Festival van muziekschool slaat aan i6l zeeland Het spektakel zit in de muziek Dit is Groenendijk zeeland in de vorige eeuw maandag 5 maart 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvan gen een waardebon. Een enkele inzender hield het op Kloosterzande, de overigen wisten allemaal dat de vorige week afge beelde foto Groenendijk betrof Frank Burg, zelf woonachtig aan de Groenendijk, schrijft: „Hier kij ken we in de Dorpstraat van Groe nendijk ongeveer in het jaar 1916. Op de achtergrond staat de rooms-katholieke kerk waarvan in de zomer van 1982 de toren in res tauratie was. Momenteel is men nu ook weer bezig de toren te res taureren. Dat wordt eind maart af gerond met het plaatsen van het torenkruis en de nieuwe haan. Recht vooraan dat grote pand was het voormalig parochiehuis Sint Martinus. Dat is inmiddels afgebro ken en daar voor in de plaats staan nu twee woningen" Aloys Sponselee uit Sas van Gent legt uit hoe het zit met de status van Groenendijk; „Groenendijk is een buurtschap ten noordwesten van Kloosterzande in Oost Zeeuw- sch-Vlaanderen. Dé Groenendijk vormde de scheidingsdijk tussen de Zandpolder en de Mariapolder. In de loop der jaren is Groenen dijk vastgebouwd aan de kern van Kloosterzande. Vroeger behoorden beide dorpen tot de gemeente Hontenisse, vanaf de herindeling tot de huidige gemeente Hulst." Marie-José Neve-Menu woont in Stekene, op nog geen honderd me ter van de grens. Zij is als oud-in woonster sterk betrokken bij Zeeuws-Vlaanderen en schrijft: „Duidelijk aan de linkerkant huis van de familie van Brouwerij Du- moleyn te zien,waar ook Dokter Adriaansens nog een tijdje heeft gewoond,die later naar Sint Jan steen is verhuisd. Aan de rechter kant het huis waar notaris Verbist heeft gewoond en is ook gebruikt als gemeenschapshuis van de paro chie." Winnaars waardebon: Leona Dankaart, Vogelwaarde; A.J. de Putter, Terneuzen en Theo Tas, Middelburg Veel belangstelling voor ZMS2C in Goes De eerste editie van het muziek festival ZMS2C, zaterdag op di verse locaties in de binnenstad van Goes, werd een groot suc ces. In totaal zo'n 700 leerlingen en 80 docenten van de Zeeuwse Muziekschool lieten hun muzika le kunsten horen, door Rolf Bosboom GOES - Het was een mooi gezicht. Overal in het centrum van Goes zag je jongeren rondlopen met hun instrumentkoffer, op weg van de ene naar de andere locatie van het muziekfestival ZMS2C. En overal klonk muziek: tussen de boeken van De Koperen Tuin, in podium 't Beest, in het gebouw van de Zeeuwse Muziekschool, in de Grote Kerk, in het stadhuis en in alle beschikbare ruimtes van theater De Mythe. ZMS2C is een initiatief van de Zeeuwse Muziekschool. „Wij wil len laten zien dat de muziekschool veel meer is dan les alleen", zei waarnemend algemeen directeur Jan Hut bij de officiële opening. In die opzet slaagde de organisatie. In totaal zo'n zevenhonderd leer lingen uit de hele provincie kwa men, bijgestaan door rond de tach tig docenten, in actie. Wie een gang maakte langs de diverse loca ties, viel vooral de veelzijdigheid op: van verstild klassiek tot stevige popmuziek. Al die leerlingen brachten ook veel publiek op de been: familiele den uiteraard, maar ook andere be langstellenden. Bij de eerste activi- titeit op het hoofdpodium van De Mythe, 'Zing mee met AMV', zat de zaal meteen helemaal vol. ZMS2C liet ook zien welke resulta ten de Zeeuwse Muziekschool in het verleden heeft geboekt. Diver se oud-leerlingen die inmiddels ge vestigde muzikanten zijn gewor den - onder wie trompettist Rik Mol - kwamen naar Goes