m 'Je bent nooit groen genoeg' media 'De hond wordt op straat eerder herkend dan ik' TERUGGESPOELD Sophie's choice media@wegener.nl 024-3650570 27 Zaterdag 3 maart 2012 Janine Abbring (36) kent de lokroep van de natuur. De presentatrice van Vroege vogels gaat weer met hond en camera op pad om het eerste groen vast te leggen. „De lente prikkelt je om je zintuigen open te gooien." door Jan Vriend Kijk uit, zeiden ze te gen Janine Abbring, toe ze solliciteerde. „Als je bij Vroege vo gels werkt, heb je een extra verant woordelijkheid. Dan kun je de groene gedachte op radio en tv niet geloofwaardig brengen, als je na de uitzending een aanbieding van de kiloknaller in je boodschap- penkarretje gooit" Bij Janine Abbring was die waar schuwing niet nodig. „Vanaf mijn 15e eet ik geen vlees, ik gebruik al jaren proefdiervrije make-up en als ik vis koop, moet die wel biolo gisch zijn. Gekweekte zalm vind ik niks." Toch heeft het programma haar milieubewustzijn aangescherpt. „Als je in dat wereldje werkt, gaat dat vanzelf. Daarom zit ik nu bij een groene energiemaatschappij en kijk ik of de kleding die ik koop, ecologisch verantwoord is gemaakt. Niet vanwege Vroege vo gels of om de wereld te verbeteren, maar meer voor mijn eigen ge moedsrust. Om mijn schuldgevoel te temperen. Want er valt op alle fronten wel wat te verbeteren. Ik doe wat ik kan, maar eigenlijk ben je nooit groen genoeg." Die boodschap draagt ze ook uit, voor camera en microfoon. Voor haar gaat journalistiek verder dan het melden van nuchtere feiten. „Ik ben blij dat ik gewoon kan roe pen dat staatssecretaris Henk Ble ker verkeerd bezig is met de na tuur. En dat dat impact heeft. Als wij in de uitzending oproepen pro testbomen aan te schaffen tegen de natuurwet van Bleker, dan wor den er meteen 1.200 bomen ver kocht." Hoe milieubewust is ze door in haar vertrouwde Groningen te blij ven wonen en voor haar werk steeds naar Hilversum te rijden en weer terug? „Er zijn momenten dat ik mijn huis en mijn tuin zo op mijn rug wil nemen en in de buurt van mijn werk wil neerplan- ten. Maar zo'n leuke plek als ik heb, met een bomentuin van ruim 1.000 vierkante meter, is in 't Gooi onbetaalbaar. Om te voorkomen dat ik iedere dag uren in de auto zit, huur ik ook een woonarkje in Loosdrecht. Daar overnacht ik vaak." Maar eerlijk is eerlijk: ze is veel te verknocht aan het Groningse plat teland om haar geboortegrond vaarwel te zeggen. Ook voor de journalistieke benadering is het soms handig letterlijk afstand te nemen van de Randstad-drukte- makerij. „Toen ik nog bij De wereld draait door werkte, droegen de Am sterdammers bij de redactieverga dering vaak voor de zoveelste keer de Noord-Zuidlijn aan als onder werp. Dan riep ik wel eens: den ken jullie dat de rest van Neder land daar wakker van ligt?" Met Vroege vogels is ze iedere zon dagochtend op de radio en vanaf de komende week ook weer iedere dinsdagavond op tv. Dan zit ze met haar neus in mierennesten, verdiept ze zich in snaveltjes en schimmels en duikt ze in de we reld van vleermuizen en veenmol len. En dat terwijl ze op school zel den een voldoende haalde voor biologie. „Je hoeft écht geen ken ner van de woelmuis te zijn om te zien dat het beestje interessant is. Zolang je er maar nieuwsgierig naar bent en de vragen stelt die ook bij de kijkers en luisteraars op komen." Nu het voorjaar zich aandient, richt het programma nadrukkelijk de blik naar buiten. Dus zien we op tv de beelden van webcams in nestkastjes en zetten Janine Ab bring en collega Menno Bentveld letterlijk het raam open voor me rels en koolmeesjes. Ook daarbij helpt het plattelander te zijn, vindt ze. „Het fijne van buiten wo nen is dat je de seizoenen heel be wust meemaakt. In de winter leef ik vaak als een mol. Kou en duis ternis houden me binnen. Dan sluit ik me op bij de houtkachel en hou ik me schuil onder een deken tje. Maar het voorjaar nodigt me uit om naar buiten te gaan, lange wandelingen te maken en alle ra men open te zetten. Daar moet ook die drang vandaan