Tien kilometer leeft dankzij BAM-rijders 281 sport it Nancy van de Ven beste Zeeuw op ONK motorcross Jaspers en Van Erp vroeg uitgeschakeld Li Jiao staat op NK geen game af Wüst komt nog niet op gelijke hoogte met Timmer Klitsjko behoudt titels maandag 5 maart 2012 ep door Herman Heuvink OSS - Er waren weinig successen weggelegd voor de Zeeuwse cros sers die deelnemen aan de ope ningswedstrijd om het open Ne derlands kampioenschap. Mark Boot uit Burgh-Haamstede slaagde er wel in zich te plaatsen voor de eerste wedstrijd in de sterk bezette klasse MX 2, die werd verreden op het voor Nederlandse begrippen geaccidenteerde terrein van de Witte Ruijsheuvel in Oss. Het ging met enige moeite, want meer dan een 36e startplaats zat er niet in. De twintigjarige hovenier moest wennen aan zijn nieuwe machine. Hij vormde nog geen eenheid met zijn motor. In de eer ste manche bereikte hij als 27e de finish. In de tweede manche gaf de Schouwse crosser er naar drie rondes de brui aan. Casper Ovaa kwalificeerde zich in de zwaarste klasse, de MX 1, niet voor de wedstrijd. Door de deelname van veel GP rijders bleef hij buiten de snelste veertig die bij de tijdtrainingen voor de wed strijd in aanmerking kwamen. In de 85CC grote wielen plaatsten de Vlissingse rijders Nancy van de Ven en Jordan Lee van Maaren en Carsten Goedegebure uit Yerseke zich via de tijdtrainingen voor de wedstrijden. Van de Ven toonde zich van de Zeeuwse deelnemers het beste. In de tijdtrainingen reed ze zonder een gedegen voorrem naar de 29e tijd, die haar een lastige plek ach ter het starthek opleverde. In de eerste manche finishte ze als veer tiende, in de tweede als zeventien de, na even op de vierde plek te hebben gelegen. In het overallklassement beteken de dit de vijftiende plaats. Die was goed voor tien punten voor het ONK-klassement. Met die vijftien de plaats was de veertienjarige Vlis singse zesde Nederlander en eerste meisje, In beide manches bleef ze weliswaar buiten de top vijftien. Goedegebure en Van Maaren ble ven daar ver uit de buurt. Komend weekeinde is al de volgen de wedstrijd op het circuit van het Gelderse Halle. VIERSEN - Dick Jaspers en Jean van Erp zijn er in Viersen niet in ge slaagd het Nederlands driebanden team naar succes te leiden bij de strijd om de wereldtitel voor lan denteams. De Nederlanders wer den zaterdag in de tussenronde uit geschakeld. Jaspers en Van Erp ble ven zowel tegen Vietnam als Zwe den op een gelijkspel steken. Het betere setgemiddelde bracht Viet nam in de kwartfinale. Jaspers won tegen Vietnam van Duong Ahn Vu (2-1), maar Van Erp verloor in twee sets van Ma Xuan Cuong. Ook tegen Zweden 'We hebben het buitenland nodig, in de economie en de sport' Bob de Jong was Jaspers verantwoordelijk vöor de winstpartij. De Brabander ver sloeg zijn grote rivaal Torbjörn Blomdahl met 2-0 (15-8 15-7). Op nieuw was Van Erp niet opgewas sen tegen zijn opponent: 0-2 tegen Michael Nilsson. De Belgische driebanders gingen gisteren met de titel aan de haal. Frédéric Caudron versloeg in de eindstrijd tegen Duitsland Stefan Galla met 3-1, waarna Eddy Mer- ckx bij een 2-1-voorsprong tegen Martin Horn mocht ophouden omdat de Belgische titel zeker was bij die stand. Met een prachtrit op de tien ki lometer laten Bob de Jong en Jorrit Bergsma zien dat de lang ste afstand een mooi nummer kan zijn. Beiden finishen onder de dertien