Mammapoli ZorgSaam biedt meer privacy Eis vijfjaar celstraf voor afpersing 13.000 20 ai Zeeuw had kwartier geen stroom OM wil misbruiker niet in ceB zaterdag 3 maart 2012 keer per jaar wordt in Nederland de diagnose 'borstkanker' gesteld. MIDDELBURG - De gemiddelde Zeeuw heeft het vorig jaar vijftien minuten zonder elektriciteit moe ten stellen. Met dit resultaat zijn het Delta Netwerkbedrijf (DNWB) en energieleverancier Delta dik tevreden. Sinds 2004 was het aantal storingsminuten niet zo laag. De stroomuitval wordt berekend door het aantal minuten dat de le vering van elektriciteit is onderbro ken te vermenigvuldigen met het aantal huishoudens dat erdoor ge troffen is. Aan het eind van het jaar worden al die uitkomsten bij elkaar opgeteld en gedeeld door het totaal aantal huishoudens. In 2010 was de stroomvoorziening in Zeeland gemiddeld 26 minuten onderbroken. Delta en DNWB streven ernaar de uitval tot 21 mi nuten te beperken. Netbeheer Ne derland maakte gisteren het lande lijke cijfer bekend: gemiddeld 23 minuten stroomonderbreking te gen 34 in 2010. Daarmee staat Ne derland met stip bovenaan in de Europese Unie. Ter vergelijking: de Duitsers, Fransen en Engelsen had den in 2010 respectievelijk 40, 70 en 90 minuten geen stroom. Een lage gemiddelde stroomuitval zegt iets over de kwaliteit en het onderhoud van het elektriciteits net. Er is evenwel ook geluk in het spel. Wanneer een netwerkbeheer der gevrijwaard blijft van stukge trokken kabels of van weersom standigheden die hoogspannings leidingen kunnen beschadigen, werkt dat direct in de cijfers door. De polikliniek voor borstaandoe- ningen van ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen is vernieuwd. De in richting is mooier, het licht zach ter, maar het belangrijkste voor de patiënten: alle behandelruim ten liggen er bij elkaar, en er is veel meer privacy. door Ondine van der Vleuten "W" a, het nieuwe Mammacen- I trum ZorgSaam, de polikli- I niek voor borstaandoeningen, I is een verbetering, zegt Cora Hofmann. Twee jaar ge leden werd bij haar de diagnose borstkanker gesteld, nadat bij het bevolkingsonderzoek een afwij king gevonden was. Ze werd voor nader onderzoek naar het Mamma centrum verwezen. „De wachtka mer was toen ergens anders; aan de voorkant, waar voortdurend mensen voorbijkomen. Ik vond het vreselijk. Iedereen die daar langskomt, weet dat er mensen zit ten die mogelijk borstkanker heb ben. Ik dacht het zelf ook, als ik langs de wachtkamer kwam: hope lijk heeft die een goede uitslag." De nieuwe mammapoli is strate gisch geplaatst: aan het eind van een gang, waar alleen mensen ko men die daar zelf moeten zijn. De grotere privacy is, meer nog dan de fraaie inrichting en het zachte licht, een enorme verbetering, vindt Hofmann. Tien jaar geleden werd het Mam macentrum van ZorgSaam opge richt. ZorgSaam behoort nu, vol gens de criteria van zorgverzeke raar CZ, bij de tien beste zieken huizen als het gaat om de behande ling van borstkanker. Verpleegkundig specialist Jolanda Vink is al vanaf het begin betrok ken bij de mammapoli. Zij is de eerste die de patiënten spreekt, na dat de diagnose gesteld is. „Vroe ger moest je dan vaak met heel emotionele mensen door drukke gangen lopen, omdat de spreekka mer en de behandelruimten niet dichtbij elkaar lagen. Nu hoeft dat niet meer. Een hele verbetering." Er zijn de afgelopen tien jaar al veel verbeteringen doorgevoerd in de 'mammacare': de zorg voor mensen met een afwijking aan de borst, of een vermoeden daarvan. Mamma is Latijn voor borst. Die zorg wordt verleend in Mamma centra, waar specialistische teams samenwerken. In het Mammacen trum van ZorgSaam werken onder andere radiologen, pathologen, chi rurgen, verpleegkundigen mamma care en verpleegkundig specialis ten zoals Jolanda Vink. Wie doorverwezen wordt, komt eerst bij een verpleegkundig specia list als Jolanda terecht. Zij be spreekt de klachten, neemt de me dische voorgeschiedenis door en doet lichamelijk onderzoek. Daarna neemt de radioloog foto's van de borsten: een echografie en/of mammografie (röntgenfo to). Soms wordt ook wat weefsel uit de borst gehaald, voor onder zoek (een punctie). De patholoog kan dan zien of de afwijking goed aardig is of kwaadaardig. Van de patiënten die op de mammapoli komen, wordt bij ongeveer één op de vier borstkanker vastgesteld. Het komt dus veel vaker voor dat de afwijking goedaardig is. De resultaten van een lichamelijk onderzoek, van foto's en/of echo's zijn direct al bekend. Op de uitslag van een punctie moet een paar da gen gewacht worden. Tegenwoordig is de verpleegkun dig specialist het vaste aanspreek punt, vanaf het allereerste gesprek. Zij zorgt voor persoonlijke op vang, waakt erover