Dan ei je d'r twêê kêêr leute van VERBOIJ WINGS UITVERKOOP zeeland 127 DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Zondag 4 maart geopend! OM: 'We weten niet of er aan de Markt in Middelburg is geschoten' www.depagterantiekeninterieur.nl zaterdag 3 maart 2012 'Ik ben de eerste die de patiënte ziet en blijf steeds het aanspreekpunt' Jolanda Vink, verpleegkundig specialist MIDDELBURG - We weten niet of er maandagavond bij het incident in een bovenwoning aan de Markt in Middelburg wel geschoten is, zo verklaarde gisteren een woordvoer der van het Openbaar Ministerie. Volgens haar zijn er signalen dat er een wapen is gezien en gehoord maar zijn er geen sporen van scho ten gevonden, zo blijkt uit het on derzoek. Ze vertelde ook dat alle mensen die die nacht en de volgende dag zijn aangehouden, inmiddels weer op vrije voeten zijn. De politie is volgens haar nog wel op zoek naar twee mannen die ook bij het inci dent betrokken waren. Het zou gaan om mannen die mogelijk in het bezit waren van een wapen en er ook mee gedreigd hebben. De woordvoerder van het OM wil de gisteren niet ingaan op de ach tergronden van het incident. Vol gens haar wordt er nog onderzoek verricht naar wat er zich precies heeft afgespeeld in en om die wo ning. door Rinus Willemsen Gisteren zat ik wat ouwe foto's te bekie- ken. Ouwe? Dat viel noe wel mee. Mao toch. De leste jaoren mee zö'n digitaol cameraotje maok je nog al wat foto's en die zet je makkelijk op je computer. As je dan nao 'n paor jaor d'r nog eens nao kiekt, dan binnen d'r zat die weg kunnen. Opruumen dus dien boel. En as je êênmaol bezig bin mee weggooien, dan gaot dat op den duur bienao moeiteloos. Zonder nadienken eigenlijk, vlie gen de foto's de prullenbak in. Mao bie êên foto bleef'k toch ei genlijk steken. 't Was 'n foto van 'n aop. In 'n die rentuin. Aopen interesseren m'n aided en mien nie allêêne. Judder toch ook ee? 'k Weeten nog goed dat 'r 's in Ber gen op Zoom aopen te zien waor- en. A jaoren geleejen. Misschiens wel vèèrtig jaor. Aopen die kriegen altied vee be- kieks. En nie allêêne van kinders. Ook van grööte ménsen. Mêêstal kan je die béésten nie al te dichte benaoderen, mao 'iere wel. Ze zao- ten nie achter glas, mao d'r was een iezderen traolie-ekken voor.. En je stoeng zelf veilig achter een railing. Misschiens zat 'r wel twêê meter tussen de bezoekers en die brune aopen. 'n Groep kinders ao van alles mee genomen om die aopen toch mao dichte an de kant te kriegen. En da lukkende wel. En van 't êêne kwam natuurlijk 't andere. Dao vloogen stikken brood nao d'ao- pen, snoepjes en natuurlijk ook neutjes. Olieneutjes. Al wat tegen de traolies vloog, viel op de grond, mao die 'andige béésten waoren zö rap as waoter. 't Eten lag nog mao net op de grond of wier al opgevist. Soms smeeten ze 't ook terug. Zö van: eet da zelf maor op. Zö te zien was 't gêên klasse, die dao stoeng, want 't was 'n gróóten 'utsepot Alles liep en riep deu me- kaore. Kan je begruupen, joengers onder mekaore. 't Was gewoon 'n zootje, 'k Dienken dat 't 'n verkan- tiegroep was. Kinders uut de buur- te van Bèrgen. 't Was wel aordig om niet allêêne nao die aopen, maor ook nao die joenge gasten te kieken. Êên van de leiders (nog 'n joeng vintje) pakkende z'n fototoestel. Dat was toen nog zo'n ouwetse. IJ miek 'n overzichtsfoto van de groep. Toen wou tie d'r zeker ook nog 'n paor maoken van die ao pen. Mee z'n buuk tegen de railing en mee z'n vooruitgestoken èrms nao de iezdere traolies, stoeng tie te wachten op 'n aop die voo z'n kie- ker zou kommen. Dan natuurlijk rap 'n foto maoken. Mao da liep anders uut. En nie zö'n bitje ook. Dien aop snokken de 'm 's even 't apparaot uut z'n 'annen. Die stappende d'r mee ach- teruut en dee net zelf of tie 'n foto wou maoken van de kinders voo de traolies. En die joenge gasten'aon natuur lijk de mêêste leute van de wèreld. Kan je begruupen. En smoelen dat dien aop trok. En die gasten na tuurlijk ook ee. Pas nao 'n menuut of tiene kwam d'r êên van de op passers. Mao dien aop was nie bots van plan om 't toestel af te ge ven. Ik moen éérlijk zeggen, 't was een geslaogde middag. Dat alles kwam weer elder in m'n 'ööfd gisteren toen 'k die ouwe fo to's van m'n computer an't doen was. 'k Most d'r zelfs nog een bitje om lachen. „Dan ei je d'r twêê kêêr leute van", zeggen d'ouwe ménsen en ze kriegen nog gliek ook. DOMBURG VEERE Markt 1 Kaai 53 Domburg en Veere zijn iedere zondag geopend MIDDELBURG Herenstraat 9 Ségeersstraat 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75