minuten. door Eric de Jager HEERENVEEN - Er wordt wel eens ge klaagd over de tien kilometer schaatsen. Die zou uit de tijd zijn. Er wordt ook wel eens geklaagd over de lege stoeltjes in de stadions tijdens de World Cups. Maar zater dag kolkte een vol Thialf ou derwets bij de zinderende tien kilo meter van Bob de Jong en Jorrit Bergsma. De routinier won het ge vecht en onttroonde met de ko- ningsrit en passant Sven Kramer als beste Nederlander op de lang ste afstand. Negen keer reed De Jong de tien kilometer sneller dan dertien minu ten. Dit seizoen al vier keer. De tij den waar Sven Kramer patent op leek te hebben, zijn voor De Jong inmiddels een gewoonte. Kramer reed acht keer in zijn leven onder de dertien minuten en hij was er dit weekeinde in Heerenveen niet bij om gelijke tred met zijn groot ste rivaal te houden. Kramer is er een jaar uit geweest met een beenblessure en wil zich niet forceren. Daarom laat hij de laatste tien kilometers (World Cup en WK) schieten, liet zijn ploeg we ten. De Jong zoekt de afzegging niet alleen in de lichamelijke hoek. „Als je naar de tijden kijkt die hij rijdt, snap ik het wel. Hij ziet dat hij ons (hij knikt naar zijn BAM- teamgenoot Bergsma) niet aan kan. Hij wil die nederlaag niet, daarom komt hij niet." De Jong miste Kramer wel. „Voor de tien kilometer is het jammer dat hij zich afmeldt." De slijtage slag kan wel wat ambassadeurs ge bruiken, nu er steeds meer stem men opgaan om de discipline dood te verklaren. 'Kijken naar groeiend gras', vinden ze in de Ver enigde Staten. De Jong en Bergsma lieten met hun meeslepende ge vecht zien dat dat niet zo hoeft te zijn. Het publiek ging er voor op de banken, maar de Nederlanders vormden slechts één van de zes pa ren. De Jong verwijt de overige deelne mers gebrek aan lef „In het buiten land moet veel verbeterd worden om betere ritten te krijgen. Jona than Kuck tegen Moritz Geisreiter is een mooie race, alleen twintig se conden te langzaam. Die jongens kunnen veel harder, maar ze dur ven niet." De Jong is niet bang zijn buiten landse concurrenten te helpen met zijn tips. „We helpen Griekenland toch ook? We hebben het buiten land nodig, in de economie en de sport. We hebben nu drie keer een tien kilometer in Heerenveen gere den. Leuk, maar dan promoot je de afstand niet in het buitenland." Over twee weken is de laatste tien kilometer van het seizoen, op nieuw in Thialf De Jong en Bergs ma voorspellen vuurwerk op de rit ten voor de lange adem, want dit weekeinde gingen ze nog niet eens voluit. Het publiek rekent er ook op, denkt De Jong. „Het WK is al op twee van de vier dagen uitver kocht: de dagen van de vijf en de tien kilometer." HEERENVEEN - Ireen Wüst heeft gis teren de kans laten liggen om op gelijke hoogte te komen met record- houdster Marianne Timmer. Ze schaatsster greep op de 1000 meter naast de overwinning en verzuim de daarmee haar dertiende wereld- bekerzege te boeken. Timmer is de meest succesvolle Oranje-rijdster in de WB-cyclus met dertien gouden plakken. Wüst moest in Thialf haar meerde re erkennen in Heather Ri chardson, die voor de tweede keer in haar carrière een race voor de wereldbeker winnend afsloot. De Amerikaanse zette de klok stil na 1.15,82 en was 0,66 seconde rapper dan de kopvrouw van TVM. De tweevoudig olympisch kam pioene hield Marrit Leenstra 0,06 seconde achter (1.16,48 om 1.16,54), terwijl