Zorgen om veiligheid dijken 61 binnenland Cheeta grijpt kind in Beekse Bergen Leerlingen havo en vwo houden vier profielen Bruis in tranen om voordracht Nijmegen Costa Stichting Pyxis moet siSBe zorg stopzetten De modiste cruises boekt u bij cruisewinkel.nl cruisewinkel.nl zaterdag 3 maart 2012 Waterschappen vrezen bevoegdheid te verliezen Waterschappen zijn bang dat door een nieuwe wet de dijk- veiligheid het onderspit zal delven tegen economische be langen. De wet zou verdere uitholling betekenen van de bestuurlijke macht van waterschappen. door Bjinse Dankert en Sander Zurhake DEN HAAG - Waterschappen zijn be zorgd over de gevolgen van de nieuwe omgevingswet van minis ter Melanie Schultz (Infrastruc tuur en Milieu). Zij vrezen straks hun bevoegdheid te verliezen om bouwprojecten, die de waterveilig heid bedreigen, stop te zetten. Schultz wil de bureaucratie terug dringen door de verantwoordelijk heid voor het afgeven van bouw en waterveiligheidsvergunningen bij één loket onder te brengen. Naar verwachting krijgen gemeen ten deze taak. Waterschappen zijn bang dat de dijkveiligheid het on derspit zal delven tegen economi sche belangen, aangezien gemeen ten veel geld verdienen met de ver koop van bouwgrond. De wet zou een verdere uitholling betekenen van de bestuurlijke macht die de waterschappen nog hebben. Het is namelijk nu al las tig voor de waterschappen om on veilige projecten te stoppen. Ge meenten mogen op dit moment de veiligheidsadviezen van een wa terschap naast zich neerleggen. Zo werd in 2004 op de Maasdijk van het Limburgse Tegelen een appar tementencomplex gebouwd. Hier door kan het waterschap de dijk nu niet versterken tot deze vol doet aan de wettelijke veiligheids norm. Bij het Friese Grouw spoel de afgelopen januari bijna een re creatiepark weg omdat het water schap essentiële kaden niet kon versterken. Volgens het water schap waren de eigenaren van re creatiewoningen bang dat een ho gere kade 'het uitzicht zou beder ven'. Sybe Schaap, WD-senator én bui tengewoon hoogleraar waterbe heer aan de Technische Universi teit Delft, is kritisch. „Als je water beheer naar een ander bestuur overhevelt, zoals de provincie of gemeente, komen ruimtelijke orde ning en waterveiligheid in één HILVARENBEEK - Een jongen van ne gen jaar is in safaripark Beekse Ber gen gistermiddag aangevallen door een jachtluipaard. Het slachtoffer werd door het dier in zijn boven arm gebeten. De Groningse jongen was met zijn moeder, een vriendje en diens moeder, op safari in het park in Hilvarenbeek. Langs de route van de autosafari hangen waarschuwingsborden waarop vermeld staat dat de bezoe kers de autoramen dicht moeten houden en nooit mogen uitstap pen. Volgens een woordvoerster hebben ze een aantal waarschu wingsborden gemist. Daarop stap ten de moeders en de kinderen toch uit om een wandeling te ma ken. „Een cheeta merkte ze op en ging het jongetje achterna. Hij pak te hem vervolgens bij zijn arm." De cheeta liet uiteindelijk uit zich zelf los waarna het jongetje met een naar het ziekenhuis werd ge bracht. Daar is hij behandeld aan een wond aan zijn bovenarm. „Hij is een nachtje ter observatie opgenomen maar het gaat naar omstandigheden goed met hem. Er waren veel mensen van ons in het gebied aanwezig dus de situa- hand. Dan kan ik wel voorspellen wat er gaat gebeuren: dan wint de ruimtelijke orde." Peter Glas, voorzitter van de over koepelende Unie van Waterschap pen, vindt het een goed idee om de bureaucratie te verminderen. „Maar waar wij tegen zijn, is dat het principe 'je gaat erover of niet' nu geforceerd wordt ingevuld." Hij benadrukt dat de instantie waar de kennis zit, de waterschappen dus, ook de uiteindelijke zeggen schap moet hebben. Een woordvoerder van minister Schultz laat weten dat de water schappen de eerstverantwoordelij ke blijven voor de waterveiligheid. Of de waterschappen straks ook nog tanden hebben om de veilig heid van dijken af te dwingen, laat ze in het midden. tie was snel onder controle." Passa giers van een passerende safaribus waren getuige van het incident. „De moeders zeggen niet goed te hebben opgelet, het is echt enorm vervelend wat er is gebeurd. Ieder een is flink geschrokken", aldus de woordvoerster. Een aantal dieren in het safaripark zit achter hekken, maar de cheeta's lopen vrij rond. „We hebben al de vraag gehad of de cheeta afgemaakt wordt. Dat ge beurt zeker niet. Het is speels ge drag van een wild dier. Want dat zijn