Tart je lichaam tot het uiterste 181 gezondheid maandag 5 maart 2012 saemasssisisiSKf Door te trainen met spring touwen, tractorbanden en zandzakken, grijpt crossfit te rug op de basis van fitness. Deze Amerikaanse trainings methode groeit gestaag van uit de provincie. „Enthou siastelingen begonnen ge woon in een oude stal." door Ingrid Beckers Als ik 's ochtends vroeg met een van pijn vertrokken gezicht de trap af strompel, kijkt manlief me verbaasd aan. „Wélke trai ning had je ook alweer gedaan?" Daags ervoor wacht jan van Delden, gedron gen spierbundel van middelbare leeftijd, me grijnzend op voor een proefles crossfit in Enschede. Achterop zijn T-shirt veelbeloven de woorden: Your training is my warming up. Want laat één ding duidelijk zijn, de uit Amerika overgewaaide trainingsmethode is niet voor mietjes. 'Je kunt eraan kapot gaan'; zei grondlegger Greg Glassman een tijd geleden in New York Times. De fanatiekste beoefenaars vinden het niet erg zó diep te gaan dat ze moeten overge ven. „Sommige crossfitters tarten hun lichaam tot het uiterste", beaamt trainer Van Delden, ook als roeicoach en sportle raar verbonden aan de Universiteit Twente. „Maar natuurlijk kan iedereen trainen op zijn eigen niveau." Dat gebeurt alleen niet op de manier zoals gebruikelijk is bij reguliere sportscholen. Halterbanken en krachtstations bijvoor beeld ontbreken in de crossfit-gym. In plaats daarvan wordt gewerkt met ruw en los materiaal: tractorbanden, springtouwen, olympische stangen, ballen, zandzakken, kis ten en, last but not least: je eigen lichaam. De training duurt, los van een uitgebreide warming-up, slechts twintig minuten. In die korte tijd behoor je tot het gaatje te gaan. Bekende krachtoefeningen als push presses en squats worden in razend tempo af gewisseld met conditietraining en elemen ten uit gymnastiek en turnen. In de gym zaal in Enschede voert een man de hand stand push-up uit alsof het niks is. „Ja, je kunt het zo gek niet bedenken of we doen het", lacht Van Delden. „We mixen oefenin gen uit allerlei sporten; elke crossfit-training is ook anders. Door die variatie train je het hele lichaam op een functionele manier. Doel is in korte tijd zo veel mogelijk spier massa in te schakelen. Hoe meer massa je in schakelt, hoe groter het trainingseffect. Met moderne fitnessapparaten train je meestal geïsoleerde spiergroepen." In Amerika ontwikkelde crossfit zich sinds het begin in 2001 tot blijvertje in de fitness- wereld. Op www.crossfit.com dagen weke lijks duizenden bezoekers elkaar onderling uit tijdens trainingen een extra tandje bij te zetten. Onder de beoefenaars bevinden zich veel politiemensen en militairen. Sport artikelengigant Reebok sponsort een specia le crossfit-kledinglijn, voorzien van opdruk ken met doodskoppen en andere heavy- metalsymboliek. In Nederland groeit de trainingsmethode ge staag. Volgens Jan van Delden zijn er nu ne gentien officiële crossfitgyms. „Het is zo'n beetje de enige fitnesstrend die in de provin cie en niet in de Randstad ontstond. Voor crossfit heb je ruimte nodig en die is schaars en duur in de grote steden. Op het platte land zijn clubjes enthousiastelingen gewoon begonnen in een oude schuur of in een koeienstal." Dat beeld past ook wel bij het ruige imago van de stoere crossfitter, die in promotie- Crossfit oefeningen verklaard 9 DOUBLE UNDER Ouderwets touwtjespringen, maar niet heus. Het is de bedoeling het touw zo snel mogelijk - dubbel tempo - te laten ronddraaien. Loodzwaar! 9 SIT-UP Klassieke buikspieroefe ningen met gebogen knieën waarbij schouders en bovenrug helemaal van de grond komen. 