen 'voor gen gebruik' neer te zetten, maar meer molens lijken in West-Zeeuws- Vlaanderen echt niet te ko men. Dus u bent allen voor windenergie, maar u vindt allemaal dat die molens ergens anders dienen te staan." Fractievoorzitter Sjaak Quaak van het Sluise CDA sloeg onlangs de spijker op de kop toen in een commissievergadering de nieuwe windvisie van het Slui se college werd besproken. B en W stellen daarin voor om in het oos telijk deel van de gemeente en op een aantal bedrijventerreinen de bouw van windmolens onder voorwaarden mogelijk te maken. Een flinke groep tegenstanders meldde zich op de commissiever gadering om in te spreken. Een groot deel van hen begon het be toog met 'we zijn niet tegen wind molens, maar...' Het Nimby-effect, herkende raadslid Albert de Bruijn (D66) erin: zolang die molens maar ergens anders komen, vin den wij het best. De maatschappelijke weerstand gemeent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2