Momenten van geluk zijn zo voorbij cultuur 113 Film by the Sea is een 'feest voor de geest' Hella en Freek de Jonge samen in Porgy en Bess agenda Werk Coorte op veiling Christie's dinsdag 6 maart 2012 Theatergroep Zierik brengt bitterzoete komedie over menselijk onvermogen Theatergroep Zierik koestert voorkeur voor stukken van Alan Ayckbourn. Dit seizoen viel de keus op een bitterzoete kome die over menselijk onvermogen: Momenten van geluk. De produc tie gaat zaterdag 10 maart in het MFC, Zierikzee in première. door Ali Pankow Regisseur Cees Möhl- mann vat het op de flyer voor de nieuwe voorstel ling kernachtig samen: „Familie, je kunt niet zonder ze, maar. soms kun je ze missen als kiespijn." Binnen de familiekring zijn wel eens momenten van ge luk te beleven, maar je moet ze wel snel leren herkennen, want ze zijn zo weer voorbij. In de nieuwe komedie van Thea tergroep Zierik maakt het publiek kennis met Laura Schaafsma en haar man Gerard. Laura viert haar verjaardag in een sfeervol restau rant met een zuidelijk tintje sa men met haar echtgenoot. Hun oudste zoon Willem komt samen met zijn vrouw Stefanie en de jongste zoon Joost brengt zijn nieuwe vriendin Marina mee. Het zou allemaal best vrolijk kun nen zijn, maar Ayckbourn zou Ay ckbourn niet zijn als er onder de lach niet een partij pijn schuil zou gaan. „Daar ligt ook de kracht van deze auteur, weet Cora Hoogstra- te. Zij speelde al in veel stukken bij Zierik en Momenten van geluk wordt haar derde Ayckbourn. „Onder de tekst ligt bij hem altijd een diepere, schrijnende laag. Dat geeft veel spelmogelijkheden." Hoogstrate vertolkt de rol van schoondochter Stefanie en treft in dit stuk vooral Mels Hoogenboom tegenover zich. Dat het niet zo bo tert tussen die twee, komt het pu bliek in het verdere verloop te we ten. „Na de openingsscène wor den de toeschouwers meegeno men in drie verschillende tijdstro men. Zij zien hoe het Willem en Stefanie de komende twee jaar ver gaat. En bij Joost en Marina gaat het twee maanden terug in de tijd, dus tijdens hun ontmoetingen voorafgaand aan die familiemaal tijd", licht Hoogenboom toe. Vol gens hem klinkt dat ingewikkelder dan het in werkelijkheid is. „Zodra de mensen in de gaten hebben dat ze het ene stel in de toekomst zien en het andere in een terugblik, is het wel helder." Tussen die terug- en vooruitblik ken is het publiek ook nog getuige van de ontboezemingen van vader en moeder die de rest van avond samen aan de familietafel in het restaurant doorbrengen. Een belangrijk aandeel in het spel is ook weggelegd voor de bedie ning. Die laat ondanks alle goede bedoelingen ook wel eens een steekje vallen. Theatergroep Zierik zet graag zijn tanden in dit soort komedies, die altijd gaan over gewone, herkenba re mensen in eveneens herkenba re, soms absurde situaties. De kij ker wordt daardoor nogal eens met zichzelf en met de lachwek kendheid van het dagelijks leven geconfronteerd. Die gelaagdheid, dat bitterzoete is een kolfje naar de hand van Cees Möhlmann, zo bewees hij met eerdere regies van de Ayckbourn stukken Bedkiuartet, Verre vrienden en Prettige Feestda gen. 'Momenten van geluk', MFC, Zierikzee, zat. 10 maart (première); daar ook vrij. 16, zat. 17, vrij. 23 en zat. 24 maart., 20.00 uur. Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. OP PAD Oostburg Lezing 'Kijken, hoe doe je dat?' door Jan Nobel. Ledeltheater, 19.30 uur PODIUM Goes Oom Wanja, toneel met Pierre Bokma, Titus Muizelaar en Saskia Temmink/ De Mythe, 20.00 uur LONDEN - Het Londense veiling huis Christie's veilt in juli vijftien schilderijen uit de Nederlandse Gouden Eeuw, waaronder een doek van de uit Middelburg afkom stige Adriaen Coorte. De werken zijn nu nog in het bezit van de Ne derlandse kunstverzamelaars Pie- ter en Olga Dreesmann. Topper is een doek van Rembrandt, Man met halsstuk en hoed, dat 10 tot 15 miljoen euro kan opbrengen. komst van het festival veiligstellen. Dat begint zijn vruchten af te wer pen, zegt directeur Leo Hanne- wijk. „Maar het gaat nog vooral om kleinere bedragen. We hadden ook ingezet op steun van de grote ondernemingen in Zeeuws-Vlaan- deren, maar dat blijkt heel moei lijk te zijn." Op de eerste bijeenkomst van het Partnernetwerk was schrijfster Franca Treur te gast. Nu is het de beurt aan Kees van Kooten, die in 2010 jurylid was bij Film by the Sea. Net als Treur schreef hij voor de gelegenheid een kort verhaal: Vlassingen. Het gaat over het festi val ('een feest voor de geest') en over 'de levenslange emotionele reikwijde die een goede film kan hebben'. Van Kooten zal het verhaal donder dag voorlezen. Bezoekers krijgen het ook in boekvorm mee. Daarna zal hij zijn favoriete film inleiden, die ook wordt vertoond. Welke film dat is, blijft een verrassing. Na afloop zal Van Kooten zijn nieuwe boek, Hartstochtjes, signeren. www.filmbythesea.nl TERNEUZEN - Cabaretier Freek de Jonge en zijn echtgenote Hella de Jonge zijn morgenavond te gast bij Stichting Prometheus. De bijeen komst in Porgy en Bess, die aan vankelijk voor 15 maart op het pro gramma stond, begint om 20.00 uur. Aanleiding is de verschijning van het nieuwe autobiografische boek van Hella de Jonge: Spring. Net als bij het uitkomen van haar eerste boek, Los van de wereld, maken de De Jonges samen een theatertour door het land. Spring gaat over de inspirerende band tussen twee kunstenaars, over de houdbaarheid van vriend schappen, over het gevecht van Hella de Jonge tegen een chroni sche immuunsysteemziekte en over de ontdekking van het oor logsgeheim van haar tante. In Porgy en Bess zal zij vertellen over de verschillende vriendschap pen in haar leven en leest ze voor uit haar werk. Freek de Jonge inter viewt haar over haar drijfVeren en achtergronden. Daarnaast zingt Freek enkele liedjes en plaatst hier Hella de Jonge en daar een kwinkslag. Ook zal het echtpaar vragen van het pu bliek beantwoorden. Hella de Jonge-Asser is behalve schrijfster kunstenares en beeld houwer. Ze is tevens verantwoor delijk voor de grafische aankle ding, de decor- en kostuumontwer pen en de muzikale omlijsting van de solovoorstellingen van Freek de Jonge. VLISSINGEN - Het Partnernetwerk van Film by the Sea houdt komen de donderdag een avond met Kees van Kooten als speciale gast. De bij eenkomst in bioscoop CineCity in Vlissingen begint om 19.30 uur. Het Partnernetwerk is afgelopen najaar opgezet om sponsors te wer ven en te verenigen voor Film by the Sea. Op die manier willen de initiatiefnemers de (financiële) toe- Kees van Kooten Scène tijdens een repetitie voor Momenten van geluk met Evert Driessen, Marja van der Zande en Carina Kik. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13