sport 137 Een blaar kan je hele dag verpesten SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 3 maart 2012 Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomenIn deel 24: blaren. door Maurice Steketee Hij noemt zichzelf een 'blarofiel'. Eduard Vroomen heeft in zijn leven al honderden bla ren geprikt. Vervelen doet het nooit. „Het geeft me een vol daan gevoel als ik er voor kan zorgen dat een sporter niet hoeft op te geven, maar gewoon door kan gaan. Een blaar kan je hele dag verpesten en dat terwijl de ellende in tachtig procent van de gevallen eenvoudig is te voorko men." De 36-jarige Vlissinger is bij veel sportevenementen in Zeeland en daarbuiten aanwezig met Event-Safe, een organisatie die medische ondersteuning biedt bij onder meer sportwedstrij den. Hoewel Vroomen zich be zighoudt met allerlei zaken op het gebied van hulpverlening heeft hij een fascinatie voor bla ren. „In elke blaar schuilt een uit daging. Iedere sporter krijgt er wel eens mee te maken. Ze ont staan door wrijving. Dat kan ko men door nieuwe schoenen die niet goed passen, maar ook door zweetvoeten. Tijdens het spor ten zetten voeten uit, doordat de temperatuur van het lichaam stijgt. Daardoor kun je de zijkant van je schoen gaan raken." Vroomen is van mening dat bla ren in veel gevallen zijn te voor komen. „Sporters geven vaak veel geld uit aan een duur trai ningspak en goede schoenen, maar de voeten worden over het algemeen niet goed verzorgd. Als je bijvoorbeeld snel last hebt van vochtige of papperige voe ten dan is het verstandig om er wat talkpoeder of een zalf op te smeren. Ook sokken zijn belang rijk om blaren te voorkomen. Die kunnen helpen bij het afdrij- Tips? mail naar sport@pzc.nl ven van vocht. Neem voetbal lers, die dragen dus nylon sok ken en die gaan snel schuiven in de schoen. Doe een binnensokje aan en je zult veel minder snel last van blaren krijgen." Vroomen heeft in zijn carrière blaren in allerlei soorten en ma ten voorbij zien komen. Tijdens de Nijmeegse Vierdaagse kwa men er extreme gevallen in de EHBO-tent bij hem terecht. „Dan was er soms een heel stuk van de bovenhuid afgegaan. Door het op een goede manier af te plakken, een tweede huid aan te leggen en te verzorgen, streefde ik ernaar dat ze gewoon door konden lopen. In veel geval len lukte dat ook, mits de deelne mer een niet al te lage pijngrens heeft natuurlijk." Bij het prikken van de blaar komt volgens Vroomen meer kij ken dan je denkt. „Het is eigen lijk een trucje", vertelt de Vlissin- Eduard Vroomen haalt veel plezier uit het behandelen van blaren. ger. „Het is meer dan alleen een naald er in steken. Ik maak ge bruik van een bloedlancet, dat is een naald speciaal voor blaren. En je moet de wond goed schoonmaken. Ik geef ook wel eens les aan mensen hoe je het beste kunt prikken. De uitdaging voor mij is er voor te zorgen dat mensen die pijn hebben toch door kunnen gaan met sporten. Met wat simpele spulletjes kom je al een heel eind. Zelfs met een eenvoudige pleister op de blaar kun je de Vierdaagse gewoon uit lopen." Het lijken van die lieve meisjes, maar zodra het fluitsignaal heeft geklonken wordt er vol overgave om elke meter gestreden. Simone Egwu (4) van Virginia is niet zomaar van plan Kristen Doherty van Boston College's er met de bal vandoor te laten gaan tijdens deze basketbal wedstrijd in de NCAA, een compe titie voor vrouwen in de Atlantic Coast Conference. foto Cerry Broome/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85