io I borstkanker Het moeten laten amputeren van een borst heeft vaak zeer emotionele gevolgen. Maar veel vrouwen met borstkanker kunnen niet anders. Uit langdurig onderzoek blijkt nu dat een borstbesparende operatie vaak net zulke grote overle vingskansen biedt als het weghalen van de borst. Drie vrouwen vertellen hun verhaal. 'Wat ik ook kies, ik ga genezen' 'Ik heb tot op de OK gehuild' zaterdag 3 maart 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Jacqueline Steenwijk Spaar Leonie Linssen T e hebt die borst niet no- I dig. Je mag van die borst I genieten. Die twee bood- schappen kreeg de 49-ja- rige Leonie Linssen uit Den Haag tijdens een meditatie door toen ze de keuze moest maken tussen een borstamputatie of een borst besparende operatie. „Ach teraf gaf het me het gevoel dat ik zelf mocht kiezen. Het maakte niet meer uit. Wat ik ook kies, ik ga gene zen. Daarvan was ik over tuigd." Een jaar geleden voelde ze een knobbel in haar borst. Twee dagen later kwam de uitslag van het ziekenhuis. Ze had borstkanker. „Ik ben jarenlang röntgenlaborant geweest. Ik heb heel veel vrouwen met geamputeerde borsten gezien. Daar schrik ik niet van. Maar toen ik er zelf over moest nadenken, voelde het niet goed. Dit past niet, dacht ik. Het voel de heel onnatuurlijk om die borst te laten verwijderen." Amputatie voelde aanvanke lijk als iets wat zekerheid gaf „Dan wist ik zeker dat het weg was. Maar het gaf me ook het gevoel dat het niet hoorde. Je verliest dan toch een stuk van je vrouwe lijkheid." Het is dankzij die twee boodschappen die zij tij dens meditaties doorkreeg, dat ze de knoop doorhakte. Ze koos toch voor een bórst- besparende operatie. Nu een jaar later is ze zeer blij met haar keuze. Giste ren werd bekend dat de over levingskans voor beide ope raties even groot zijn. „Dit geeft me zo'n lekker gevoel. Zo van hèhè, mijn keuze was de juiste." Al vindt ze het wel sneu voor al die an deren die wel tot een ampu tatie zijn overgegaan. Over haar eigen gevecht schreef Linssen een blog www. m ij ngenezing. com. Borstkanker Een op de twaalf vrouwen krijgt borstkanker. Jaarlijks krijgen zo'n 15.000 vrouwen borstkanker. Dat aantal neemt elk jaar iets toe. Ook mannen kunnen borst kanker krijgen: die diagnose wordt jaarlijks bij ongeveer 100 mannen gesteld. Borstkanker is doodsoor zaak nummer 1 bij vrouwen tussen de 35 en 55 jaar. In 2010 stierven er 3.213 vrouwen aan deze ziekte. Vorig jaar waren er bijna 145.000 vrouwen in Neder land die in de afgelopen twintig jaar de diagnose borstkanker kregen. De overlevingskans is de af gelopen decennia toegeno men. Wie begin jaren ne gentig de diagnose borst kanker kreeg, had 64 pro cent kans om na tien jaar nog in leven te zijn. In 2003 was die kans 76 procent. In 2010 lieten 5.664 vrou wen een borst amputeren. Dat is 37 procent van het aantal patiënten. 7.353 (49 procent) patiënten onder gingen borstbesparende chi rurgie. De rest onderging geen, of een andere vorm van chirurgie. Hoe ernstiger de kanker op het moment van diagnose, hoe groter de kans dat de hele borst wordt wegge haald. Bron: Integraal Kankercentrum Ne derland Mira van Bentveld foto CPD De herinnering aan haar borst- operaties zit nog vers in het geheu gen van de 47-jarige Mira van Bentveld uit Rotterdam. Een halfjaar geleden kreeg ze te horen dat ze borstkan ker had. De keuze was voor haar meteen duidelijk. „Na tuurlijk wilde ik een borstbe sparende operatie. Ik wilde onder geen beding mijn borst kwijt. Dat wil toch geen enkele vrouw." Maar hoe wrang trof het lot haar. Ze moest toch een am putatie ondergaan. De tu mor was 2,4 centimeter groot. „Niet echt klein, maar ook niet extreem groot. Bij mij was de vorm van de tu mor een probleem, bleek achteraf" Door de ligging van het gezwel in haar borst moest er eerst extra onder zoek worden gedaan. „Dat onderzoeksteam adviseerde meteen al dat er in mijn ge val geamputeerd moest wor den. Ze konden niet goed zien hoe het erbij lag en waar de tentakels rond de tu mor lagen." Haar eigen chirurg durfde het toch aan om een borst besparende operatie te doen. „Daarna ging het zo goed met mij. Je zag er echt nauwelijks iets van. Tot de uitslag van het onderzoek na tien dagen kwam. De snij- randen waren niet schoon. En dat betekende dat er kan kercellen in mijn borst wa ren achtergebleven. Boven dien was er kanker aange troffen in de eerste lymfe klier. De keuze daarna was duidelijk. Die borst moest er af" Vreselijk vond en vindt ze het nog steeds. „Tot op de operatiekamer heb ik aan een stuk gehuild. Ik wilde het niet, maar het moest." Van tevoren had ze haar be sluit al genomen. Ze moest dan toch haar borst verlie zen, ze zou er een lichaams eigen borst voor terugkrij gen. In mei is het zo ver. „Dan krijg ik weer een borst terug. Maar wel gemaakt van mijn eigen buikvet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10