81 buitenland Ramp door ontploffing munitie Doden bij ruzie om dorpshoofd Nederlanders staan stil bij vergeten oorlog Broome Ergste treinramp in ruim 20 jaar in Polen Overlevenden herdenken ramp Herald maandag 5 maart 2012 BRAZZAVILLE - Bij een reeks van minstens vijf zware explosies in de Congolese hoofdstad Brazzaville zijn gisteren ruim 200 doden geval len. Het hoofd protocol van het bu reau van de president heeft dat ge zegd op basis van ziekenhuisbron nen. Bij de ontploffingen zijn ook vele gewonden gevallen. Functionarissen zeiden dat de ex plosies ontstonden door een brand in een munitiedepot bij een militaire basis in de hoofdstad van de Franse oud-kolonie in Afrika. Het depot, waaruit een grote rook pluim opsteeg, staat in de buurt van het presidentieel paleis. Een aantal huizen is weggevaagd. De ontploffingen hebben ook een ka tholieke kerk en een kantoor van de Chinese firma Huawei bescha digd. De explosies waren volgens waar nemers zo krachtig dat ze zelfs rui ten deden springen aan de over kant van de rivier de Congo, waar Kinshasa, de hoofdstad van de De mocratische Republiek Congo, is gelegen. De brandweer had moeite de brand te bedwingen. Volgens het Chinese persbureau Xinhua zijn onder de doden ook drie Chinese werknemers. Tiental len Chinezen zouden gewond zijn geraakt. Er werkten 140 Chinezen bij het depot. SZCZEKOCINY - Een reddingswerker probeert een wagon in te komen nadat twee treinen in Zuid- Polen frontaal op elkaar zijn gebotst. Het wordt het ergste treinongeval in meer dan 20 jaar tijd in Polen genoemd. Er vielen zeker zestien doden en 56 gewonden toen de trein van Przemysl naar Warschau zaterdagavond in botsing kwam met een tegemoetkomende trein die onderweg was van Warschau naar Krakau. De Poolse premier Donald Tusk is onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk gegaan en zag de ravage geschokt aan. „Dit is de meest tragische ramp sinds jaren", zei hij. President Bronisfaw Komorowski bracht gisteren ook een bezoek aan de rampplek en kon digde nationale rouw aan. foto Alik Keplicz/AP OUAGADOUGOU - Bij een in geweld gesmoord dispuut over de benoe ming van een dorpshoofd zijn in Burkina Faso zeker tien mensen om het leven gekomen. Dat be richt de staatsradio. De Liliou-ge- meenschap in het zuidelijke dorp Guenon wil zich niet onderwer pen aan het gezag van het huidige dorpshoofd, dat lid is van de Akon- ga-stam. Toen de Liliou vrijdag de zoon van het dorpshoofd om brachten kwamen de sluimerende spanningen tot een gewelddadige uitbarsting. Ruim honderd huizen werden in brand gestoken en de Akonga, uit op wraak, doodden ne gen leden van de Liliou. Volgens de minister van Binnenlandse Za ken hebben 'eeuwenoude grieven de spanning gevoed'. Tientallen Nederlanders verloren hun leven in het Australische Broome. Lan ge tijd was die geschiede nis vergeten. Zaterdag kwam daar in verandering. „Kijk, daar werden we neergeschoten." Boven op een heuvel kijken Peter en Elly Koens naar de Roebuck Bay. Voor het eerst in zeventig jaar zijn broer en zus terug op de plek waar ze door de Japanners werden aangevallen. De baai in het noordwesten van Australië ziet er uit als een ansicht kaart, waar het fel blauwe water van de Indische oceaan de rode aarde kust Slechts een paar keer per jaar is het tij zo laag dat het oorlogsverleden van Broome even boven water komt. Op het droog gevallen wad zijn de wrakken te zien van Nederlandse watervlieg tuigen. In de Tweede Wereldoorlog fun geerde het stadje als doorvoerha ven voor Nederlanders die vanuit Indië naar Australië vluchtten. De vliegboten landden in de baai om bij te tanken' in twee weken tijd ontkwamen achtduizend Neder landers. Op 3 maart 1942 liggen er vijftien Nederlandse watervliegtuigen voor de kust. De passagiers zitten in het toestel of strekken de benen op de kade. De aanval van de Japanners komt als een verrassing. In een mum van tijd zijn alle toestellen in brand geschoten en is de baai ver anderd in een vlammenzee. Op het vliegveld van Broome worden nog eens zeven vliegtuigen vernie tigd. „Overal was vuur, mensen schreeuwden, verdronken." Som ber vat Peter Koens zijn herinne ringen samen. Elly weet nog dat ze reageerde, zo als alleen kinderen dat kunnen. „Mijn moeder riep dat ik in het water moest springen, maar ik wil de mijn schoenen niet natmaken en riep dat ik ze eerst uit ging doen." In totaal komen meer dan honderd mensen om, waaronder minstens 68 Nederlanders. Dankzij de censuur kwam het ver haal over de aanval niet veel ver der dan Broome. Daardoor weten veel Australiërs niet eens dat die stad werd aangevallen door de Ja panners. Dit jaar is er voor het eerst een gro te herdenking. „Omdat er overle venden zijn die deze herdenking nog maar éénmaal zullen kunnen meemaken en omdat ze recht heb ben op erkenning. Vanuit Neder land, maar ook hier in Australië", zegt Willem Andreae, de Neder landse ambassadeur in Australië. Eén van de overlevenden is Henk Flasselo, destijds piloot van de Dor- nier waarmee Peter en Elly vlucht ten. Hij is gekomen om zijn stem te laten horen tegen het geweld in de wereld. „Kijk eens wat het met ons heeft gedaan. Wij, die er midden in za ten", zegt hij, vechtend tegen de tranen. Voor de overlevenden is het belangrijkste dat de aanval niet opnieuw wordt vergeten. Dat het verhaal niet weer verdwijnt, een beetje zoals de wrakken die met vloed weer onder water verdwij nen. Waarna alleen een prachtige ansichtkaart overblijft. ZEEBRUGGE - Enkele honderden mensen, onder wie de West-Vlaamse gouverneur Carl Decaluwé, de burge meester van Brugge Patrick Moenaert en de burgemees ter van Dover Veronica Philpott, herdachten gisteren in de kerk van Zeebrugge de ramp met de Herald of Free Enterprise. Op 6 maart 1987 kantelde de veerboot bij het uitvaren van de haven van Zeebrugge. De ramp kostte aan 193 mensen het leven. Bij de herdenking was een aantal overlevenden aanwe zig, die speciaal daarvoor naar Zeebrugge waren ge reisd. Zij zagen de toenmalige hulpverleners terug, van duikers, redders en brandweermannen tot verplegen- den. Aan de hand van foto's van toen vertelden de overleven den over het kapseizen van het schip. Ze zijn de hulp verleners van toen bijzonder dankbaar. Velen houden dan ook nog steeds contact met hen. Na de eucharistie viering werden 25 bloemenkransen neergelegd en werd bij een drankje nog bijgepraat in het Zeebrugse Ge meenschapshuis. foto Adri van de Wege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8