9 PUSH PRESS Je houdt een bar bell met gewicht (of kettlebell) op schouderhoogte en brengt deze met gestrekte armen bo ven het hoofd. 9 BOX JUMPS Met twee voeten tegelijk spring je op een kist op ongeveer kniehoogte. Je krijgt er ijzersterke bovenbenen van. 9 FRONT SQUATS Met een ge wicht dat tegen borstkas en schouders rust, doe je de squat. De squat is een klassieke oefe ning voor de bovenbenen: grote stap naar voren en dan kaars recht door de voorste knie zak ken. 9 PULL-UPS Aan een rek of stang trek je jezelf op totdat de kin bo ven de rekstok uitkomt Uitste kende oefening voor de arm en brede rugspieren. 9 HANDSTAND PUSH-UP Push-up in handstand. Terwijl je op je handen staat laat je jezelf iets naar beneden zakken en duwt jezelf weer omhoog. 9 BURPEE Klassieke push gevolgd door een hoge sprong. Tijdens de crossfit-training, zoals hier in Enschede, worden oefeningen uit allerlei sporten gemixt Daardoor is elke crossfit-training weer anders. foto Reinier van Willigen filmpjes met tractorbanden en zandzakken door rul zand sjouwt. Ruwe bolster, blanke pit Want crossfit heeft ook een heel sociale kant, blijkt hier in Enschede. De trainer zegt het voor aanvang van de les. „Wij gedra gen ons een beetje als vereniging." De twaalf mannen en vrouwen waarmee ik vandaag train, stellen zich uiterst vriendelijk voor. „Ik moet wel", zegt er eentje. „Wie Locaties Crossfit wordt in Nederland op negentien plekken gegeven, waaronder Amsterdam, Enschede, Driebergen, Meppel, Asten, Den Haag en Gemert. Crossfit Amsterdam houdt een blog bij. Daar wordt elke dag een workout van de dag voor thuis op gezet. Meer informatie: www.crossfitamsterdam.nl www.crossfit.com geen hand geeft, moet voor straf vijf burpees achter elkaar doen." Burpee wat? Een push-up, direct gevolgd door een hoge sprong. „Kijk maar in het zaaltje hiernaast", zegt Van Delden. De se rieuze jongens voeren zo veel mogelijk bur pees uit in zeven minuten tijd, als voorberei ding op het Nederlands kampioenschap crossfit. Onze oefeningen staan met viltstift op een wit bord geschreven: vijftig double unders, dertig sit-ups, twintig push presses, dertig box jumps, twintigJron t squats, dertig power cleans en twintig pull-ups. Abracadabra voor mij. „Pittig", weet de 26-jarige Nadia. In drie groepjes van vier gaan we met elkaar de competitie aan. Het team dat het snelst klaar is, wint. Ik word gematst. In plaats van 50 keer heel snel touwtjespringen double unders), mag ik 75 keer langzaam springen. Ik murmel nog iets in de trant van 'best een aardige conditie hoor', maar na dertig spron gen zwijg ik wijselijk. Tjemig, wat is dit „Kom op, je kunt het", jubelt mijn 19-jarige teamgenoot Lysanne. Ja, ook dat is crossfit „We jutten elkaar op door te gaan." Een jaar geleden kon Lysanne zelf amper tien push-ups doen, vertelt ze. De studente viel 12 kilo af en draait nu haar hand niet meer om voor 3 setjes van 10. „Hier heb ik geleerd aan mezelf te werken. In gewone sportscho len is het toch veel meer kijken en bekeken worden." Spiegels ontbreken bewust in de crossfit- gym; ze leiden maar af van het échte werk. Nee, ik hoef mezelf ook niet te zien als ik met beide voeten tegelijk - ai - dertig keer achter elkaar - oef- op een kist spring om meteen daarna - pfffflf- vijftien keer een zandzak over mijn hoofd te zwiepen. Na de training geeft iedereen elkaar een high five. Mijn team eindigt als laatste, maar trainer Van Delden is tevreden: „Dit ga je morgen voelen." ===h reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38