Doorstart ïalco ligt ingewikkeld werken5 ZEELAND HELPT«*£ Ik maak nu kunststof daken voor stadions' zaterdag 3 maart 2012 Ovens uit de B-serie van Zalco. Door elektrolyse werd hier aluminium gemaakt. Nu de boel is afgekoeld, zorgt het bij de productie gebruikte zout voor roestvorming. foto Johan van der Heijden Maart wordt de maand van de waar heid voor Zalco. Komt het tot een (ge deeltelijke) doorstart van de alumini- umfabriek of niet? De curatoren heb ben tot 13 april tijd gekregen om rond te komen met wat zij tot nu toe een se rieuze en kapitaalkrachtige gegadigde noemen. Ex-medewerkers van Zalco hebben er een hard hoofd in. door Frank Balkenende Een doorstart van de gieterij en de anodefabriek is volgens de curato ren mogelijk. Ze hebben daarvoor wel de medewerking nodig van enkele schuldeisers. Een sleutelrol speelt Zeeland Seaports, die de grond in ei gendom heeft. Het havenbedrijf heeft nog zo'n 6 miljoen euro aan achterstallige pacht te goed van de failliete aluminium smelter. Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in december vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 in- leenkrachten verloren hun baan. De PZC be steedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toekomst van de ont slagen werknemers. De zaak ligt gecompliceerd. Zeeland Sea ports bezit niet alleen de grond, maar heeft tevens een eerste hypotheekrecht op het energiestation op het terrein van Zalco en een tweede hypotheekrecht op de op stallen. De Nationale Borg-Maatschappij NV, die 12 miljoen euro op Zalco vordert, geniet het eerste hypotheekrecht op de op stallen. Beide willen hun hypotheekrechten execu teren, hebben ze eind februari de curato ren laten weten. Dat staat in het tweede faillissementsverslag dat de curatoren heb ben uitgebracht. Zeeland Seaports zal ook zijn erfpacht te gelde willen maken. De belangen van het havenbedrijf en de borgmaatschappij lopen niet parallel. De Nationale Borg-Maatschappij loopt het ge vaar naar haar geld te kunen fluiten als er geen koper wordt gevonden. Zeeland Seaports staat als grondeigenaar/ erfpacht houder namelijk sterker. Bij een gedwon gen verkoop van Zalco zou Zeeland Seaports de boel kunnen overnemen voor een symbolisch bedrag. Als nieuwe eige naar van de opstallen kan ze dan zelfstan dig onderhandelen met kopers en/of slo pers. De borgmaatschappij is dan haar geld echt kwijt. Daarnaast liggen er vorderingen van Las- san Holdings Ltd en Glencore. Lassan Hol dings is een indirecte dochter van Zalco's enige aandeelhouder Basemet BV. Lassan is gevestigd in belastingparadijs Jersey en eigendom van Gary Klesch, de grote man van de Klesch Group, die Zalco in 2007 kocht en in december failliet liet gaan. Las san claimt de voorraden anodes. Glencore, een Zwitsers bedrijf dat handelt in onder meer metalen, vordert de voorraad alumi nium, ook dat wat nog in de afgekoelde ovens zit. De curatoren erkennen hun pandrechten. Ze hebben alle betrokken partijen ge vraagd mee te werken aan een doorstart. Daarbij heeft Zeeland Seaports de onder handelingen met de potentiële koper naar zich toe getrokken. Haast is geboden. De fabriek gaat er zien derogen op achteruit. Bij de aluminium- productie wordt zout gebruikt om alumi- niumoxide uit de grondstof bauxiet te ha len. In een afgekoelde hal zorgt het zout er voor dat metalen sneller roesten. Ook val len er spontaan delen uit het dak, hebben diverse oud-medewerkers vernomen. Hier en daar zou het dak gewoon open liggen. Zalco-barometer te bemiddelen vaste werknemers te bemiddelen inleenkrachten aantal herplaatst aantal mensen II in de vut aantal mensen II in de ziektewet Etienne van Ingen werkt nu bij Sabic. foto Willem Mieras Vader Ton uit Goes en zoon Etienne van Ingen uit Kapelle zijn weer onder de pannen. Beiden werkten in de elektroly se bij de in december failliet gegane aluminiumprocent Zal co. Ton beleefde donderdag zijn eerste werkdag bij Heros Sluiskil. Dat bedrijf maakt producten uit afvalstoffen, zoals granulaat uit bodemassen van afvalenergiecentrales. Dat kan weer worden ge bruikt in de wegenbouw. Ook vervaardigt Heros ijzerproducten uit verbrandingsschroot. Ze vinden hun weg weer naar de staalin dustrie. Zoon Etienne van Ingen (35) is op proef aangenomen bij Sabic in Bergen op Zoom, één van de vestigingen van de wereld speler op het gebied van innovatieve kunststoftoepassingen. „Het is een leuk bedrijf Vriendelijke mensen en een goede werkomge ving. Ik denk dat ze nu jonge krachten aanstellen om voorbereid te zijn op de vergrijzing die de komende jaren toeslaat. Het was wel grappig toen ik er op gesprek kwam. Ik kon dezelfde avond nog de nachtdienst in." Zijn loon is bijna hetzelfde en net als bij Zalco draait hij een vijf ploegendienst. Alleen in plaats van aluminium maakt de Kapelle- naar nu daken voor overdekte stadions zoals voetbalarena's. „We produceren dikke daken van lexaan, een bijna onbreekbare kunst stof Vergeleken bij wat ik bij Zalco deed, is het een andere tak sport. Het is interessant. Verandering van spijs doet eten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25