voor een optreden of bijvoorbeeld voor het geven van workshops. Na afloop sprak waarnemend di recteur Hut van 'een zeer geslaag de dag'. „Waar ik vooral trots op ben is dat veel mensen zeggen: ik wist niet dat jullie zóveel in huis hadden. We hebben kunnen laten zien wat we te bieden hebben en wat muziek met mensen doet." Het aantal belangstellenden, dub bele bezoeken niet meegeteld, schatte hij voorzichtig op 1800. Het is de ambitie van de muziek school om van ZMS2C een regel matig terugkerend evenement te maken. Hut: „We weten nog niet hoe we dat aanpakken. We gaan het in elk geval niet elk jaar doen, maar om de twee jaar mag aanne melijk worden geacht." ZMS2C werd 's avonds afgesloten met een concert van Delta Brass Zeeland in de Grote Kerk. Een be langrijk aandeel had Huug Steke- tee, die dirigeerde, vijf van de ze ven werken componeerde (waar onder drie wereldpremières) en ook zelf op cornet in actie kwam. Steketee is zelf oud-leerling van de Zeeuwse Muziekschool, evenals violist Mathieu van Bellen, die een staande ovatie kreeg voor zijn ont roerende solopartij in Nine Daies Wonder van Bramwell Tovey. Ook het jonge talent presenteerde zich. Christian Jongepier (11) soleerde in The Lost Chord van Arthur Sulli van en oogstte daarmee misschien wel het grootste applaus van de avond. Bodine Tanghe uit Middelburg in boekhandel De Koperen Tuin door Rolf Bosboom Het nieuwe album van Moss, Ornaments, is - zo mogelijk - nog enthousias ter ontvangen dan de doorbraak- plaat Never Be Scared/Don't Be A Hero (2009). Dat schiep hoge ver wachtingen voor de clubtour, die begon in een uitverkochte De Spot in Middelburg, bakermat van frontman Marien Dorleijn. Moss overtuigde op het vorige al bum met gelaagde, ingenieuze gi taarpop. Ondanks het succes dat de band ermee boekte, in binnen- en buitenland, verlegden Dorleijn en de zijnen voor de nieuwe cd de koers. Ze voegden meer synthesi zers toe, die klinken alsof bewust niet de moeite is genomen om het stof van de jaren tachtig eraf te bla zen. Het is een riskante combina tie, maar op Ornaments pakt die buitengewoon goed uit. In De Spot bracht Moss - na het POPMUZIEK Moss Optreden Moss. Voorprogramma: Gork A27 Gehoord: vr 2/3, De Spot, Middel burg. uitstekende voorprogramma van Gork A27 (terecht uitgeroepen tot Zeeuwse Belofte 2011) - het nieu we materiaal met verve. Dat ge beurde in hoog tempo, gejaagd bijna, met puntig uitgevoerde nummers die af en toe subtiel in elkaar overliepen. De nadruk lag uiteraard op het jongste album, waarvan alle elf nummers gaandeweg langskwa men, met de cd-afsluiter Oma- ment als krachtige opener. Andere hoogtepunten waren The Hunter en Give Love To The Ones You Love, dat prachtig is in al zijn eenvoud. Het vertrouwdere werk van Never Be Scared/Don't Be A Hero, met een ijzersterke versie van I Like The Chemistry als uitschieter, ont lokte echter meer enthousiasme in de zaal. Hoe mooi en complex de muziek ook is en hoe knap Moss ook speel de, een echte vonk wilde in De Spot niet overspringen. De grote ontwikkeling die de band heeft doorgemaakt, vertaalt zich niet in een opwindende show. Het blijft allemaal nogal introvert en Marien Dorleijn doet ook weinig moeite om echt contact te leggen met het publiek. Gork A27 deed het in dat opzicht beter. Het spektakel zit bij Moss in de muziek - zoals in het machtige slot nummer Silent Hill - maar dat vol stond niet om er ook een onverge telijke avond van te maken. Moss treedt vrijdag 9 maart op in Ge bouw T in Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52