komen om in het voorjaar grote schoonmaak te houden. Een groot voordeel van het voorjaar is ook dat de dagen langer worden. Als het licht is, vind ik het niet erg op zondagoch tend om vier uur op te staan en door de leegte van de polder naar Hilversum te rijden." Wat er ook gebeurt: haar hond Loïs gaat altijd mee. De viervoeter ligt bij de microfoon in de radio studio, loopt mee bij tv-opnamen in bos en duin en zit ook tijdens ons vraaggesprek onder de tafel. Stel vooral geen vragen over ras en leeftijd van de viervoeter. Allemaal onbekend. „Ik noem haar 'een huismerk'. Ze komt uit een op vangcentrum waar ze ook niet pre cies wisten hoe oud ze was. Loïs is een perfecte hond om mee te ne men. Nooit luidruchtig, nooit las tig. Zelfs hondenhaters vinden haar te pruimen. In Groningen is ze een beetje een beroemdheid. Op straat wordt zij eerder herkend dan ik." Ëd Vroege vogels, dinsdag 6 maart, Nederland 2,19.25 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Geen film waarbij je na afloop nog een café induikt om gezellig en ontspannen wat na te babbelen en te drinken. Geen film ook waarna je rustig kunt gaan slapen. Twee keer heb ik 'Sophie's choice' nu gezien, met een tussenpauze van zo'n kleine dertig jaar. En beide keren was er dat beklemmen de, machteloze gevoel na afloop. De laatste keer sterker en dwingender, maar dat zal wel komen door het klimmen van de jaren en omdat ik nu zelf twee kinderen heb. Je kijkt intenser, mogelijk wat sentimenteler naar deze film over een keus, waarvoor nie mand zich ooit gesteld wil zien en waar voor niemand een ander ook mag plaatsen. door Ray Simoen Hoewel dat laatste valse hoop is, want de gruwelen die uit de oorlog in het oude Joe goslavië bekend zijn geworden, maken dui delijk dat er niet veel veranderd is sinds 1945- 'Sophie's choice' dateert uit 1982. De film wordt verteld vanuit het perspectief van de jonge Stingo die in 1947 naar New York reist om daar schrijver te worden. Hij raakt langzamerhand verstrikt in de wereld van liefde en dood, nadat hij in zijn huurkamer in Brooklyn kennismaakt met zijn buren Nathan Landau en diens vriendin Sophie. Ze worden vrienden. Stingo raakt meer en meer betrokken bij het leven en de achter gronden van zijn buren, beiden getekend door de Tweede Wereldoorlog. Sophie's man is door de nazi's vermoord. Haar va der blijkt de uitroeiing van de Poolse joden bepleit te hebben en later een van de vele door de nazi's vermoorde Poolse intellec tuelen geweest te zijn. De joodse Nathan is niet het genie waar voor hij zich uitgeeft, maar een schizofreen Meryl Streep als Sophie en Kevin Klein als Nathan Landau in Sophie's choice. die wegduikt voor zijn waanzin door drugs te gebruiken. Nu eens barst hij uit in onge kende woedeaanvallen waarbij hij Sophie om haar kampverleden verkettert en Stin go verwijt achter zijn vriendin aan te zit ten. Dan weer pakt hij Sophie en Stingo vol ledig in met zijn speelse charmes. Nathan heeft Sophie 'gered' toen ze in Ame rika aankwam na haar bevrijding uit Ausch witz, waar ze met haar kinderen heen ge stuurd was. Ze klampen zich aan elkaar vast in een relatie, waarvan je voelt dat die ellendig moet aflopen. Na een van Nathans woedeaanvallen huren Sophie en Stingo een kamer in een hotel en bekent Stingo So phie zijn liefde. In een emotioneel erg aangrijpende scène vertelt Sophie over de keuze die haar leven blijvend tot een hel maakt. In het concen tratiekamp moest ze kiezen welk kind ze wilde behouden en welk naar de gaskamer afgevoerd zou worden. Deze keuze en de onzekerheid over het lot van het kind dat ze denkt gered te hebben, maken dat ze lijdt aan een schuldgevoel waaraan ze niet kan en wil ontkomen. Nooit zal ze in het reine kunnen komen met die onmenselijke beslissing. Enkel door de dood. Daarvoor kiezen zij en Nathan aan het einde van de film. Eindelijk ziet Stingo een serene rust op Sophie's gezicht. Janine Abbring met haar trouwe 'huismerk' Loïs. foto Leender Jansen/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59