Een kerk bouw je nu eeri spectrum 6 Zaterdag 3 maart 2012 OverNieuw is een tweewekelijkse serie over nieuwe architectuur in Zeeland. Op meerde re fronten, 's Ochtends vindt u een thema- verhaal in deze krant, 's avonds kunt u op Omroep Zeeland een filmversie zien. Pro grammamaker Rebecca van Wittene en archi tect Johan de Koning zijn in samenwerking met het Centrum voor BeeBdende Kunst in Middelburg de drijvende krachten achter OverNieuw. Vandaag aflevering 8: Kerkenbouw. door Jan van Damme Foto's Mechteld Jansen Feitelijk beheerst het nieuws over leegstand de kolommen. Ontkerke lijking en vergrijzing gaan in een provincie als Zeeland hand in hand. Met het gevolg dat in zowel steden als plattelandsregio's godshuizen leeg ko men te staan. Restaurants, kantoren, ap partementen, bed 8c breakfast - het twee de gebruik vraagt enige inventiviteit. Tegenover al die met overschot kampen de krimpkerken, zijn er toch nog altijd de groeiers, de geloofsgemeenschappen waarop geen rem lijkt te zitten. De ker ken met klinkende groeicijfers zijn te vinden in de bevindelijke hoek, waar Gods Woord het zwaarst weegt en de 'moderne' maatschappij wat meer op af stand wordt gehouden. Nieuwbouw van kerken is in hun geval de duidelijkste weerslag van voorspoed en groei. Zoals in Waarde op Zuid-Beveland. Daar heeft de Gereformeerde Gemeente twee jaar geleden de gloednieuwe Adullam- kerk aan de Meezeweg in gebruik geno men. Adullam verwijst naar de grot of de spelonk, waar volgens het Oude Testa ment Koning David een schuilplaats vond. Die betekenis wordt ook voor een kerk toepasselijk gevonden. De cijfers vertellen dat de nieuwbouw geen over bodige luxe was: het aantal gemeentele den steeg van 403 in 1990 naar 750 in 2010. Met de 650 zitplaatsen in de nieu we kerk, die met het wegschuiven van een flexibele wand gemakkelijk tot 750 zijn uit te breiden, is een eind gekomen aan het ruimteprobleem. Voorlopig. Want Waarde is een jonge gemeente. Scriba L.M. Harthoom - secretaris van de geloofsgemeenschap - heeft de cijfers pa raat: pakweg de helft van de gelovigen is dooplid, dat wil zeggen: veelal jonger dan 20 jaar. De andere helft is belijdend lid, ouder dan twintig jaar. Gezinnen met vijf, zes kinderen zijn volgens hem geen uitzondering. Dus zit de groei er nog goed in. Die samenstelling van de kerkgemeen schap wordt weerspiegeld in het kerkge bouw. Dat is namelijk meer dan een kerk- zaal alleen. Op de begane grond en op de eerste verdieping zijn er naast een ruime hal voor samenkomst volop zalen en ruimtes voor (jeugd)verenigingen, kin dercrèche op zondagmorgen, Bijbel kring, bibliotheek, zangkoren. Meer ge- loofscentrum dan kerkgebouw, zo zou je het kunnen zeggen. Er is verder een apar te ruimte waar overledenen kunnen wor den opgebaard. Ook dorpsbewoners van andere geloofsovertuigingen kunnen daarvan gebruik maken, vertelt scriba Harthoom tijdens zijn rondleiding. Wel op voorwaarde: de overledene moet be graven worden, wie zich laat cremeren is niet welkom. Levien de Putter van de Architecten Alli antie in Goes heeft het kerkgebouw ont worpen. „Noem het maar een schuur- kerk", zegt hij, als hem naar een typering wordt gevraagd. De Putter zit twintig jaar in het vak, en heeft door heel Neder land vijftien nieuwe kerken op zijn naam staan. Twee voor de Gereformeer de Gemeente, de rest voor de Christelijk Gereformeerden en de Gereformeerde Bond. Wat Zeeland betreft begon het alle maal met de Maranathakerk aan de Berg weg in Goes, begin jaren negentig van de vorige eeuw, toen hij nog niet eens was afgestudeerd. Later volgden kerken in Biezelinge, Terneuzen en nog eens Goes - de Levensbron. En dus, het meest re-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38