Strijd tegen belangenverstrengeling Onderzoek 221 zeeland Gemeentelijk sportgala verhuist naar andere datum en andere plek Informatieavond over renovatie Zierikzeese wijk zaterdag 3 maart 2012 1 S Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Uit onderzoek van de VNC blijkt dat in steeds meer ge meenten onderzoek wordt gedaan naar mogelijke be langenverstrengeling van raadsleden. Bestuurlijke integriteit staat hoog op de agenda van de gemeenteraad. Wanneer is er sprake van belangenver strengeling? door Melita Lanting Vier raadsleden stem men niet mee over de komst van een wind molenpark. Een raads lid stapt op omdat hij als architect iedere schijn van be langenverstrengeling wil vermij den. Een ander raadslid spreekt het college juist wel aan op gebrek aan overleg met omwonenden, ook al is direct betrokken. De gemeenteraadsleden van Schouwen-Duiveland worstelen met bestuurlijke integriteit. Ze gaan er ook heel verschillend mee om. Redenen genoeg om in een bijeenkomst met elkaar van ge dachten te wisselen over bestuurlij ke integriteit. Wanneer is er spra ke van belangenverstrengeling en - nog belangrijker - wanneer is er sprake van schijn van belangenver strengeling. Want daar draait het volgens burgemeester Gerard Rabe- link om. Iedere verdenking van be langenverstrengeling moet worden voorkomen. En wanneer dat aan de hand is, moet ieder raadslid zelf afwegen. „Dat maakt iedereen voor zichzelf uit." Rabelink zegt dat hij daar geen invloed op kan uitoefenen. Dat de discussie over belangenverstrengeling lastig is, blijkt wel uit de vele notities en on derzoeken over dit onderwerp. Het gaat over heel verschillende vragen. Mag iemand meestemmen over subsidie aan een voetbalclub als hij daarbij speelt? Mogen de boeren en ondernemers die wo nen en werken in het buitenge bied meediscussiëren over een nieuw bestemmingsplan buitenge bied? Tijdens een besloten discussiebij- eenkomst hebben de raadsleden hier onlangs over gesproken met twee deskundigen. Uit gesprekken met aanwezigen blijkt dat de des kundigen nogal hamerden op vol ledige zuiverheid. Als er maar eni ge schijn van belang is: niet meer meestemmen. Een lijn die een au toriteit op dit gebied, emeritius hoogleraar Hans van den Heuvel, ook volgt. „Bij stemmingen moet een raadslid, als er enige schijn van belangenverstrengeling is, niet meestemmen", zegt hij. „Ze heb ben een gedragscode en daar zul len ze het mee moeten doen." Hoogleraar staatsrecht Douwe Jan Elzinga plaatst daar kanttekenin gen bij. „Ik vind dat hij overdrijft", zegt hij. Hij onderschrijft dat bij evidente belangenverstengeling raadsleden niet mee moeten stem men. Maar hij vind het in het openbare bestuur nu de verkeerde kant op gaan. „Het oude beeld dat raadsleden móeten stemmen ten zij er heel wat aan de hand is, ver dwijnt. Nu is het zo mensen die de schijn tegen hebben, niet mee stemmen. Dat is een ontwikkeling die niet erg aantrekkelijk is. We zijn roomser dan de paus", zegt El zinga. Hij betoogt dat politici per defini tie vooringenomen zijn. Ze verte genwoordigen een politieke partij met standpunten, ze vertegen woordigen een gemeenschap of dorp. „En zolang dat transparant is, is er geen probleem. Je moet er selectief mee omgaan. Je moet als politicus het algemeen belang in de gaten houden en daar hoort be langenbehartiging bij. Dat is ons systeem." Een groot probleem bij het ont houden van stemming is dat de stemverhoudingen binnen de raad kunnen worden beïnvloed. Een voorstel kan door het ontbreken van één stem verworpen worden. De theoretici zeggen dat in dergelij ke gevallen een lid van de 'opposi tie' ook niet mee moet stemmen. In de praktijk komt daar weinig van terecht, want welke partij moet dan een stem inleveren? MEEST CELEZEN 1.Grevelingenschap ruimt oesters op. 2.Verzet tegen windturbines groeit. 3.Duikers gezocht voor wrakken. UW MENING ledereen is verplicht tot het verrich ten van vrijwilligerswerk. Reageer: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl zierikzee - De gemeente houdt dinsdag een informatieavond over de renovatie van de wijk Buijse in Zierikzee. Alle 140 woningen in deze wijk worden door Zeeuwland vervan gen en de straten worden op nieuw ingericht. Het werk kost on geveer dertig miljoen euro en gaat zeven jaar duren. De eerste huur ders zijn al verhuisd naar tijdelijke adressen. De gemeente heeft het stedebouwkundig plan klaar en wil dat aan de bewoners laten zien voordat het in uitvoering komt. De info-avond wordt gehouden in de Pontes Pieter Zeemanschool en begint om 19.30 uur. door Ton van den Nouweland zierikzee - De jaarlijkse huldiging van de Schouwen-Duivelandse sportkampioenen wordt voortaan rond de feestdagen gehouden. Van af 2014 vindt het gala plaats in het nieuwe sportcentrum aan de Lan ge Blokweg in Zierikzee. Dat vertelde sportwethouder Ad Verseput gisteravond na afloop van het sportgala in het gemeente huis. Dat gemeentehuis blijft waar schijnlijk nog twee keer de locatie. Daarna moet het nieuwe sportcen trum klaar zijn. Verseput: „Het ga la wordt dan niet, zoals vroeger, in een grote, kale hal gehouden, maar bijvoorbeeld in het horecage deelte." De datum verandert ook. Mede-or ganisator Joop van der Laan: „We hebben meerdere nationaal kam pioenen in onze gemeente en die zwerven over de wereld. We heb ben te vaak meegemaakt dat een sporter niet op het gala aanwezig kon zijn. De volgende editie vindt daarom plaats in december of ja nuari, in elk geval rond de feestda gen als iedereen thuis is." De huldiging van gisteren was een voorproefje van hoe het gala er uit gaat zien: kort en gevarieerd. De variatie zat er met muziek, video, interviews en prijzen wel in. De snelheid wat minder, want het pro gramma liep drie kwartier uit. Het sportgala leidde de laatste ja ren een zwervend bestaan over het eiland. De werkgroep die het organiseerde, liet weten dat de for mule was uitgewerkt en stopte er mee. Van der Laan: „Het zag er even naar uit dat we dit jaar geen gala zouden hebben. Maar de wet houder vond dat niet kunnen." Verseput: „Ik denk dat we in deze nieuwe opzet Schouwen-Duive land beter op de kaart zetten als sportgemeente." Pagina 34: Kerkhove sporter van het 9 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94