9 spectrum Pedoseksuelen hebben een antenne voor een kind dat aandacht wil Zaterdag 3 maart 2012 Onderzoek: 160.000 pedo's Een pedofiel is iemand die zich seksueel tot kinderen aangetrokken voelt. Dat kun nen kinderen onder de 11 jaar zijn en vroege pubers tussen de 11 en 14 jaar. Sommige pedofielen vallen uitsluitend op kinderen, an deren ook op volwassenen. Pedofilie valt volgens het classificatiesysteem voor psychiatrische ziektebeel den onder de (psycho) sek suele stoornissen. Een pedofiel hoeft geen pe doseksueel te zijn. Pedosek suelen zijn volwassenen die daadwerkelijk seksuele om gang met een kind hebben. Dat kan iemand zijn die zijn pedofiele gevoelens 'prakti seert', maar het kan ook ie mand zijn die geen pedofie le gevoelens heeft maar om andere redenen seksuele omgang met een kind heeft, bijvoorbeeld door lust. Uit onderzoek blijkt dat 1 procent van alle mannen tussen de 18 en 70 jaar pe dofiel is, aldus het tijdschrift PSY. Dat zou in Nederland neerkomen op 160.000 mannen. Ook vrouwen kun nen pedofiel zijn, maar dat komt veel minder vaak voor. narcistische en antisociale kenmerken waardoor zij zich niet in anderen kunnen inleven. „Het is het botvieren van macht over de totaal onmachtige", zegt Ameling. Toch staan op de kinderporno die de laat ste jaren wordt gevonden, steeds jongere kinderen en zijn de beelden steeds grover en gewelddadiger, schrijft de Belgische po litieman en pedofielenjager Peter de Wae- le in zijn pas verschenen boek Kan je een geheim bewaren? Veel pedofielen zijn echte verzamelaars. Ze kunnen hun in jaren zorg vuldig opgebouwde verzameling kinder porno niet zo maar wegdoen. Dat is een voordeel bij huiszoekingen, schrijft De Waele. Alle pedoseksuelen weten volgens Hen driks dat ze iets doen wat niet mag. Toch praten ze "het vaak goed voor zichzelf, zegt Ameling. Dat leidt tot teksten als: 'Ik ge bruik geen geweld', 'ze kunnen het beter van mij leren' en 'het kind kwam zelf naar me toe'. Er zijn, er ook velen die voelen.dat er iets mis is in hun hoofd. Hendriks be handelt een man van 70 jaar, die ooit zei dat hij dat slechte deel wel uit zijn herse nen wilde snijden. Naar eigen zeggen wist hij al vanaf zijn 12e dat hij op jongens van een jaar of 10 valt. Dat een pedofiel dat al vroeg weet van zichzelf, verbaast hersenonderzoeker Dick Swaab niets. Onze seksuele voorkeur of ge aardheid ligt al bij de geboorte vast, blijkt volgens Swaab uit hersenonderzoek. Eer der ontdekte de succesvolle auteur van Wij zijn ons brein dat bepaalde hersende len van homoseksuele mannen anders ge vormd zijn dan die van hetero's. Nu blijkt uit hersenonderzoek van veroordeelde pe dofielen dat ook hun hersenen anders zijn dan die van hetero's, maar ook van die van homo's en biseksuelen. Andere recente stu dies laten zien dat de seksuele voorkeur van proefpersonen in een MRI-scan vrij precies voorspeld kan worden als plaatjes worden getoond van mannen, vrouwen of kinderen. Bij heteromannen lichten bepaal de hersendelen op als vrouwen worden ge toond. Bij pedofielen lichten de hersende len op als ze kinderen zien. Doordat de geaardheid in de hersenen vast ligt, is zij onveranderbaar, zegt Swaab. „Hoogstens kunnen deze mensen leren hun impulsen te beheersen." Veel pedosek suelen zijn in hun jeugd zelf misbruikt. Mogelijk is er een genetische component, zegt Swaab. Dan zou pedofilie min of meer erfelijk kunnen zijn. Hendriks, Ame ling en Van Leiden denken echter dat sek sueel misbruik het risico kan vergroten dat slachtoffers daders worden. De vrouwen die Van Leiden voor haar onderzoek sprak, vertellen vaak dat hun man opgroei de in een kil gezin waar sprake was van seksueel overschrijdend gedrag. Opvallend was ook de intense band met hun moe ders. „Echte mamakindjes." Voor de bui tenwereld is hij vaak sociaal en uitermate behulpzaam, maar in werkelijkheid is het een man die worstelt en leeft met een groot geheim, aldus Van Leiden. Pedofielen zijn niet te genezen, daarmee is Hendriks het volledig eens met Swaab. Hun seksuele voorkeur blijft gericht op kin deren. „Het enige wat wij kunnen doen, is iemand laten inzien dat zijn voorkeur scha delijk is voor anderen. Daarmee neem je iemands seksualiteit af. Dat is, hoe terecht ook, pijnlijk voor deze mensen. Sommigen gaan antidepressiva slikken om hun lust te remmen. Anderen laten zich chemisch cas treren, met flinke lichamelijke bijwerkin gen. „Om hen te leren hun impulsen te be heersen, stellen we vragen als: 'wat ge beurt er als je zus kinderen krijgt?' Of: 'wat doe je als de buurvrouw haar kind even bij jou wil parkeren omdat zij met spoed naar het ziekenhuis moet?"' In de Verenigde Staten wordt succesvol geëxperimenteerd met het bouwen van een netwerk rondom een pedoseksueel die zijn straf heeft uitgezeten. Vrijwilligers of familieleden gaan af en toe mee naar de film of de pedoseksueel kan op een lastig moment iemand bellen. De kans op herha ling nam door het netwerk flink af Ook in Nederland wordt hier op kleine schaal mee geëxperimenteerd. Wat zeker niet helpt, en daarover zijn alle deskundigen het eens, is een gebiedsverbod, hetgeen burgemeester Van Gijzel van Eindhoven deed. Dan raken ze opnieuw geïsoleerd en stijgt de kans op herhaling. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41