Margot Boer met een tijd van 1.16,55 net naast het podium eindigde. Amper 24 uur eerder had Wüst nog haar twaalfde wereldbekerover winning geboekt met een indruk wekkende race over 1500 meter. Ze klokte een tijd van 1.56,01. door Koen de Vries EINDHOVEN - Jammer dat er niet ge wed kon worden op de uitslagen van de Nederlandse kampioen schappen tafeltennis, dit weekein de in Eindhoven. Op voorhand was Li Jiao de grote favoriete voor de titel bij de vrouwen. Wie de lo ting daarna bekeek, kon maar één ding concluderen: er moest een wonder gebeuren als de 39-jarige Chinese met Nederlands paspoort de titel niet zou grijpen. De kans dat ze in de halve finale en de fina le op verdedigsters zou stuiten was huizenhoog en van speelsters met dat speltype verliest ze nagenoeg nooit Dat wonder bleef dan ook uit. Jiao greep moeiteloos haar achtste en- kelspeltitel. Ze verloor geen enkele game. In de halve finale liet de nummer twintig van de wereld Ele na Timina met 4-0 kansloos, waar na ze in de finale afrekende met haar eeuwige rivale Li Jie: 11-6 11-7 11-6 11-4. Het commentaar van Li was zoals zo vaak voorspelbaar: „Ik heb me goed voorbereid op deze NK. Mijn vorm was de afgelopen weken iets minder. Dit weekend lukte het weer." Opmerkelijker was het nieuws dat Li Jiao onverdroten doorgaat met ta feltennissen. Precies een jaar gele den kondigde ze aan dat het NK van 2012 haar laatste zou zijn. De ja ren gingen tellen - ze is inmiddels 39 - het was tijd voor iets anders. Nu meldde ze dat ze op alle fron ten actief blijft. Ze blijft ook na de Olympische Spelen actief voor het Nederlands team en in de competi tie begint ze aan een nieuw avon tuur. Li verruilt het Nederlandse Enjoy 8c Deploy, waarmee ze ver schillende keren de Europa Cup won, voor TTSV Saarlouis Fraulau- tern, de koploper in Duitsland. Li: „Zo lang ik fit ben en goed ge noeg ben om beslissende wedstrij den te winnen vind ik het leuk. Ik ben altijd kritisch op mijn eigen prestaties, als ik mijzelf niet meer goed genoeg vind, zal ik stoppen. Wanneer dat is: geen idee. De Bun- desliga geeft me de mogelijkheid om voldoende wedstrijden op ni veau te spelen en mijn werk als pro fessional te blijven doen." Li Jie, die voor de vijfde keer de fi nale van het enkelspel van Li Jiao verloor, won eerder op de dag goud met Elena Timina in het dubbel spel. Zij zetten het duo Alice Baren- dregt en Monique Posthuma in veertien minuten aan de kant: 4-0. Bij de mannen was het toernooi een tombola. De voormalige team genoten (FvT Rotterdam) Barry Wijers (29) en Michel de Boer (41), beiden oud-internationals, namen het in de finale tegen elkaar op. Wijers nam daarin revanche voor de voor hem dramatisch verlopen halve finale van 2010. Die verloor hij met 4-3 van De Boer na negen matchpoints onbenut te hebben ge laten. Wijers won nu met 11-5 6-11 11-6 11-711-8. DÜSSELDORF - Vladimir Klitsjko heeft zaterdag zijn wereldtitels in het zwaargewicht met succes verdedigd tegen Jean-Marc Mormeck. De 35-jari- ge Oekraïner sloeg de 39-jarige Fransman in de vierde ronde knock-out. Mormeck kwam er nauwelijks aan te pas in het gevecht. Klitsjko behoudt door de overwinning zijn titels van de IBF, IBO, WBO en WBA. Zijn broer Vitali verdedigde onlangs met succes zijn WBC-titel tegen tP de Brit Dereck Chisora. foto Martin Meissner/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16