Crisis krijgt nu vat op Zeeuwse export 21 zeeland Ramp Herald door tijdsdruk zaterdag Asjemenou De krant 6 weken voor 18 euro! PZC zaterdag 3 maart 2012 door Maikel Harte Asjemenou', dat is de slo gan die samen met de teksten 'Goedkoper wo nen?' en 'Verhuis naar Zeeuws-Vlaanderen' op grote bill boards langs de weg staat als je Zeeland binnen komt rijden. Het moet Belgen over de streep trek ken om zich hier te vestigen. Ik vind 'Asjemenou' tegenvallen en het lijkt me weinig aansprekend voor Belgen. Het is de uitroep van Loeki de Leeuw die vroeger voor bijkwam in korte filmpjes tijdens de Ster-reclames. Dan reed hij in een autootje, verloor hij een wiel en dan ging zijn teleurgestelde blik richting huiskamer: asjemen ou! Kwaad of grof was Loeki niet te krijgen. Of er nu een deur voor zijn neus dichtsloeg, of dan lag hij op een strand en begon het rege nen, welk leed hem ook over kwam, Asjemenou, meer kwam er niet uit. Het is een beetje braafjes. Ik had eerder voor 'Amai!' of'Goesting?' gekozen of geprobeerd een hele slagzin te bedenken om die Bel gen over de streep te trekken. Al moet ik bekennen dat ik zo 1,2,3 niet overloop van inspiratie want ik kom ook niet verder dan: Het is plezant in het Zeeuwse Land, niet ver van uw frituur zijn de huizen minder duur, Heineken uiteinde lijk leert u het wel drinken, en speciaal voor de voetballiefheb bers: Wilt u ook eens een EK mee maken dan moet u nu een af spraak bij de makelaar maken. Het is niet mijn sterke punt niet, slagzinnen. Ik heb er ooit eens een voor mijn woonplaats Terneu- zen gemaakt toen ze jaren gele den voor het eerst naar de Emigra- tiebeurs gingen, maar die viel ook niet in goede aarde en is nooit ge bruikt geweest. Terneuzen, de anus van Zeeuws-Vlaanderen, had ik bedacht. Niemand begreep hem in eerste instantie. Pas toen ik zei, „omdat het onder de Zak van Zuid-Beveland ligt", konden er een paar mensen glimlachen. Dan is Asjemenou misschien toch beter. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91. 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct)alkroon@pze.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T; 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzcn! Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2r informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB: Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om, u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming Voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice, Zie ook hét privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neemde PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nass) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na2s> D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb dé laatste 3 maanden geen proef gehad) (PG) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,. 5004 VB Tilburg; Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met perso het colofon treft u nadere informatie aai De Zeeuwse economie krijgt har de klappen. Ondernemers ma ken steeds minder winst en over wegen te snijden in hun perso neelsbestand. Zelfs de krachtige exportmotor van Zeeland be gint te haperen. Dat sombere beeld schetst de Kamer van Koophandel in de economische barometer voor het eerste kwar taal van 2012. door Frank Balkenende Meteorologisch mag de lente deze week zijn begonnen, de Zeeuwse econo mie zit nog in hart je winter. Zo verwacht 16 procent van de geënquêteerde bedrijven een krimp van het personeelsbe stand. Slechts 6 procent denkt extra mensen aan te nemen. Meer dan een kwart van de Zeeuwse on dernemers verwacht dit jaar min der omzet. De laatste peiling valt de Kamer van Koophandel koud op het dak. „Vergeleken met de meting van eind 2011 geeft deze barometer aan dat de economie verslechtert. De crisis en de recessie worden duide lijk voelbaar. De sombere geluiden in de bouw en de horeca slaan nu over naar de industrie en de ex port. Het onderbuikgevoel is veran derd", zegt woordvoerder