Poetin gewoon weer president buitenland 19 Rode Kruis verleent hulp in Homs Ahmadinejad onder druk na stembusverlies Bedenker figuren Star Wars overleden Zwitserse (66) bevallen van tweeling Kerk weet te verdienen op bezoek paus Tibetaanse moeder steekt zichzelf in brand maandag 5 maart 2012 'Het hele land staat erachter' Ondanks maanden van pro test komt Vladimir Poetin te rug als president van Rus land. Er is geen tweedeTon- de nodig. Poetin blijft de ko mende zes jaar aan het roer. door onze correspondent Olaf Koens De televisiecamera van het staatskanaal 'Ros- sija 24' zoomde net op tijd in. Terwijl presi dent Dimitri Medvedev op.een plein naast het Kremlin de mas saal toegestroomde aanhangers toe spreekt kreeg Vladimir Poetin tra nen in zijn ogen en de waterige ogen blijven de hele tijd in beeld. Volgens de eerste resultaten heeft de Russische leider zeker 63 pro cent van de stemmen gekregen tij dens de presidentsverkiezingen. Een tweede ronde is overbodig en Poetin's aanhangers vieren feest. „Het is meer dan we hoopten", laat Sergej Govoroechin, het hoofd van Poetins verkiezingscampagne, aan persbureau Interfax weten. „Het was drie maanden geleden al duidelijk dat Poetin in de eerste ronde zou winnen." De communist Gennady Zjoe- ganov loopt met 17,42 procent van de stemmen mijlenver achter. Zo wel de nationalist Vladimir Zjirino- vski als de enige onafhankelijke kandidaat, Michail Prochorov, heb ben volgens de centrale kiescom missie minder dan 10 procent van de stemmen weten te behalen. Ook op andere pleinen in de stad is het feest. „Vrienden, we hebben gewonnen! De keus is gemaakt, het resultaat mag er zijn en het he le land staat erachter, onze nieuwe president is Vladimir Vladimiro- vitsj Poetin! Laat je horen voor het vaderland!" Bij de centrale kies commissie is het een hels kabaal. Duizenden jongeren staan er fana tiek met vlaggen te zwaaien. Voor het eerst sinds de jaren negentig zijn er midden in de nacht protes ten en bijeenkomsten. Het Mos- kouse stadsbestuur gaf maar liefst dertien vergunningen af voor pro-Poetin demonstraties, concer ten en overwinningsfeesten. Het verkeer is afgezet, de ruim hon derdduizend pro-Poetin betogers houden met het leger en de politie de stad in een houdgreep. Even verderop in café Masterskaja heeft de bekende anticorruptieblogger Aleksej Navalny zijn hoofdkwar tier. Anders dan de afgelopen maanden is hij ineens moeilijk be reikbaar. Zijn bodyguards hebben het café afgezet, alleen journalis ten met een accreditatie komen naar binnen. „Ik ben niet bang", legt hij uit. „Maar je moet maatre gelen nemen." Hij is de hele dag druk in de weer via sociale media stembusfraude in kaart te brengen. „Er is ongelooflijk veel misgegaan, nog meer dan bij de parlements verkiezingen in december. Je mag dit niet eens verkiezingen noe men." Hij roept zijn aanhangers op de komende dagen flink te pro testeren. Voor vandaag is er een grote protestactie aangekondigd. zie onze website: buitenland Halfnaakte meisjes van FEMEN halen TEHERAN - De uitslagen van de par lementsverkiezingen in Iran lijken een tegenvaller te worden voor pre sident Mahmoud Ahmadinejad. Zijn partij verliest erg veel zetels in het nieuwe parlement aan de streng-islamitische aanhangers van ayatollah A li Khamenei. Bovendien zou de zus van Ahma dinejad, die voor de stad Garmsar een parlementszetel wilde verove ren, niet in de volksvertegenwoor diging zijn gekozen. Garmsar is de thuisbasis van de president. Volgens staatsmedia ging 64 pro cent van de stemgerechtigden naar de stembus, wat vrij hoog is voor Iraanse begrippen. Tot dusver is van 135 zetels een winnaar vastge