Operatie vaak even veilig als amputatie 'Als ik niet naar mijn arts had geluisterd, had ik ze onnodig laten zaterdag 3 maart 2012 amputeren' I® 'Bijna onnodig laten amputeren' Jet van der Meijden koos voor een borstbesparende operatie BmmmMnMHBRMnaMMHMMaaaMMMNniMRMlMH&ssi door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Vrouwen met borst kanker zullen veel minder vaak één of beide borsten hoeven te la ten amputeren. Borstbesparende operaties blijken voor veel borst- kankerpatiënten namelijk even vei lig te zijn als borstamputaties. Dat bewijst een groot internationaal onderzoek onder leiding van het Nederlands Kanker Instituut - An- tonie van Leeuwenhoek Zieken huis. De resultaten zijn gisteren ge publiceerd in het wetenschappe lijk tijdschrift The Lancet. De onderzoekers volgden ruim twintig jaar lang zowel vrouwen die een amputatie hadden onder- gaan als vrouwen die destijds voor een borstbesparende operatie had- den gekozen. Hun overlevingskan sen bleken gelijk, ook op de lange re termijn. Volgens professor Harry Bartelink zal het onderzoek grote gevolgen hebben voor de huidige behande ling van borstkanker. „Nu wordt vaak uit voorzorg toch voor ampu tatie gekozen. Maar als je weet dat de overlevingskansen gelijk zijn, waarom zouden chirurgen dan nog langer vrouwen verminken?" De gedachte was lange tijd dat als de borst weg is, de kanker ook niet meer kon terugkomen, schetst Bar telink. Maar dat blijkt helaas een il lusie: „Die kan helaas wel terugko men, in de borstwand, in het litte kenweefsel." In veel gevallen is een borstbesparende operatie te prefe reren boven een amputatie. Ook omdat een amputatie naast licha melijke schade ook geestelijke scha de bij de patiënt aanricht. Vrouwen die hun borst lieten am puteren, blijken daar lang veel moeite mee te houden, geeft Barte link aan. „Iedere dag worden ze er 7 mee geconfronteerd. Ze zien het litteken of kijken of de prothese nog goed zit We weten uit psycho logisch onderzoek dat dit leidt tot een negatief zelfbeeld. Deze vrou wen voelen zich verminkt en ach tergesteld bij vrouwen die wel hun eigen borsten hebben." Voor veel vrouwen die nu de diag nose borstkanker krijgen, zal een amputatie dus niet meer noodza kelijk zijn. Overigens geldt dit niet voor alle vrouwen met borstkan ker, nuanceert Bartelink. Ongeveer een kwart van de patiënten blijft op amputatie aangewezen: vrou wen onder de 35 jaar, bij vrouwen met meerdere borstkankerhaarden in één borst en bij vrouwen met de erfelijke borstkankervariant. foto Irma Bulkens/HH Hoe anders liep het. Haar arts wist haar te overtuigen een borstbesparende opera tie te ondergaan. „In mijn geval zou een amputatie geen enkele meerwaarde hebben. Mijn overlevings kans zou er niet groter van worden. Als het me maar 5 procent meer overlevings kans had geboden, had ik al voor amputatie gekozen. Maar hij zei dat dat op mij niet van toepassing was." En dus koos ze voor een borstbesparende operatie. Achterafis ze daar blij om. Ze heeft haar borsten nog. Al is de ene borst een D-cup terwijl de andere, waar de grootste tumor in zat, nog maar net een B-cup heeft. Een reconstructie-ope ratie moet verbetering bren gen. Maar ze heeft ze nog. „Als ik niet naar mijn arts had geluisterd, had ik ze on nodig laten amputeren." De gevolgen zijn echter nog steeds dramatisch. „Ik spreek sindsdien van mijn le ven voor en na de kanker. Door de chemotherapie kampt mijn lichaam nu structureel met problemen. Mijn voeten branden vaak als kolen, mijn vingers tinte len, mijn evenwichtsorgaan is aangetast en ik heb nog maar 80 procent van het energieniveau dat ik had voor de kanker. Dat vind ik wel erg jammer." Geen seconde twij felde de 51-jarige Jet van der Meij den uit Geldrop over de stap die zij moest ne men toen zij hoorde dat zij niet in één, maar in beide borsten kanker had. „Zij gin gen eraf en mijn eierstokken mochten er ook meteen uit. Alles had ik ervoor over om te overleven. Het leven was te mooi, te belangrijk om te verliezen. Overleven was be langrijker dan die cosmeti sche kwestie." Jet van der Meijden foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11