werken 13 zaterdag 3 maart 2012 Niek de Ridder (I) en Niek van de Calseïjde zitten in hun vierde en laatste jaar van de opleiding bouwkunde aan de HZ. foto's Ruben Oreel laatste jaar van de opleiding bouw kunde aan de HZ. Niek van de Cal- seijde weet al van kind af aan dat hij architect wil worden. „Ik heb al tijd een passie voor tekenen gehad en was altijd nieuwsgierig naar ge bouwen. Omdat ik met mijn havo niet naar de universiteit kan, was deze opleiding een logische keuze. Hierna wil ik doorstuderen aan de Academie van Bouwkunst in Til burg of Arnhem." Voor zijn naamgenoot is het een ander verhaal. „Ik kom van de mts waar ik chemie heb gedaan. ]a, dat is heel wat anders. Ik kwam er ach ter dat chemie niet mijn ding is. Ik heb altijd wel een passie gehad voor mooie huizen en gebouwen, maar er nooit aan gedacht iets mee te doen. Hier op~de HZ ben ik er achter gekomen dat bouw kunde helemaal bij mij past." Niek de Ridder gaat over een paar maan den al aan de slag bij een groot in ternationaal bedrijfj Strabag. Hij deed er zijn stage en beviel zo dat hij een aanbod heeft gekregen. „Ik wilde niet meer verder studeren. Ik ben klaar voor de praktijk", zegt hij gedecideerd. Ook Niek van de Calseijde hoopt ooit aan de slag te gaan bij een groot bedrijf Zelf ziet hij het als een kans om zich verder in het vak te bekwamen. „Maar mijn ul tieme doel is een eigen architecten bureau met grote klanten." De opleiding bouwkunde is niet voor studenten die zo maar eens wat willen proberen, waarschu wen de twee. „Het is een pittige opleiding waarbij je veel moet le ren en veel werkstukken moet ma ken", zegt Niek de Ridder. „Bouw kunde is voor ambitieuze en gedis ciplineerde mensen", vult de ande re Niek aan. „Je ziet dan ook in het eerste jaar al veel studenten afval len. Je moet echt weten wat je wilt als je aan deze studie begint." De opleiding bouwkunde kent in de eerste twee jaar een brede basis waarin allerlei facetten van de bouwkunde passeren. „Je krijgt ook vakken als bouwrecht en je krijgt les over regelgeving van de overheid, maar ook bouwmanage ment", vertelt Niek van de Calseij de. „En praktische zaken als land meten", vult De Ridder aan. „Ei genlijk moet je van alles iets we ten." De studenten gaan ook vaak op pad. In het eerste jaar is een uit stapje naar een Europese wereld stad verplicht. „Dat is puur gericht op het bezichtigen van gebou wen", vertelt Niek de Ridder. Ook in het tweede, derde en vierde jaar kun je meegaan. We zijn bijvoor beeld in Londen geweest en er wa ren reisjes naar Rome, Brussel en Madrid." In het derde jaar kiezen de studen ten een van de drie richtingen. Constructie is voor de studiebol- len die uitmuntend zijn in het doen van berekeningen, zeggen beide Nieken. De takken Uitvoe ring en Architectuur zijn het popu lairst. Studenten die Uitvoering kiezen, gaan vaak de aannemerij in. Welke tak je ook kiest, bouwkun de verandert letterlijk je kijk op de wereld, vinden beide vierdejaars studenten. „Als ik met mijn vrien din door de stad loop, dan gaat zij de winkels in en ik kijk naar de ruimte, de gebouwen en het interi eur", vertelt Niek de Ridder. „Vroe ger keek ik naar een pand in zijn geheel, nu veel meer naar de de tails." „Klopt", vult andere Niek aan. „Hoe delen aan elkaar aanslui ten, welke materialen er zijn ge bruikt, hoe de ramen zijn inge past, wat de functie van het ge bouw is", somt hij op. „En eigen lijk is de binnenkant nog het be langrijkst", gaat Niek de Ridder verder. „Het exterieur is leuk, maar in een gebouw moet je je goed voelen. Je kunt nog zo'n mooi gebouw hebben ontworpen, als je binnen lage plafonds hebt en donkeren muren en vloeren dan zullen de mensen in dat gebouw zich niet echt fijn voelen." Wat levert het op en wat kost het? Als je bent afgestudeerd mag je de titel Bachelor of Built Environ ment of ingenieur gebruiken Wat je verdient, hangt sterk af van waar je werkt. Architectenbu- reau's hanteren andere salarissen dan de overheid Het startsalaris ligt bij architec- tenbureau's op zo'n 2000 euro, maar kan in de loop der tijd op lopen tot ruim 5000 euro Het collegegeld bedraagt 1713 euro Je hebt in het eerste jaar 650 euro aan boeken nodig, en in de overige studiejaren ongeveer 450 euro per jaar. Kosten voor introduc tie en excursies bedragen 75-euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23