Controleer ook 61 werken 'Op woensdagavond gaat de knop om' zaterdag 3 maart 2012 Sandra Captein-Verberne. Steeds meer mensen werken thuis. Is dat prettig of heeft het ook nadelen? Vandaag Sandra Cap tein-Verberne (38), getrouwd, moeder van twee kinderen (Tae- ke van 4 en Kiki van 6). Cap tein-Verberne is werkzaam als teammanager back-office AWBZ bij Coöperatie VGZ. Als teammanager hoor je toch juist op kan toor te zijn? „Dat vind ik ook hoor. Ik zit ook, in een blok van vier bureaus, mid den in het team. Ik werk 28 uur per week, het grootste gedeelte daarvan ben ik op kantoor. Maar als ik zaken heb waarvoor ik me extra moet concentreren zoals bij voorbeeld de beoordelingsgesprek ken of privacygevoelige informa tie, bewaar ik dat voor thuis. Werk je overdag thuis? „Nee, voornamelijk 's avonds. Ik heb gemerkt dat het niet efficiënt werkt als mijn kinderen thuis rondlopen. De jongste is nu ook naar school, dus nu check ik af en toe wel mijn mail op woensdag ochtend en vrijdagochtend. Maar woensdagavond is echt mijn thuiswerkavond. Dan gaat de knop om. Dan ga ik geen privége- sprekken voeren als een vriendin belt. Als iemand op bezoek komt, zeg ik dat ik geen tijd heb omdat ik aan het werk ben." Heb je altijd al thuisgewerkt? „Nee. Ik doe het nog niet zo lang. Dat het kan, heeft alles te maken met het nieuwe werken. Dat is een trend waar ook onze organisa tie in meegaat. Bij ons zijn te wei nig werkplekken en de plekken die er zijn, zijn flexplekken. Het wordt gestimuleerd dat je thuis- werkt. Of het slaagt, heeft denk ik te maken met vier dingen: ver trouwen, resultaat, verwachtin gen uitspreken en discipline. Als ik naar mezelf kijk, zit dat wel goed. Neem bijvoorbeeld resul Nog een paar weken de tijd voor de jaarlijkse belas tingaangifte. Wie wacht op het door de fiscus inge vulde formulier doet er wel goed aan alles grondig te controleren. Deel 1 van de Aangifte 2011. door Anita de Haas illustratie Job van Celder foto René Manders/van de Meulenhof taat. Als ik mijn beoordelingsge sprekken niet op tijd afkrijg, heb ik een probleem, dus ik zorg wel dat ik ze afkrijg." Stimuleer je thuiswerken zelf ook bij je team „Nee. dat heeft enerzijds te ma ken met het feit dat we er tech nisch nog niet volledig op inge richt zijn dat het thuis kan. Ander zijds; wij voeren de AWBZ uit en dat is complexe materie. Je hebt hier vaak de kennis van je colle ga's bij nodig. Ik merk dat het prettig is met elkaar te sparren als je ergens niet uitkomt. Dan komt er altijd een oplossing." Heb jij thuis een eigen werkkamer? „Nee, ik werk achter de keukenta fel en zit op de Stokke-kinderstoel van mijn zoon. Ik begin meestal om half negen 's avonds als de kinderen naar bed zijn en ik het huis aan kant heb. Dan zit ik heel geconcentreerd te werken. Ik merk dat ik er altijd in word mee gezogen. Dan kijk ik op de klok en is het opeens half twaalf. Het grootste voordeel van thuiswer ken vind ik de efficiency. Ik kan veel meer doen omdat ik totaal ge focust ben." Zijn er ook nadelen? „Je moet zelfdiscipline hebben. En het schept verwachtingen naar elkaar. Ik kan 's avonds om elf uur wel een mail naar iemand sturen, maar dan moet ik niet ver wachten dat ik meteen antwoord krijg. Hier moet je afspraken over maken. Ik heb eens gehoord dat medewerkers van de gemeente Den Bosch om die reden niet in kunnen loggen van vrijdag tot en met zondagavond. Dat gebeurt uit een soort van zelfbescherming. Aan de andere kant ontneem je mensen daarmee ook weer een stukje vrijheid. Wat als iemand het nou wel prettig vindt op die tijden te werken?" De echte hobbyisten die van het jaar lijkse aangifteritueel een sport ma ken, zijn er als eersten bij en heb ben ook als eersten ruim vóór 1 juli hun te veel betaalde belastinggeld terug. Voor de meeste Nederlanders blijft het on danks alle vereenvoudigingen en het gemak van digitale aangifte toch een jaarlijkse ver zuchting. Die wachten daarom liever tot 1 maart wanneer ze het grotendeels al door de fiscus zelf ingevulde formulier kunnen downloaden. De Belastingdienst heeft alle loongegevens, de WOZ-waarde van de eigen woning, pen sioeninkomsten en andere uitkeringen, bur gerservicenummers en alle heffingskortin gen al verzameld en ingevuld. Maar let wel: u bent zelf verantwoordelijk voor de correct heid van die gegevens. Onderzoek van de Consumentenbond heeft uitgewezen dat één op de tien mensen vorig jaar een fout uit het al ingevulde formulier haalde. In de toekomst wordt die eigen controle alleen maar belangrijker wanneer de Belasting- dient ook de hypotheekrentes, premies van lijfrente, spaarsaldi en waarde van effecten al in gaat vullen. Waarmee nog maar eens