steld. Bij 10 moet er een tweede ronde komen. Persbureau Reuters kende de verdeling van een deel van de zetels tot dusver. Daarvan gaan er 81 naar aanhangers van Khamenei, 9 naar de groep van Ahmadinejad, 7 naar hervormer en 1 naar onafhankelijken. De verkiezing is uitgedraaid op een krachtmeting tussen Ahmadi nejad en de geestelijk leider. Zij lig gen openlijk met elkaar overhoop. De afgelopen maanden zijn tiental len medestanders van Ahmadi nejad op een zijspoor gezet of op gepakt. Toen Ahmadinejad een mi nister ontsloeg, draaide Khamenei dat terug. De resultaten zijn moei lijk te vergelijken met de vorige verkiezing, omdat Khamenei en Ahmadinejad destijds een geza menlijke partij hadden. De Britse minister William Hague (Buitenlandse Zaken) zei dat de verkiezingen in Iran niet vrij en niet eerlijk zijn verlopen. „Het regi me had de verkiezing gepresen teerd als een test op loyaliteit, in plaats van een vrije keuze van volksvertegenwoordigers." Bij de verkiezingen waren geen onafhan kelijke waarnemers. Een niet-geko- zen kiesraad had besloten dat 35 zittende parlementsleden zich niet herkiesbaar mochten stellen. Het orgaan weerde ook circa 2.000 kan didaten van de kieslijsten. Dat de strijd tussen twee conserva tieve kampen ging is voor een be langrijk deel het gevolg van het op treden tegen de oppositie na de omstreden herverkiezing van Ahmadinejad in juni 2009, waar door nauwelijks hervormingsgezin- den aan de verkiezingen deelna men. Zo vond de stemming plaats zonder de twee voornaamste op positieleiders, Mirhossein Mousavi en Mehdi Karoubi. Beiden hebben sinds ruim een jaar huisarrest. De verkiezingen worden gezien als een graadmeter voor de presidents verkiezingen in 2013. De nederlaag van het kamp van Ahmadinejad betekent vrijwel zeker dat de vol gende president een volgeling van Khamenei zal zijn. Ahmadinejad kan niet voor een derde termijn worden gekozen. ZÜRICH - Een Zwitserse vrouw van 66 jaar oud is bevallen van een tweeling. Daarmee is de gepensio neerde predikante de vrouw die op de hoogste leeftijd ooit een kind tér wereld heeft gebracht in Zwitserland. De twee baby's, jon gens, kwamen twee weken gele den ter wereld door een keizersne de. Volgens een zondagskrant heeft de vrouw in Oekraïne een zwangerschapsbehandeling onder gaan. Het Zwitsers record lag tot dusver op 64 jaar. Het wereldre cord is in handen van een Indiase die op haar 70e een kind kreeg. WjB8^-5S3S5£&Z8SSS!XySióOSl^V%0S>y&^%S!?XaUXM FREIBURG - Duitsers hebben erg veel interesse in attributen van het pausbezoek aan hun land in sep tember. Alle 5.000 houten banken van de speciale mis in Freiburg zijn verkocht, ondanks de prijs van 410 euro en 80 euro verzend kosten. De banken zijn vijf meter lang en 140 kilo zwaar. De kerk heeft nog wel tasjes in de aanbie ding. Die zijn gemaakt van het zeil doek van het altaarpodium. Be langstellenden moeten wel 95 eu ro betalen voor zo'n tasje, waar van tien euro naar armen in Oost-Afrika gaat. Paus Benedictus XVI is populair in Duitsland, waar hij in 1927 werd geboren. BEIROET - Het Syrische Rode Kruis is gisteren begonnen voedsel en de kens uit te delen in en rondom de stad Homs. De hulpverleners pro beren ook nog steeds de wijk Baba Amr binnen te komen, maar hun pogingen zijn tot dusver tever geefs. De hulpverleners waren gisteren actief in het dorp Abel, zo'n drie kilometer buiten Homs, en in Inshaat en Tawzii, twee wijken in Homs. „Tot nu toe is er vooral be hoefte aan voedsel en dekens van wege de kou", aldus een woord voerder van het Rode Kruis. Het Rode Kruis kreeg vrijdag toe stemming Baba Amr binnen te LOS ANGELES - De Amerikaanse ontwerper