Mare Volleman van de Kamer van Koop handel. Dat de export stagneert is opval lend en tegelijk zorgelijk. De Zeeuwse economie leunt zwaar op de export. Ze is voor 35 procent af hankelijk van buitenlandse han del. Daar komt de klad in. Er zijn verschillende oorzaken aan te wij zen. Volleman: „De eurocrisis heeft duidelijk "invloed. Er is min der vertrouwen, zowel bij onderne mers als bij consumenten. Dat beïnvloedt de afzet negatief Daar naast zijn de prijzen voor grond stoffen en brandstoffen gestegen-. Ook energie is duurder gewor den." Hogere energieprijzen drukken de winstmarges, met name bij de energieslurpers en dat zijn in Zee land de grotere industriële bedrij ven. Een schrijnend voorbeeld daarvan is de ondergang van alu- miniumproducent Zalco, dat kampte met hoge energiekosten en aluminiumprijzen die naar ver houding laag waren. Volgens de barometer van de Ka mer van Koophandel staat de in dustrie zwaar onder druk. De baro meter vertelt dat er ontslagen en afvloeiingen op til zijn. Volleman: „Het idee dat mensen nog in de industrie aan de slag kunnen, staat op de helling. Meer ondernemers dan voorheen ver wachten de komende tijd perso neel te moeten afstoten. De im pact daarvan is groot, omdat de in dustrie een belangrijke sector is in Zeeland." Door lagere omzetten en geslon ken winstmarges, stellen bedrijven investeringen uit. „Niemand hangt het aan de grote klok, maar velen hebben er last van", zegt Volle man. Hij wil niet kwijt of en wel ke bedrijven op omvallen staan. Mare Volleman De bouw en de horeca blijven sap pelen. Eenderde van de bouwbe drijven verwacht een verdere da ling van de omzet. De problemen in de woningbouw werken daarbij door naar andere branches zoals ar chitecten, adviesbureaus, toeleve ranciers. In de horeca voorziet één op de vijf ondernemers een daling van omzet. Welk advies heeft de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse be drijven? „Niet afwachten tot de storm is geluwd, maar innoveren. Vergroen je productieproces, zorg dat je je onderscheidt van je con currenten. Tja, en daarnaast moe ten we hoop putten uit de progno ses van het Centraal Plan Bureau. Volgend jaar wordt een lichte groei van de economie voorspeld. Als dat leidt tot een groter vertrou wen, kan de economische lente be ginnen." Economische barometer Zeeuwse bedrijven Het ziet er voor de Zeeuwse bedrijven niet fraai uit, blijkt uit de enquête die de Kamer van Koophandel elk kwartaal houdt onder ondernemers. tl Ondernemers die verbetering zien ÏJ- Ondernemers die afname zien Gemiddelde van Zeeland Landelijk gemiddelde door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De ramp met de Brit se veerboot Herald of Free Enter prise, bijna 25 jaar geleden, is zo goed als zeker veroorzaakt door tijdsdruk. De Herald voer voorna melijk tussen Dover en Calais, maar werd zo nu en dan ook inge zet tussen Dover en Zeebrugge. Dat was ook op 6 maart 1987 het geval. Maritiem schrijver Cor Heij- koop uit Middelburg heeft de dos siers van de ondergang doorgespit en concludeert dat rederij Town- send Brothers (later Townsend Thoresen en uiteindelijk P&O) ei genlijk nergens welkom was. In Oostende kon de rederij niet te recht. Uiteindelijk werd een uit wijkplaats gevonden in de haven van Zeebrugge, waar de faciliteiten ook al niet best waren. Heijkoop wil niet zo ver gaan de Belgische Regie voor Maritiem Transport de schuld te geven van de ramp waar bij 193 van de ruim 600 passagiers het leven lieten. „Dat valt niet te bewijzen. Maar een feit is dat het door die tijdsdruk - denk aan de commercie - wel allemaal snel moest gaan. En dus onzorgvuldig. Vrachtwagens werden ook niet vastgesjord. Dat gebeurde pas op zee of als er slecht weer werd afge geven. Vanwege de tijdsdruk wer den de deuren ook bij aankomst al op zee open gezet." zie ook bijlage Spectrum 20 10 0 -10 -20 -30 -40 -50 -60 2009 (2e kwartaal) Ontwikkeling economisch klimaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2