Kempen is gek op nostalgie i7reizen Kamers met ontbijt bij mensen thuis zijn er te kust en te keur. Waar mee kun je je dan nog onderscheiden? Met zwarte pens en brood uit een hout oven, bijvoorbeeld. Met dit type plaatselijke lekkernijen, en hun gastvrijheid, hopen Jan en Bea Hooyberghs-Van Gorp toeristen te lokken naar hun bed and breakfast in het Vlaamse Mol. Pure nostal gie is daarbij het uitgangspunt. Zoals Jan en Bea Hooyberghs-Van Gorp zijn er meer bij onze zuider buren. Een aantal bijzondere bed and breakfasts in deze regio kreeg het zogeheten Pure Kempen La bel. De twaalf adressen hebben ie der iets bijzonders. De een legt de nadruk op Pallieter, de romanfi guur van Felix Timmermans die in de Kempen woonde, een ander wijst op het eigen gebouw waarin de gastenkamers zijn onderge bracht, een derde heeft de kamers ingericht in een boerderij die te vens galerie is. Wij verblijven dus bij de familie Hooyberghs, die haar onderko men de naam Tspijker (spijker is oud-Vlaams voor schuur) heeft ge geven. De gastenkamers zijn onderge bracht in een schuur die er eeu wenoud uitziet, maar nog geen tien jaar geleden gebouwd werd. Tussen de graanschuur en het woonhuis van de familie Hooy- reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 3 maart 2012 De ontbijttafel is gedekt in bed and breakfast Tspijker in Mol. Op zoek naar het streekeigene van de Antwerpse Kempen, over de grens bij Eindhoven, kwam Roel Sikkema terecht in de kruidentuin van de abdij van Postel en in het geel van de Kempen. berghs is een wintertuin ge bouwd, een glazen overkapping, waarin ontbeten kan worden. Wie in de gastenkamers, de win tertuin of de ruimte om het huis verblijft, waant zich jaren terug in de tijd. „Veel meubels komen van de kringloop", zegt gastvrouw Bea van Gorp. „Kleine dingetjes kopen we vaak op een garageverkoop. Dat gebeurt hier geregeld, dan wor den de auto's uit de garages gezet en verkopen de mensen vanuit hun garages de spullen die ze kwijt willen." Het is de Vlaamse vorm van een kleedjesmarkt. Het label 'Pure Kempen' bena drukt het streekeigene. Bij Tspijker uit zich dat allereerst in de architec tuur van het gebouw. Het gaat om een typisch Kempische graan- schuur die is nagebouwd. Verder zie je hier tal van voorwerpen uit Tripmadam, heiligenbloem, brave hendrik, hartgespen, waterhouttuynia. Wie door de kruidentuin van de abdij van Postel loopt, komt ze tegen, die merkwaardige kruidennamen. Zoals bijna elke Belgische abdij is ook Postel bekend om z'n abdijbier. Het wordt in de abdijwinkel en het restaurant wel verkocht, maar al jaren niet meer zelf gebrouwen. De monniken hebben nog wel een eigen kaasmakerij, waarvan de producten in de winkel te koop zijn. Net als hun abdijbrood en de Postelse speculaas. Vorig jaar is in deze Vlaamse regio Kempen het zogeheten Pure Kempen Label ingesteld om producenten van streekgebonden producten en diensten te onderscheiden. foto's Roel Sikkema a www.rurant.be www.tspijker.be www.antwerpsekempen.be www.toerismevlaanderen.nl www.abdijpostel.be de regio en uiteraard komen er streekproducten op tafel die voor het ontbijt worden geserveerd. Dat blijkt de volgende morgen. Broodjes met eigengemaakte jam, Postelkaas (genoemd naar de ab dij) en zwarte pensen (stukjes klei ne bloedworst). Zondagmorgen ko men de broodjes uit de houtoven van de vader van de gastvrouw. „Hij is vroeger bakker geweest en kan het nog niet laten. Hij staat er 's morgens om vier uur voor op." De Antwerpse Kempen bezitten geen landschap vol toppen en da len. Geen Ardennen met ruisende riviertjes en hellingbossen, geen Hageland of heuvelachtige kas seienweggetjes. De Kempen is meer een gebied voor wandelaars en fietsers, dankzij het onvolpre zen fietsknooppuntensysteem. Neem bijvoorbeeld het dal van de Logeren in een oude graanschuur. Grote Nete, tussen Bel en Meer hout. Je komt door een landelijke streek; bossen afgewisseld met wei landen en kleine dorpjes waar je in de plaatselijke herberg een heer lijke pint Belgisch bier kunt drin ken. Voor fietsers is Mol een goed uit gangspunt. Wie van bossen houdt, kan terecht in de omgeving van de abdij van Postel. Maar daar is vol doende afwisseling voor wie ook van andere landschappen houdt. Zo voert een bijzonder fietspaadje langs de Molse Nete. Hoewel het beekje rakelings langs het dorps centrum van Mol voert, waan je je midden in een moeraslandschap waar op ieder moment een ree uit de struiken kan springen. Een ander interessant gebied vor men de Zilvermeren, grote plassen die ontstonden toen zilverzand werd gedolven. Het zeldzame kris- talzand, een grondstof voor de glasproductie, werd langs het ka naal tussen Mol en Lommei met duizenden tonnen uit de grond ge haald. Het gebied is nu een aan trekkelijk watersportgebied. Een bijzondere bestemming is het nabijgelegen Geel. „De stad is be kend om zijn gezinsverpleging van psychiatrische patiënten", zegt Bea Hooyberghs, die er zelf als ver pleegkundige werkt. Enkele hon derden mensen met psychische problemen zijn bij pleeggezinnen ondergebracht en krijgen daar spe cialistische hulp. „In het Gasthuis museum kun je heel goed de ge schiedenis van die verpleging bekij ken". Reageren? redactie.reizen@wegener.nl De toren van de Sint-Dimpnakerk. De abdij van Postel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49