Ralph McQuarrie is vol gens zijn website zaterdag op 82-ja- rige leeftijd overleden. McQuarrie was de creatieve geest achter de Star Wars-films. Zo be dacht hij de figuren Darth Vader, R2-D2, C-3PO en Chewbacca. „Als ik mijn ideeën niet met woor den kon uitdrukken, kon ik altijd rekenen op Ralphs fantastische il lustraties en zeggen: maak het zo", zei regisseur en producent George Lucas van de Star Wars-films. McQuarrie werd door Lucas geëerd met de introductie van ge neraal Pharl McQuarrie in de film The Empire Strikes Back, die in 1980 uitkwam. McQuarrie mocht de rol zelf spe len en kwam kort in beeld. Mc- gaan, maar werd bij aankomst toch door militairen geweerd. Het zou niet veilig zijn in de wijk. Vol gens een medewerker van het Ro de Kruis heeft de gouverneur van Homs gisteren toestemming gege ven Baba Amr morgen-te betre den. Syrische regeringstroepen herover den Baba Amr donderdag op te genstanders van het regime. Vol gens activisten hebben de rege ringstroepen tientallen inwoners van Baba Amr standrechtelijk geëxecuteerd. Bij het beleg van Homs, dat weken duurde, zijn hon derden mensen omgekomen, al dus activisten. Zaterdag zouden re- Quarrie werkte ook aan andere films mee. Voor zijn ontwerpen voor de film Cocoon uit 1985 kreeg hij een Oscar. Voor de films Close Encounters of the Third Kind en E.T. van regis seur Steven Spielberg ontwierp hij de buitenaardse ruimteschepen. Verder werkte hij aan de tv-serie Battlestar Galactica met Dirk Benedia. De ontwerper werd op 13 juni 1929 geboren in de Amerikaanse staat Indiana, maar bracht het me rendeel van zijn leven door in Cali- fornië. In het begin van zijn carrière werk te Ralph McQuarrie als technisch tekenaar voor vliegtuigfabrikant Boeing. Daarnaast ontwierp hij filmposters. Vanaf de jaren zeven- geringstroepen opnieuw delen van Homs met mortieren bestookt hebben. China, een van de laatste bondge noten van Syrië, heeft gisteren een voorstel gedaan om een einde te maken aan het geweld. Beijing roept op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en overleg tussen de strijdende partijen. Ook moet humanitaire hulp worden toegela ten en moeten de Verenigde Na ties en de Arabische Liga bemidde len bij onderhandelingen. Volgens de Verenigde Naties zijn er sinds het begin van de opstand bijna een jaar geleden al meer dan 7.500 mensen omgekomen. tig werkte hij mee aan allerhande grootschalige producties in Hol lywood. Darth Vader Niet alleen in Homs hebben inwo ners te kampen met het geweld van het regime. In de noordelijke provincie Idlib zijn grafdelvers be gonnen mensen in parken te be graven, omdat de begraafplaatsen niet te bereiken zijn. Een autobom in de zuidelijke stad Daraa kostte zaterdag aan zeker twee mensen het leven, twintig mensen raakten gewond. De lichamen van de in Syrië omge komen journalisten Marie Colvin en Remi Ochlik zijn aangekomen in Frankrijk. De stoffelijke resten zijn gisteren overgevlogen van Da mascus naar Parijs, aldus een bron op het vliegveld Charles de Gaulle. BEIJING - Een Tibetaanse moeder van vier kinderen heeft gisteren het leven gelaten toen ze zich uit protest tegen het Chinese optre den in Tibet in brand stak. Dat heeft de actiegroep Free Tibet be kendgemaakt. De 32-jarige vrouw zou haar fatale protestactie heb ben uitgevoerd voor een politiebu reau bij de hoofdpoort van het Kir- tiklooster in de Chinese provincie Sichuan. Ze bezweek volgens Free Tibet ter plekke. Mensen die zich zelf verbranden zouden daarmee hun onvrede uiten over de Chine se onderdrukking van Tibet en van Tibetanen in andere regio's in China.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9