duidelijk is dat de fiscus uw financiële posi tie bijna net zo goed kent als u zelf Zo krij gen nu ook al 750.000 Nederlanders jaar lijks een brief dat ze helemaal geen aangifte meer hoeven te doen, ook niet samen met hun partner, omdat alle gegevens toch pre cies hetzelfde zijn als het jaar ervoor. Tenzij toch sprake is van aftrekposten. Juist op de terreinen waar nog iets terug te halen is van te veel betaalde belasting en premies moet de belastingbetaler zeifin actie komen. En dat kan beslist lonen. In de aftrekposten is voor 2011 nauwelijks iets veranderd. Alleen de verhogingsfactor op ziektekosten is voor 65-minners met een klein inkomen wat omlaag gegaan. Ook de belastingkorting op maatschappelijke beleg gingen wordt geleidelijk naar nul afge bouwd. Iedereen die veel uit eigen porte monnee betaald aan ziektekosten, aan le vensonderhoud kinderen die geen recht hebben op kinderbijslag of studiefinancie ring of die veel geld uitgeeft aan studiekos ten, doet er goed aan naar de aftrekmogelijk heden te kijken. Informatie daarover is te vinden in bijgaande kaders, op de website van de Belastingdienst of via het informatie blokje bij de digitale aangifte. Meest opmerkelijke verandering in de aangifte 2011 is misschien wel de praktische fiscale consequentie voor mensen die al ja ren gescheiden leven maar niet officieel ge scheiden zijn. Zij deden veelal ieder apart aangifte, maar vanaf 2011 hanteert de fiscus het uitgangspunt dat gehuwden eikaars part ners zijn en daarom over een aantal posten gezamenlijk aangifte moeten doen, zoals over het vermogen in Box 3. Dit fiscale part nerschap kan alleen beëindigd worden door een echtscheiding of een scheiding van tafel en bed. Nu de hoogte van het pensioen onzeker der blijkt te zijn dan jarenlang voorgescho teld, is het goed nog eens te kijken naar de aftrekbaarheid van stortingen op lijfrentes of bank(pensioen)sparen. Het is zelfs moge lijk de jaarruimte voor fiscaal aantrekkelijk pensioensparen nog met terugwerkende kracht over zeven jaar recht te trekken. Voor 55-plussers geldt zelfs een extra hoge maxi mumaftrek. Op de site van de Belasting dienst staat een rekenmodule om de jaar ruimten te berekenen. Over al deze extra ge spaarde bedragen wordt na pensionering bij uitbetaling belasting geheven, dus aftrek nu is dan gerechtvaardigd. Het betekent ook dat de opgebouwde tegoeden niet vallen on der de vermogensrendementsheffing in Box 3. Deze heffing wordt overigens in tegenstel ling tot voorgaande jaren niet langer gere kend over het gemiddelde van de stand per 1 januari en 31 december van een jaar, maar geldt alleen nog over het totaalbedrag op 1 januari van het belastingjaar. Komt er later geld bij, dan is dat in het voordeel van de be lastingbetaler; gaat er geld af, dan uiteraard in het nadeel. (zie bijgevoegd kader). De jeugd, tot slot, kan in een kwartiertje tijd de betaalde belasting over een bijbaan terugvragen, omdat hun verdiensten bijna altijd binnen de belastingvrije som blijven. Dan kan al gauw een mooi bedrag van enke le honderden euro's opleveren. www.belastingdienst.nl www.digid.nl (voor aanvragen digicode elektroni sche aangifte) www.meerkosten.nl of bestel de brochure bij de Chronisch Zieken en Gehandicaptenraad (030-2916611) Belastingtelefoon: 0800-0543 Belastinggidsen: Consumentenbond, Kluwer, Elsevier. reageren? geld@wegener.nl Proef met fysiek loket als Vodafone begint met vraagbaak voor consumenten 'mobieltjesautomaat' Wijzer in geldzaken.nl, een sa menwerkingsverband van brancheorganisaties, consumen tenorganisaties, overheden en we tenschappers start in mei een proef in Amersfoort en Den Bosch met fysieke loketten, waar mensen naartoe kunnen met vra gen over geldzaken, meldt de AFM. Mensen kunnen naar het lo ket met vragen over bijvoorbeeld pensioen, hypotheek en scheiden. Wie op zakenreis gaat en zijn mo bieltje is vergeten kan op Schip hol een goedkoop reservemobiel tje trekken uit een automaat. Hol lands Nieuwe, dochtermerk van Vodafone, verkoopt komende drie maanden goedkope mobieltjes en simkaarten via een soort snoepjes automaat, meldt Emerce. De mo biele shoppingwall gaat daarna op reis naar andere plekken met veel passanten. Consumentenvertrouwen in verzekeraars schommelt Het vertrouwen in verzekeraars is begin 2012 gedaald, blijkt uit gege vens van het Verbond van Verze keraars. Volgens een onderzoek ster van het Centrum voor Verze keringsstatistiek hangen schom melingen in vertrouwen samen met postitieve of negatieve me dia-aandacht. De laatste dip zou te maken hebben met berichtgeving over de afhandeling van de woe- kerpolisaffaire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26