Steeds minder padden om over te zetten vande 141 zeeland rEEpE Project voor aanpak drinkgedrag kinderen 'Renovation Island' open nieuw strak mooi Paren WILD WONDERS OF EUROPE Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto maandag 5 maart 2012 de padden moet de temperatuur 's nacht minimaal 10 graden zijn en het moet het liefst regenen." Aan beide voorwaarden is de afgelopen tijd niet voldaan. De gevolgen zijn zichtbaar in de vijver. Er nog geen sprake van afzetting van eieren. Als de padden er niet tijdig in sla gen voldoende eieren af te zetten heeft dat uiteindelijk gevolgen SCHOENMODE Papegaaistraat 8, Goes www.vandereepe.nl Om te paren kruipen de mannetjes bovenop de vrouwtjes. Ze houden zich met de voorpoten ste vig vast en leggen op deze manier soms hele af standen af. Met de achterpoten verjagen de mannetjes eventuele concurrenten. BRUIN1SSE - Het centrum voor Jeugd en Gezin, het Welzijnshuis en de dorpsraad Bruinisse gaan sa men optrekken om het gebruik van alcohol onder jongeren aan te pakken. Op 17 maart start een project en dit is een logisch vervolg op eerde re acties van de dorpsraad, legt Ro- nic Weijenberg van de dorpsraad uit. „We zijn ongeveer anderhalf jaar geleden begonnen. Toen was er overlast van jongeren die in be schonken toestand huis hielden." Die mate van overlast is er niet meer, maar er zijn voldoende aan wijzingen dat jongeren nog steeds veel drinken. „Wij zijn bezorgd. We hebben gesproken met sleutel figuren en er is wel draagvlak om mensen bewust te maken", zegt Weijenberg. De dorpsraad wil niet met het be lerende vingertje omhoog wijzen. Het doel is het alcoholgebruik on der, jonge kinderen bespreekbaar maken. „Het is wel zo dat kinde ren op steeds jongere leeftijd gaan drinken, dat wordt stoer gevon den. De horeca krijgt vaak de schuld. Dat is niet terecht en ook van de Pul zeggen ze dat ze soms al dron ken kinderen binnen krijgen." Het project richt zich vooral op de leef tijdsgroep 12 tot 16 jaar. SSJS4SJS5E^.5OT!ES5tKKBX5®ÏJiaa»J!2SS!552?2K£ï«fiï ZIERIKZEE - De fractie van Alert! pleit voor een eilandbrede inventa risatie van herstructureringsprojec ten. „Wij willen dat daar onder zoek naar wordt gedaan. Wat is no dig om de verpaupering tegen te gaan. Denk aan kernen als Ooster- land, Bruinisse, Brouwershaven of Zierikzee. Zet het nu allemaal eens op een rijtje en dan kunnen wij een goede afweging maken", zegt fractievoorzitter Jos Beije. „Nu is het hap-snap beleid." Beije noemt het idee 'renovation island', met een knipoog naar Innovation Is land. Hij denkt op deze manier lo kale bouwbedrijven ook aan extra werk te kunnen helpen. Beije gaat hiervoor binnenkort een motie in dienen bij de gemeenteraad. door Melita Lanting De slierten mist ma ken de ochtend kil. In de Donkereweg in Schuddebeurs is het doodstil. Alleen de opgewonden voorjaarszang van de merels is te horen. Ter hoogte van de landgoederen Mon Plaisier en Heesterlust staan langs de weg ongeveer twintig cen timeter hoge gazen hekjes. Om de zoveel meter is een witte emmer ingegraven in de grond en merk waardig ogende kuilen complete ren het beeld. David Schorer, coör dinator van de werkgroep padden- trek Schuddebeurs hurkt bij een van de emmers. Hij tuurt inge spannen. „Zie ik daar nu een sala mander?" Er beweegt iets. Een pootje wordt verzet, een kopje gaat naar links. Voorzichtig wordt de salamander uit de emmer ge haald. Het is tijd voor de padden- trek. „In de winter verschuilen ze zich in de bosrand in molshopen en muizenholletjes. Dan overleven ze de vorst wel", zegt Schorer. Als in februari de dagen lengen en de temperatuur weer hoger wordt, komen de padden tevoorschijn. Ze gaan dan terug naar het water waar ze geboren zijn om te paren. In Schuddebeurs zijn dat de grote waterpartijen voor landgoed Mon Plaisier. „Ze komen vooral 's avonds tussen acht en twaalf', zegt Schorer. Dan komen ze van al le kanten richting vijver. Een deel van de padden komt vanuit het bos van Heesterlust en moet de Donkereweg oversteken. Dat is een groot risico. Toen de werk groep nog niet actief was, werden vele padden doodgereden. Nu wor den ze tegengehouden door de hekjes en zetten de zeven leden 'De werkgroep bestaat uit zeven leden, leder lid heeft een vaste dag om de emmers te legen.' van de werkgroep de dieren iedere ochtend over naar de tuin van Mon Plaisier. „We zetten ze een beetje in de bosrand. Daar kunnen ze goed wegkruipen want anders worden ze gegrepen door een rei ger of zo." Schorer loopt systematisch alle em mers af Ook de emmers die ge plaatst zijn bij buizen die onder de weg doorlopen en dan wordt de functie van die merkwaardige kui len duidelijk. Aan de ene kant van de weg is een diepe kuil gegraven. Daar vallen de padden in en dan is het de be doeling dat ze door de rioolbuis hippen naar de andere kant van de weg. „Maar dat werkt niet", zegt Schorer. „In die buis is het donker en dat wil de pad niet. Die heeft de hele winter al in het don ker gezeten en wil nu naar het licht. Ze zouden roosters moeten maken boven die buizen, zodat er licht in valt Dan gaat het wel wer ken." De lege emmers bij de bui zen lijken zijn gelijk te bevestigen. En dan is er nog een probleempje. Zijn de padden dan toch door de buizen naar de overkant van de weg gekomen, dan wacht ze nog een vrijwel onneembare hobbel, een greppel. „Ik moet toch eens vragen of ze die wat minder diep willen maken. Die wanden zijn veel te stijl en dan moeten ze daar na nog door de meidoom. Daar ko men ze nauwelijks doorheen." De oogst is deze ochtend mager. Zeven padden en drie salaman ders worden uit de emmers ge haald. „Het wordt ieder jaar min der", zegt Schorer. Waar dat aan ligt is niet duidelijk. „Jaren terug hielpen we per seizoen zo zeven tot achthonderd padden de weg over. Nu is dat nog honderdvijftig. Er is duidelijk een teruggang in de stand." Schorer denkt dat de verandering in het klimaat een rol speelt. „De laatste zeven, acht jaar zijn de nachten in februari telkens heel koud en dan lopen ze niet. Voor pzc.nl/webwinkel "O categorie dvd Voor meer informatie: vnvw.prc.nl/dvd MEEST GELEZEN - Raad geeft zichzelf tabiets - Ondernemers presentatie (foto) - Kou heeft invloed op paddentrek TIPS schouewn-duiveland@pzc.nl #WEBWINKEl T Ongezien, onverwacht en onvergetelijk! 8-delige dvd-serie met mooie beelden van de BBC en bekeken door de lens van de beste fotografen. Bestel deze schitterde serie voor slechts 2,95 per deel excl. verzendkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46