a spectrum 4 in Lenteboden Klank en kleur TO Zaterdag 3 maart 2012 0 i 3 •oczi f :+J; IS TO 0=9 "i ~Z- Klein hoefblad Gewone pad Groot hoefblad Hoewel de afgelopen weken nogal grauw en grijs verliepen rukt onweerstaanbaar de len te op. De vogels zingen dat het een lieve lust is en ook padden en kikkers ontwaken weer uit hun winterslaap. Triest maar waar; het is nu al het derde opeenvolgende jaar dat platgereden verkeers slachtoffers het eerste zijn wat ik van de paddentrek merk. Gelukkig lijkt hun aantal er nog niet echt onder te lijden. Ook in de plantenwereld zijn de lenteboden prominent aanwezig. Hazelaars, wilgenkatjes en niet te vergeten het groot- en klein hoefblad. Die laatste twee zijn voor mij de echte lenteboden, te vergelijken met het eerste kievitsei in de wei en de eerste paddensnoeren in de sloot. Vooral het klein hoefblad is in Zeeland wijd ver breid. Het zijn een soort mini-zonnebloempjes die heel vroeg in het voorjaar ineens verschijnen. Bladeren zijn er nog niet en de geschubde stengel met zijn rood aan gelopen kleur doet haast vermoeden dat je met een pa rasiet van doen hebt. Maar dat is niet het geval: klein hoefblad ontwikkelt zijn bladeren pas nadat de bloe men zijn uitgebloeid. Het zijn grote bladeren die de vorm hebben van een paardenhoef en ze ontspruiten aan een dikke ondergrondse wortel. In die wortel wor den de voedingsstoffen die de plant via het zonlicht in de zomer kan vormen, opgeslagen tot het volgende voorjaar. En het is aan die reserves te danken dat de plant al in het schriele februarizonnetje kan bloeien, lang voordat de bladeren verschijnen. Het klein hoefblad is dit jaar duidelijk wat later dan an ders. Terwijl het nu de eerste helft van februari nog vroor dat het kraakte, kun je in een gemiddeld jaar de eerste bloempjes al ruim rond die tijd vinden. Maar nu steken de goudgele bloemetjes overal de kop op. Welis waar kan het dus wel eens een paar weken schelen tus sen het ene en het andere jaar, maar klein hoefblad is en blijft een uitgesproken lentebode. En dat is voor het groot hoefblad niet anders. Net als het klein hoefblad heeft het groot hoefblad een geschubde bloeisteel waar aan de bloemen verschijnen voordat de bladeren zich ontwikkelen. De bladeren hebben dezelfde vorm als die van het ldein hoefblad, maar ze zijn een stuk groter. Ze worden dan ook wel aangeduid als "wilde rabarber" Maar naast de overeenkomsten zijn er ook grote ver schillen. Groot en klein hoefblad behoren tot verschil lende geslachten en wie de bloemen ziet kan op het eer ste gezicht geen enkele verwantschap ontdekken. De vleesroze bloemen van het groot hoefblad zijn gegroe peerd in een bloeipluim die in niets doet denken aan de afzonderlijk groeiende felgele bloemen van het klein hoefblad. Ook is het groot hoefblad in Zeeland stukken minder algemeen. Wel zijn beide soorten voor wat hun bloei betreft strikt gebonden aan het vroege voorjaar. Veel andere planten zijn heel wat minder kritisch als het gaat om de tijd van het jaar wanneer ze bloeien. Op 1 januari dit jaar was er, met het langdurig zachte weer, al een hele reeks planten bloeiend te vinden. Ik noteer de op Nieuwjaarsdag bloei van akkerdistel en speerdis tel, scherpe boterbloem, fluitenkraïd, grote ereprijs, ro de klaver, witte dovenetel, klein kruiskruid en ja- cobskruiskruid en herik. Sommige daarvan, zoals grote ereprijs en klein kruiskruid, zijn echte opportunisten die je altijd wel vinden kunt als de weersomstandighe den niet al te bar zijn. Maar bloei van fluitenkruid, wit te dovenetel en scherpe boterbloem is echt heel onge bruikelijk midden in de winter. Veel planten waarvan dat niet bekend was blijken het hele jaar door te kun nen bloeien. Met het zachter wordende klimaat zijn er in dat opzicht nog wel de nodige verrassingen te ver wachten. Maar de beide hoefbladsoorten zullen waar schijnlijk tot in lengte van dagen gelden als echte lente boden. 63; C Q) *N <D ÖJO 3 13 Maart, de voorjaarsmaand is aangebroken, althans meteoro logisch gezien. Nog maar 2,5 week geleden kwam het kwik in de thermometer niet boven de o graden en de mogelijkheid dat dit over een week weer zo is kunnen we nog steeds niet uitsluiten. Maar wie 's morgens nog voor het hele maal licht is opstaat en naar buiten gaat, heeft grote kans begroet te worden door een vogelkoor. Zelfs als er geen heldere zonsopgang te verwachten is, kan het zijn dat de merel, de winterkoningde heg- genmus en de zanglijster zich al laten horen. Het vogelvolk maakt zich klaar voor het lentefeest en put zich uit om aan partner en ri vaal te laten weten dat er gezocht wordt, of al een keuze is gemaakt wat het territorium betreft Wie er op let zal het zeker zijn opgeval len dat naast de zang er nog een ander aspect in de strijd wordt ge worpen om de dames het hof te maken; de outfit! Vooral door de he ren wordt veel aandacht besteedt aan het oppoetsen van het veren- pak en vertonen de kleuren ervan een diepere intentie. Ook gedrag verraad de opwinding die met het voorjaar toeneemt Luider en uit dagender klinkt het vocaal gebeuren en agressiviteit vooral naar mannelijke soortgenoten is aan de orde van de dag. In de vogelwe reld is het kiezen van een leefgebied meestal voorbehouden aan het mannelijk geslacht In eerste instantie, want zo fraai kunnen de ha nen niet kraaien of de hennen bepalen of zij zich laten verleiden. Het zij door klank hetzij door kleur. Er komt letterlijk en figuurlijk leven in de brouwerij. De spechtenroffel of vinkenslag al gehoord?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36