Natuurherstel in Westerschelde laat nog op zich wachten 21 zeeland ni 11Lr Goes wil plan indoorskatebaan snel laten toetsen op realiteitsgehalte maandag Unverfroren De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 5 maart 2012 door Wim Hofman Een oud gezegde luidt: al les schavielt. Inderdaad heb je de indruk dat alles slijt op den duur. Vooral bij herhaaldelijk gebruik: een drempel die een beetje holler wordt, traptreden, een schroeven draaier, tanden. Meestal merk je dan dat er stukjes af zijn gegaan. Dit slijten is echter geen algeme ne wet die je op van alles en nog wat kunt toepassen. Bij het ge bruik van woorden zie je dat ze soms korter worden. Zo gebruikt haast niemand meer het woord automobiel of autobus. Soms ge bruikt men alleen nog maar de af korting zoals WC of radar of TGV. In deze tijd verwacht je wel dat mensen eenvoudige of kortere woorden prefereren boven lange. Maar dat is niet steeds zo. Woor den worden op raadselachtige wij ze gecompliceerder of langer ge maakt. Zo hoorde ik tijdens het einde van de vorstperiode een ijs meester spreken over opdooien. Ik weet nog niet precies wat hij er mee bedoelde. Maar tot mijn ver bazing hoorde ik later ook nog af- dooien. In de supermarkt hoorde ik: kun je even wat pakken koffie aanhalen? Een woord dat zeker langer is geworden is het woord last. Het is nu bijna steevast over last geworden. Men heeft geen last meer van de buren, maar over last Het woord extreem gaat blijk baar ook niet ver genoeg. Men zegt nu doodgemoedereerd: extre mer of extreemst. En misschien is sinds dat kardinaal Simonis op de televisie verscheen het Duits weer wat in opmars. Een tijdje te rug hoorde ik een rechtse politica die stevige taal wilde gebruiken 'roekzichtloos' zeggen. Dat is door de vingers te zien. In haar hoofd zat waarschijnlijk ook het woord roekeloos. Het woord un heimisch hoor je nog steeds, maar dat is eigenlijk geen Duits. Onlangs kwam iemand weer met het woord überhaubL Hij legde mij uit dat het eigenlijk een Duits woord was en zoiets als hoed be tekende, maar dat zal wel grappig bedoeld zijn. Pas hadden ze het in een krant over een 'ubervrouw met ballen', Ook dat zal wel grap pig bedoeld zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91.4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg -T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc,nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Familieberichten: 088- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV, Wegener legt: van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst- Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €77,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (naïsi ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geën proef gehad) (PB) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld vó Rekeningnummer in mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaai zorgwldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. 'Je kunt wel mooie afspraken maken, maar de praktijk is vaak toch een stuk weerbarstiger' Gedeputeerde Sjoerd Heijning (VVD, natuur) Ruim een jaar na de voltooiing van de derde verdieping is nog geen vierkante meter uitgevoerd van dat andere aspect van het Westerscheldedossier: het na tuurherstel. Op zijn vroegst gaat pas eind dit jaar de schop in de grond als eerste aanzet voor 600 ha natuur. In het in 2005 gesloten ver drag over de Ontwikkelings- schets Westerschelde heb ben Nederland en Vlaande ren afgesproken dat uiterlijk in 2010 zou worden begonnen met de werkzaamheden om mini maal 600 ha getijdenatuur aan te leggen. Het ging om twee ontpol- deringsprojecten op de Neder lands-Belgische grens: de Hertogin Hedwigepolder en het Zwin (op Nederlands grondgebied goed voor respectievelijk 295 en 10 ha) en 295 ha in het middengebied van de Westerschelde (globaal tus sen Vlissingen en Hansweert). Daar is nog niets van terechtgeko men. „Tja, je kunt wel mooie af spraken maken in een verdrag", zegt gedeputeerde Sjoerd Heijning (WD, natuur) droogjes, „maar de praktijk is vaak toch een stuk weer barstiger. Dat zien we dus hier in het Westerscheldedossier." Het verhaal Hedwige is zo langza merhand wel bekend. Afspraak was dat de provincie de voorberei dingen voor de inrichting van de polder als natuurgebied zou tref fen. Het Rijk zou de beslissingen nemen in de planologische en an dere vergunningsprocedures - net als het eventuele onteigeningstra ject - en Vlaanderen zou tekenen voor de uitvoering. Nadat de Twee de Kamer zich