dat afspraken goed op elkaar afgestemd worden en staat klaar voor uitleg en bege leiding bij vervolgonderzoeken. „Wij nemen de tijd voor de men sen. Als ze kinderen hebben, bied ik ze aan met de kinderen terug te komen zodat ik het nog eens op hun niveau kan uitleggen." De aandacht voor het psychosocia le aspect is de laatste jaren steeds groter geworden. Nieuwe ontwik kelingen als de stereotaxic en de MRI-scan hebben een snellere en betere diagnose mogelijk gemaakt. Er wordt ook meer samengewerkt met plastisch chirurgen: wie dat wil, kan na een eventuele borstam- putatie, direct een prothese laten plaatsen. Op de website van Zorgsaam (www.zorgsaam.org) is bij de informa tie over het Mammacentrum een infor matieve film geplaatst. MIDDELBURG - Een zedenzaak die tien jaar oud is en een verdachte die een terminale ziekte heeft. Moet zo'n man alsnog de achttien maanden cel krijgen die daar vol gens het boekje voor staat? Een moeilijk keuze, vond officier van justitie W. Suijkerbuijk gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelburg. En dus, alles afwe gend, eiste hij tegen een 60-jarige man uit Roosendaal, die destijds in Middelburg woonde, een voor waardelijke celstraf van 18 maan den plus een schadevergoeding van 4000 euro. De man wordt er van verdacht dat hij vier jaar een jongen uit Middelburg seksueel misbruikte. Het jongetje (12) had onder meer hoofdpijn en moest daarvoor worden gemasseerd. Bij die behandeling oordeelde de mas seur dat massage in de schaams treek goed zou zijn. Van het een kwam het ander; het misbruik stopte toen de jongen 14 werd. Niet lang daarna ontaardden de handtastelijkheden in orale en ana le seks. In die tijd had de moeder van de jongen een relatie met de masseur. Omdat de masseur had gezegd 'het' aan niemand te vertel len omdat hij anders in de cel kwam, durfde het kind het ook niet aan zijn moeder te vertellen. Uitspraak op 15 maart Ook in 2012 is er weer een bevolkingsonderzoek borstkanker Alle vrouwen van 50 tot en met 75 jaar krijgen iedere twee jaar een uitnodiging voor het bevolkingson derzoek borstkanker. In 2012 wordt weer een onder zoek gehouden. Het onderzoek begint met het ne men van röntgenfoto's. Twee weken later ontvangen de deelnemers een brief met de uit slag. Soms wordt er een afwijking ont dekt op de foto's. Dan is vervolg onderzoek nodig om te kijken of er echt iets aan de hand is. Bij de Mammacentra van het ADRZ en ZorgSaam wordt nader onderzoek verricht. Ook vrouwen die zelf een afwij king of verandering in de borst hebben ontdekt, kunnen - via de huisarts - bij een Mammacentrum terecht voor diagnose en behande ling. De laatste keer dat het Bevolkings onderzoek werd gehouden - in 2010 - werden in Zeeuws-Vlaande- ren 538 patiënten voor nader on derzoek naar het Mammacentrum in Terneuzen verwezen. Bij 160 van hen werd de diagnose borstkanker gesteld. Bevolkingsonderzoek levert altijd een piek in diagnoses op: in ande re jaren worden aanzienlijk minder gevallen ontdekt. DEN HAAG - Het Haags gerechtshof heeft zich deze week voor de twee de maal gebogen over een afper singszaak die ?ich in de duinen van Westkapelle afspeelde in april 2009. Een van de twee verdachten, een 32- jarige Eindhovenaar, werd in hoger beroep door het hof ver oordeeld tot vierenhalf jaar cel, maar hij stapte naar de Hoge Raad. Tegen hem werd vijfjaar cel geëist. De Hoge Raad constateerde fouten in de bewezenverklaring en oor deelde dat het Haagse gerechtshof de zaak opnieuw moest behande len. De Eindhovenaar zou in 2009 met een mes hebben ingestoken op een bewoner van een pand aan de Nieuwendijk in Vlissingen. De ver dachte runde in datzelfde pand een grote hennepkwekerij samen met zijn broer. Het slachtoffer werd er door de broers van ver dacht dat hij hun oogst had gesto len of dat hij in ieder geval wist wie dat had gedaan. Om hem een bekentenis te ontlokken, namen de broers hem mee naar de West- kapelse duinen, waar zij een vuil niszak over zijn hoofd trokken en zand over zijn hoofd schepten. Uit eindelijk werd het slachtoffer in een afgesloten pand aan de Schel- destraat achtergelaten. Het lukte het slachtoffer om daar te ontsnap pen. Advocaat J.H. Kuipers wilde vrijspraak voor zijn cliënt. De broer (34) van de verdachte, een Vlissinger, is in augustus 2009 door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot drie jaar cel. Hij legde zich wel neer bij zijn veroor deling. De uitspraak in de zaak te gen de jongere broer volgt op 13 maart. Een deel van een eventueel op te leggen straf zal ook betrek king hebben op een huiselijk ge- weldszaak uit 2009 waarbij de ver dachte zijn toenmalige vrouw zou hebben mishandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74