Fleurig feest reizen M Platinum Lutske Bonsma Zaterdag 3 maart 2012 reizein@wegemer.iii! 024-3650360 Een paar keer per maand zit ik in een vliegtuig en dat bevalt me prima. Ook de KLM vindt dat fijn. Daarom heb ik een frequent flyer kaart. In mijn geval is het er een van platinum. Ik wil niet opscheppen, maar hét is de hoogste onderscheiding die je als gewone sterveling kunt krijgen. Natuurlijk dromen wij Platinummers allemaal van een nog hogere status, maar die ligt ver buiten ons bereik. Het niveau van Skipper is de top en slechts voor weinigen weggelegd. Mensen als Ruud Gullit, Johan Cruijffi Jeroen Krabbé zijn Skippers. Zij, zonder wie Nederland Nederland niet zou zijn. Deze trotse landgenoten mogen altijd in de Business Class, Vóór vertrek verblijven zij in luxe privé lounges en een medewerker van special services brengt.hen persoonlijk naar het vliegtuig Dat doet oris, gewone plati num reizigers, zogenaamd helemaal niets, behalve dan dat wij er strontjaloers op zijn. Ooit was vliegen iets speciaals. Alleen maar weggelegd voor de happy few, de elite. Daarom heet mijn niveau op de fre quent flyer schaal dan ook niet alleen platinum, maar plati num elite. Dat ik daar ook eens bij hoor, bij de elite. En het werkt. Ik ben blij met mijn status. Het jammere is wel dat die je elk jaar ook weer ontnomen kan worden. Dan daal je af naar gold. En geef toe, wie eenmaal aan platinum heeft geroken, wil niet terug naar het eenvoudige .goud. Daarom is het steeds weer vechten geblazen om de status te behou den. Daartoe moet men een bepaald aantal punten verdienen of een vastgestelde hoeveelheid enkel e reizen hebben ondernomen. Al in november kijk ik hoe ik er voor sta. Met de punten haal ik het net niet, maar als ik nu nog drie keer een heel goedkope vlucht neem, kan ik mijn status veilig stellen. Zo "gezegd, zo gedaan. Een paar overbodige tripjes verder ben ik zeker van opnieuw een jaar vol aanzien en privileges. Natuurlijk over drijf ik het allemaal een beetje, maar er zijn echt wel voordelen. Prettig is dat je met zo'n kaartje overal een speciale lounge in mag, waar altijd koffie en koekjes klaar staan. Ook fijn is dat je met voor rang kunt inchecken en als eerste aan boord van het vliegtuig mag gaan. Als platinum mens bevind ik mij ook in een nieuwe wereld. Zoals George Clooney in de film Up in the air. De.altijd vliegende zakenman die overal alleen maar gaat voor de pun ten. Eten in aangesloten restaurants, slapen in pun- tenhotels en huurauto's van het bedrijf dat is verbonden aan zijn kaart,; Clooney is op jacht naar een unieke frequent flyer status waarvoor tien miljoen punten nodig zijn. Na tuurlijk haalt hij dat, want George haalt altijd alles. Maar zijn queeste toont ook de leegte van een leven dat is ge bouwd op het vergaren van punten. Leuke film. Mijn platinumkaart is niet mijn levensdoel. Welnee. Maar hoe stom het ook klinkt, op een paar- momenten voel je je net even een beetje meer. Opgetild, als het ware. Niet beter, maar anders dan de rest. De gezagvoerder van het vliegtuig maakt een rondje langs de frequent flyers aan boord. Vrien delijk buigt hij zich naar je toe en noemt je achternaam. Of het een fijne vlucht was, wil hij weten. Vond ik het éten lek ker en was er goede verzorging door het cabinepersoneel De captain legt even zijn hand op mijn schouder en gaat dan verder. Wat zijn we toch een fijne dub. Op het vliegveld van München staat al een lange rij ecc- nomypassagiers te wachten om in te mogen stappen. De platinum reiziger, ik dus, slentert langzaam richting de gate en net op het: moment dat het instappen begint, meld ik mij vooraan in de rij om als eerste aan boord te gaan. Met m'n stoere;kaartje. Er ontstaat gemor. Ik hoor iedereen zich ergeren. Na een paar seconden spreekt een der wachtenden het hardop uit. Dat ik zeker denk dat ik heel wat ben. Om dat ik op de televisie kom waarschijnlijk. Dat ik echt niks be ter ben dan zij. Voordringer! Meerdere passagiers knikken instemmend. Even denk ik erover om het hele verhaal van dat platinumkaartje te gaan uitleggen, maar ik hou het voor gezien. Hopeloos. Tot grote tevredenheid van iedereen sluit ik deemoedig achteraan in de rij. Platinum elite, wat ver beeld ik mij Wel niet. Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Artredactie Centrale Redactie Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Werkelijk overal mikt het naar bloemen! Het is bloementijd in de Catalaanse stad Girona en dat zullen we weten. Kerken en monumenten die de rest van het jaar gesloten zijn, ope nen de deuren en zijn versierd met bloemen. Winkeliers decore ren hun etalages en particulieren zetten hun patio's vol bloemen en planten. In advocatenkantoor Diaz en Tarrogó lopen bezoekers tij dens werktijd door het in bloe men getooide kantoorpand. De trappen naar de Santa Maria- kerk zijn bedekt met bloemen en gras. Halverwege het klimmetje is de werkplaats van Joan Ensesa I Roura. De metaalrestaurateur heeft voor de gelegenheid zijn werkplaats opgeruimd en in plaats van machines staan overal bloe men. „Dit vind ik echt leuk", glun dert mijn gids Maria. „Elk jaar word ik verrast door ondernemers die meedoen. Zelfs als inwoner kom ik op plaatsen waar ik nor maal gesproken niet kom." Ook de Kapel van Sint Christöffel, beschermheilige van reizigers, is versierd. Zwarte auto- en tractor banden met daarin knalroze petu nia's liggen op een muurtje. Met bloemen versierde fietswielen han gen aan de muur. Bedenkster is Anna Sanchez. „Nee", zegt ze la chend, „ik heb geen bloemenwin kel. Als kind woonde ik hier vlak bij en ik speelde hier altijd. Ik houd van deze plek en daarom wil hem graag mooi maken." Dat is precies de instelling die dit festival, waaraan honderden vrij willigers meewerken, al jaren tot een succes maakt. In de Arabische baden hangen ge vlochten takken als een soort ver laagd plafond boven baden uit de twaalfde eeuw. In de badruimten ruikt het naar takken en groen. „De naam Arabische baden klopt eigenlijk niet", vertelt Maria. „De Arabieren waren al vertrokken, toen de baden werden aangelegd. Christenen hebben op basis van oude tekeningen de bouwwijze van Arabieren gekopieerd. Zelf hadden ze geen badtraditie." Eén van de ruimten is versierd met rode, witte, gele, oranje, paar se en roze tulpen. Op de muur staat een molen afgebeeld. Ik hoor Spaanse bezoekers praten over de Keukenhof en over Nederland. De-metershoge middeleeuwse stadsmuur van Girona schoof met het groeien van de stad steeds ver der op. De muur is gerestaureerd, en je kunt erover lopen, maar je kunt er ook in. Met Gregoriaanse liederen op de achtergrond bewon deren we de bloemenpracht in één van de torens. Lekker koel is het hier. Overal in de stad kun je de Santa Maria-kathedraal zien. Dit is de enige plek waar we vandaag entree geld moeten betalen. De bouw van de kerk duurde vier eeuwen en dat zie je terug in de verschillen de bouwstijlen. De klokkentoren is romaans, de monumentale trap pen en de voorgevel barok en de binnenkant gotisch. Het glas-in-loodraam aan de west kant wordt prachtig opgelicht door de ondergaande zon. „Dit is de grootste gotische kerk ter we- Heel Girona geurt naar bloemen tijdens de Temps de Flors. verbaast zich over de omvang van dit Spaanse bloemenfestival. Anna Sanchez versiert elk jaar de Ka pel van Sint Cristoffel met bloemen. Tussen Girona en natuurpark La Gar- rotxa ligt het middeleeuwse plaatsje Besalü.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46