m Bedevaart op z'n Duits 4.1' 19 reizen va. €655,- va. €489,- SoLmanTours Het Duitse dorpje Heede, net over de grens bij Bourtange, is al vele decennia een geliefd pelgrimsoord. Tammo Beishuizen ging er op zoek naar de troost van alledag. 13DGrf maLLonca 8 Dcir Lacb M acfGiöRë1 reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 3 maart 2012 Ontkerkelijking? In Heede weten ze niet wat het is. In het 2.700 zielen tellend dorpje, 6 kilometer over de grens bij Bourtange, speelt God al eeuwenlang een voorname rol. Zijn naam is heilig. Sterker, Heede is uitgegroeid tot een gods dienstige attractie. Een bedevaarts oord voor pelgrims. Vooral katholieke geluk- en troost- zoekers komen naar Heede. Jaar lijks bezoeken ongeveer honderd duizend gelovigen de in 1464 ge bouwde St. Petrus in Ketten-kerk. „Alleen in Rome staat een kerk met dezelfde naam", zegt de schoonmaakster bij de openbare toiletten bij de entree van het kerk hof De kerk is wonderschoon, heeft een fantastische akoestiek, maar telt slechts een beperkt aantal zit plaatsen. Niet meer dan 150 gelovi gen kunnen er een mis meema ken. Veel te weinig om de geloofs- honger van de Heeder bevolking te stillen. De parochie besloot een tweede godshuis te bouwen. Veel groter, met ruim vijfhonderd zit plaatsen, maar architectonisch het aanzien nauwelijks waard. Op 22 augustus 1977 werd deze kerk gewijd. Tussen de kerken ligt het kerkhof. Smetteloos, strak ge lijnd en voorzien van kleurrijke bloemen. Op het kerkhof wordt veel gebeden. Twee overdekte ka pellen zijn er gebouwd. De pel grim kan zich hier terugtrekken, bidden en een kaarsje opsteken. Te gen betaling uiteraard. De crimi neel die het op de dagopbrengst heeft gemunt wordt gewaar schuwd dat 's avonds het geld uit het kistje wordt gehaald. Op deze woensdagmiddag komen de parochianen voor het woord van God. De kerk is uitstekend be zet. Veel vrouwen, nonnen van het tegenover de kerk gelegen, mo derne klooster en pelgrims die van heinde en verre zijn gekomen. Niet te voet, maar in de bus, per auto of op de fiets. Sommigen knielen in het gangpad, anderen nemen plaats op de kussentjes die op de harde banken zijn gelegd. Waarin Heede zich onderscheidt van andere katholieke oorden? De toilletjuffrouw kent het antwoord. Tussen 1937 en 1940, gaat het ver haal, zagen vier meisjes, in de leef tijd van 11 tot 13 jaar, meer dan honderd keer Maria verschijnen. Zij vertelden dat moeder Maria hen gevraagd had om te bidden. Zij zou graag als de Koningin van het heelal en als Koningin van de Pater Lucas bij het beeld van paus Johannes in de tuin van de kerk. foto's Tammo Beishuizen arme zielen vereerd willen wor den. En dus komen de gelovigen vandaag de dag maar al te graag naar Heede in dè hoop ooit in ge sprek met Maria te komen. Twee van de 'Mariameisjes' leven nog. Het graf van een van de ande re meisjes is centraal gelegen op het kerkhof en omringd door kaarsjes. Het is de plek waar de pel grims bij elkaar komen. Het bede vaartsoord bij uitstek. Er wordt ge beden voor zieke mensen in de hoop dat herstel volgt. Mensen die slecht ter been zijn, hopen na het bezoek aan het graf weer als van ouds te kunnen lopen. „Maar we hebben nog nooit iemand die slecht liep, huppelend de begraaf plaats zien verlaten", zegt de schoonmaakster bijna berouwvol. De pelgrims komen uit Duitsland, Nederland, België. Maar ook uit Azië, Afrika en Amerika, want de parochie is internationaal be roemd. Pastor Lucas (43) is de ver persoonlijking van de wereldwijde aantrekkingskracht. De veertiger uit India is sinds