het, daarom staan die borden er ook." DEN HAAG - Stichting Pyxis uit Zeist moet alle activiteiten onmid dellijk staken, omdat ze onverant woorde zorg levert en cliënten in gevaar brengt. Dat heeft minister Edith Schippers van Volksgezond heid laten weten aan de zorginstel ling, op advies van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Eerder deze week moesten al twee locaties sluiten van Pyxis vanwege wantoestanden. De cliënten worden opgevangen bij de GGZ-instellingen Altrecht en Kwintes. Die nemen de zorg over. Volgens de inspectie is er bij de stichting sprake van verwaarlo zing. Cliënten werden door Pyxis ondergebracht in vervuilde ruim tes, slooppanden en zelfs op cam pings. Inspecteurs troffen mensen aan in smerige en overvolle ka mers waar de ramen geblindeerd waren met doeken. Steevast zaten de cliënten zonder accurate zorg en begeleiding. DEN HAAG - Leerlingen in de boven bouw van havo en vwo kunnen blijven kiezen uit vier profielen. Minister Marja van Bijsterveldt (Onderwijs) wilde snoeien in het aantal profielen om meer ruimte te geven aan kernvakken als wis kunde, Nederlands en Engels, maar ziet daar nu vanaf. Na afloop van de wekelijkse minis terraad zei de minister dat minder vakkenpaketten niet helpt om meer les te geven in andere vak ken. Ze wil geen risico's nemen met in grijpende wijzigingen in de boven bouw als niet duidelijk is wat die opleveren. Als er maar één beta-profiel zou overblijven, bestaat het gevaar dat minder meisjes kiezen voor exacte vakken. Wel wordt wiskunde verplicht op de havo en krijgen scholen meer armslag om algemene natuurwe tenschappen en culturele en kunst zinnige vorming te geven. Nu hoe ven havoleerlingen die kiezen voor het profiel cultuur en maat schappij, geen wiskunde te doen. Het wiskundevak dat zij moeten gaan doen, wordt wel de lichtste variant, wiskunde C. Deze groep kiest het minst vaak voor het hoger onderwijs en telt daar ook de meeste uitvallers. Van Bijsterveldt vindt het van belang dat alle leerlingen van het voortge zet onderwijs goed beslagen ten ijs komen als ze naar universiteit of hogeschool gaan. Daarom komt er ook meer nadruk op wiskunde, Nederlands en Engels. Leerlingenorganisatie LAKS vreest dat leerlingen die wiskunde niet aankunnen, afvallen voor het ho ger onderwijs en in het vmbo ver zeild raken. „Je kan een opleiding willen doen waar je helemaal geen wiskunde voor nodig hebt. De toegang wordt je nu ontzegd", aldus een woordvoerster. VENLO Een zeer geëmotioneerde Hubert Bruis noemde het gister ochtend een voorrecht en een eer om voorgedragen te worden als burgemeester van Nijmegen. Bruis (CDA, 46) moest een gesprek met de pers zelfs even onderbreken, omdat hij tranen in zijn ogen kreeg en door emoties overmand werd. „Ik heb hier 6,5 jaar met ziel en zaligheid gewerkt", zei Bruis, burgemeester in Venlo. Over Nij megen zei hij: „Je hoeft er niet ge boren te zijn om er zielsveel van te gaan houden." Bruis heeft ruim 21 jaar in Nijmegen gewoond en was er een tijd wethouder. Op de voordracht van de vertrou wenscommissie stond PvdA-Ka- merlid Sharon Dijkstra op de eer ste plaats. Na urenlange debatten besloot de gemeenteraad toch CDA'er Bruis voor te dragen. Burgemeester Hubert Bruis foto ANP zie onze website: binnenland Bruis: 'verheug me op een uitdagende tijd in het Nijmeegse' Incl. All Inclusive drankenpakket! Van Miami naar Savona Miami, Grand Turk, Tortola, Philipsburg, St. Johns, Funchal, Malaga, Savona Costa Atlantica Vertrek: 6 april Duur 18 dagen /nci vluchten hotel én transfer Milaan drankenpakket! Noorse Fjorden en Noordkaap Amsterdam, Hellesylt/Geiranger, Honningsvag, Tromso, Leknes, Trondheim. Andaisnes, Bergen, Amsterdam Oostn Deiiziosa Vertrek: 25 mei, 5, 16, 27 jun, 8 Jul, 2, 13 aug Duur 12 dagen 1.999,- Incl. All Inclusive drankenpakket! Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Weesperstraat 103 - Amsterdam Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en volpension. jH? Zwarte Zee Savona. Katakolon. Mykonos. Izmir, Istanbul, Constanta, Odessa, Yalta, Athene, Rome, Savona Costa Meditefranéa Vertrek: 18 mei, 10 jun, 3 juli 6 aug, 9sep Duur: 14 dagen )nci. vluchten en transfers Dubai naar Venetie Dubai, Fudjaïraii, Muscat, Salalah, Safaga, Sharm el Sheikh, Suez Kanaal, Alexandrië, Corfu. Dubrovnik, Venetië Costa Favolosa Vertrek 13 april Duur: 17 "dagen - "Inch vluchten De nieuwe koers in cruisen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6