erbij had neerge legd dat aan de ontpoldering van de Hedwigepolder, alle pogingen ten spijt, niet te ontkomen viel, ging de provincie met de planologi sche voorbereidingen aan de slag. In de zomer van 2010, juist voor het aantreden van het kabinet-Rut- te, was dit huiswerk afgerond: de provincie stuurde het concept-in richtingsplan voor de ontpolderde Hedwigepolder naar Den Haag, zo dat het van daaruit verder in proce dure kon worden gebracht. „We hebben daar met enige spoed aan gewerkt", zegt Dik Kruis, hoofd gebiedsontwikkeling bij de provincie Zeeland. „We wilden het zo snel mogelijk klaar heb ben." Een vooruitziende blik: na de zomer verscheen het regeerak koord met de passage dat naar een alternatief voor de ontpoldering van de Hedwigepolder zou wor den gezocht. Over dat alternatief (Schorerpolder en een deel van het Welzingegebied ontpolderen en buitendijkse projecten op de Platen van Hulst en Ossenisse en in de Appelzak) steggelt staatsse cretaris Henk Bleker (natuur) nu met de Europese Commissie. Voor het natuurherstel in het mid dengebied van de Westerschelde hebben het Rijk en de provincie af gesproken dat de laatste daar de re gie zou voeren. Vijf polders (sa men 600 ha groot) zijn als zoekge- bied aangemerkt: de Van Hattum-, Everinge- en Zuidpolder op Voorbereidingen voor natuurherstel duren langer dan was voorzien Zuid-Beveland en de Eendragt- en Hellegatpolder in Zeeuws-Vlaande- ren. Nadat de tegenstand hierte gen toenam, ging de commis- sie-Maljers op zoek naar alternatie ven. Ze kwam met een net zo on aanvaardbare suggestie: Braak man-Zuid. Uiteindelijk is besloten bij Bath, Baalhoek, Knuitershoek, Hoofdplaatpolder en Ossenisse strekdammen aan te leggen waar door buitendijks andere natuur ontstaat én de bestaande projec ten Perkpolder en Waterdunen (de laatste met een extra natuur- component) mee te laten tellen. De Vogelbescherming ging niet met dit alternatief akkoord en ver zet zich er bij de rechter nog steeds tegen. Maar uitgevoerd is er nog niets. Heijning: „Tja, bij die buitendijkse projec ten heb je te maken met procedu res voor vergunningen die voorge schreven termijnen kennen. In het geval van Waterdunen is het plan pas vorige maand onherroepelijk geworden." Kruis wijst erop dat ook de effecten op de natuur moesten worden nagegaan: „Als je met de aanleg van een strekdam een gebied maakt waar het water langzaam stroomt, dan mag dat niet ten koste gaan van andere na tuurwaarden." Heijning verwacht dat de schop dit jaar toch echt de grond in gaat. Het is de bedoeling dat de werk zaamheden in Waterdunen en Perkpolder eind 2012 beginnen. De uitvoering van beide projecten duurt meer dan drie jaar. Dit jaar of begin 2013 moeten ook de strek dammen bij Baalhoek en Knuiters hoek worden aangelegd. door Frank van Cooten GOES - Wethouder Jo-Annes de Bat (Sport) van Goes wil zo snel mogelijk met partijen om de tafel om antwoord te krijgen op de vraag hoe serieus de plannen zijn voor de aanleg van de eerste Neder landse indoorskatebaan in combi natie met een ijsbaan in Goes. „Er zitten veel haken en ogen aan. Er zijn voorbeelden te over van schaatsbanen in Nederland die eerst een paar keer failliet gingen al vorens ze rendabel begonnen te draaien. Feit is dat wij en ook de provincie geen geld hebben om te investeren in deze voorziening. De benodigde investering moet dus uit de markt komen. Maar als de baan ergens moet komen dan na tuurlijk in Goes. Eerst moet ant woord komen op twee grote za ken. Hoe zijn de financiën en de exploitatie geregeld. Het is dus es sentieel dat investeerders worden gevonden. Nu plannen voor een nieuw Thialf niet doorgaan, zou dat geld wellicht beschikbaar kun nen komen voor Goes. Maar dat is aan de investeerders." De genoemde locatie bij Sport- punt Zeeland komt voor wethou der De Bat als een verrassing. „Er is nog nooit over een locatie ge sproken. Je zou kunnen denken aan De Poel want dat is in de buurt van de snelwegen. Bij het zwembad is natuurlijk ook een mo gelijkheid omdat het zwembad dan gebruik kan maken van de rest warmte. Ook moet nog antwoord komen op de vraag hoe het met het parkeren is geregeld. Maar een locatie is in Goes altijd te vinden." De provincie zou een gesprek wil len arrangeren met betrokken par tijen en de gemeente Goes over de plannen. „Ik heb dat al eerder voor gesteld. Mijn oproep blijft zo snel mogelijk om de tafel met alle be trokken partijen. Zorg er maar voor dat de plannen reëel wor den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2