veertien maan den pastoor in Heede, maar leefde en werkte daarvoor al sinds 2001 In de kapel worden kaarsjes ge brand. in Duitsland. Een paar meter vanaf z'n werkka mer kijkt Lucas op hét metershoge bronzen beeld van de vorige paus, Johannes Paulus II. Heede ademt één en al katholicisme. Het is één van de twintig door de katholieke kerk aangewezen gebedslocaties in Duitsland. „Om voor dat predikaat in aanmerking te komen moet je aan een aantal criteria voldoen", vertelt Johannes Brinkmann (85), pastoor in ruste. Brinkmann: „Als mensen hier bij zondere Maria-krachten ervaren is dat mooi, maar als ze denken dat ze hier kunnen genezen van ziek tes, kunnen ze wel eens teleurge steld raken." Het aantal bedevaartgangers op het kerkhof was al vele jaren zo groot dat er een biechtcentrum moest komen. Op Brinkmanns ini tiatief werd in 1985 een biechtka- pel met vier moderne biechthok jes gebouwd. Aan sponsors geen gebrek in Heede. „We hebben zelfs mensen uit Zwitserland die ons fi nancieel steunen." De hokjes zijn voorzien van dubbele deuren, be tonnen wanden en rood en groen licht boven de entree, om aan te geven of de pastoor actief is of ge reed voor het volgende gesprek. In de kerk zelf zijn nog eens twee biechthokjes. Er wordt veel ge bruik van gemaakt. Vooral in de weekeinden worden de gewetens van velen gezuiverd. Er zijn dan lange wachttijden. Van zaterdaga- Het graf van Grete Ganseforth, een van de meisjes die Maria zou heb ben gezien. vond tot zondagochtend is er zo veel aanloop, dat zes geestelijken aanwezig zijn om als klankbord te fungeren. Of Heede aspiraties heeft om tot een officieel bedevaartsoord te worden uitgeroepen, vragen we aan Brinkmann en Lucas. Ze kij ken elkaar aan. „Ik ben een keer in Lourdes geweest", graaft Brink mann in zijn herinnering. „Mij zijn vooral de enorme geluidsin stallaties en het lawaai bijgeble ven." Dat hoeft dus niet in de ogen van Brinkmann. „Maar als de bisschop van Osnabrück ons er ooit mee confronteert en de paus het wil. Tja." Heede is nu vooral synoniem voor katholiek en rust. Het dorp biedt plaats aan beelden, kunstwerken, een begraafplaats, gebedskapellen en kerkgebouwen. Het ziet er alle maal strak uit. Tuinmannen in dienst van de parochie onderhou den het groen. Op de moderne website stromen de complimen ten binnen. Zo gaat het al heel lang. Heede is hot. De katholieke kerk staat weliswaar wereldwijd onder druk, maar in Heede bid den en zingen ze als nooit te vo ren. Grosser Gott wir loben Dich. Berlijn Frankfurt J0Heede ligt net over de grens bij Bourtange, op 30 kilometer ten oosten van Stadskanaal. Alle in formatie over Heede als bede vaartsoord staat op www.sankt-petrus-heede.de Reageren? -- redactie.rei; redactie.reizen@wegener.nl m6mSSSSe6SeSg$SSSSmSSBSSSSBS>SSi i3^SSB5®5ï55S55i VgXStj^^ZSfOSSBSSSSCeCCi Ga mee op één van onze excuRsie-/RonDReizen pen Luxe roy3L ciass Toumnccan! vertrek op: 10/5. 31/5, 21/6, 6/9 en 27/9 kijk op www.solmar.nl voor meer reizen vertrek op: 10/5, 31/5, 21/6. 6/9 en 27/9 kijk op www.solmar.nl voor meer reizen r- 8 dagen Tirol va. 349,- 10 dagen AnooRRa- va. €449,- CosTa Bnava Kijk voor alle vertrekdata en voor het volledig aanbod op onze site www.solmar.nl j www.solmarhotel.nl 0495-588740 Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2-pors kamer en altijd incl Royal Class toeslag. Administratiekosten 6.-. "Bekijk v Vraag nu onze brochure 2012 aan! or al onze voorwaarden en aanbiedingen www.solmarnl Typefouten 1 1 Beste prijs, goede reis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51