Assad heeft haast met aanpak verzet SI buitenland Luxe cruise werd zware tocht: Bewoners van Homs vrezen bloedbad vrijdag 2 maart 2012 Het grondoffensief in Homs maakt duidelijk dat de Syri sche president Assad nu snel wil afrekenen met het verzet. Het doel is de VN voor te zijn. De Syrische stad Homs ligt sinds 4 februari on der vuur van het leger. Met name de wijk Ba ba Amro staat te boek als 'hoofd stad-' van de revolutie tegen presi dent Bashar al-Assad en zijn regi me. En dat blijkt taai. Dus pakt de president het nu an ders aan. Hij heeft de vierde divi sie - een elite-eenheid binnen het leger onder commando van zijn broer Maher al-Assad - naar Homs gestuurd. De troepen - 7.000 man - zijn dinsdag aangekomen. Ze om singelden Baba Amro en zijn een offensief begonnen waarbij ze huis voor huis 'veroveren'. Kelders worden doorzocht, rioleringssyste men, die dienden als aan- en af- voerroutes van het verzet, werden afgesloten. Ondertussen gaan de beschietingen door. Water en stroom zijn afgesloten, levensmid delen komen de wijk niet meer in. Gisteren kwamen de berichten dat verzetsstrijders zich terugtrekken uit Baba Amro. Het offensief bij Homs duidt erop dat Assad snel wil afrekenen met het verzet. Daarvan getuigen ook nieuwe militaire acties tegen op standelingen in Daraa, Deir-as- Saur, Aleppo en Hama. Over ge vechten in hoofdstad Damascus zwijgt het regime. Uit schaamte dat het verzet er kennelijk in ge slaagd was tot haar machtsbasis door te dringen. door Carel Coseling Assads opzet is duidelijk. Voordat VN-gezant Kofi Annan langskomt, en voordat de VN-Veiligheidsraad een resolutie aanneemt die hem onwelgevallig is, moet de binnen landse ellende zijn opgelost. De truc die eerder met waarnemers van de Arabische Liga werd uitge haald - wij bepalen wat u mag zien - werkt niet nog eens. Als het gewapende verzet - 'terro risten' volgens Assad - is geliqui deerd, is het makkelijk humanitai re hulp toe te laten. Het regime kan er zelfs nog eer mee inleggen, mits de indruk kan worden ge wekt dat alle menselijk leed is ver oorzaakt door de tegenstanders van het regime. En dat moet, bij gebrek aan 'geloofwaardige' getui gen, wel lukken. Assad zal niet aftreden. Zijn land erkent het Internationaal strafhof in Den Haag niet, de rechtbank waar door het Syrische regime be gane misdaden eventueel berecht moeten gaan worden. Zijn vrien den Iran, Rusland en China, laten hem bovendien niet vallen. Als Assad een beetje zijn best doet kan het zelfs wel eens zo zijn dat het Westen de tegen hem en zijn land afgekondigde sancties weer versoepelt. Om daarna het dos- sier-Syrië te kunnen sluiten. In de hoop dat het eigen falen bij de hulpverlening aan de onderdrukte Syrische bevolking dan meteen ook wordt vergeten. DAMASCUS - Nu de Syrische rebel len zich hebben teruggetrokken uit de belegerde wijk Baba Amro in de stad Homs, vrezen de inwo ners dat het regeringsleger van pre sident Bashar al-Assad flink zal gaan huishouden. De Syrische Na tionale Raad liet gisteren weten bang te zijn voor een 'bloedbad met tienduizenden kinderen, vrou wen en ouderen'. De wijk, waar naar schatting 4.000 mensen in de val zaten tus sen de rebellen en het leger, ligt al weken onder vuur. Volgens activis ten zijn honderden mensen ge dood. Daarnaast zijn veel mensen gewond geraakt, maar zijn er geen mogelijkheden hen goed te verzor gen. Gisteren zouden nog twintig mensen om zijn gekomen. Er is wel een klein lichtpuntje voor de inwoners van Baba Amro: het Rode Kruis kreeg toestem ming van de autoriteiten nood hulp zoals voedsel en medicijnen te leveren. De hulpverleners, die samenwerken met zusterorganisa tie de Rode Halve Maan, mogen te vens gewonden evacueren. Eind vorige week deden ze dat ook al. De rebellen hebben zich naar ei gen zeggen uit 'tactische overwe gingen' teruggetrokken. Volgens Damascus hebben elitetroepen de wijk in de nacht van woensdag op donderdag veroverd. Op de staatstelevisie werden beel den getoond uit de wijk. Er kwa men mensen aan het woord die boos waren op de rebellen. Ver scheidene bronnen lieten weten dat Baba Amro volledig onder con trole van het leger staat. Rusland drong er gisteren bij Syrië op aan Valerie Amos, hoofd huma nitaire zaken en noodhulp bij de Verenigde Naties, toe te laten. Ook de VN-Veiligheidsraad eist dat Amos Syrië in mag. VICTORIA - Passagiers verlieten don derdagochtend op de Seychellen het kapotte cruiseschip Costa Alle- gra, waarop ze drie dagen zonder stroom hadden doorgebracht. „Het was een zware tocht. We moesten op het dek slapen, omdat er geen airconditioning was en de kamers stonken. We konden de toiletten niet doortrekken", zei Alena Deam, een 62-jarige passa- giere uit Het schip werd maandag getroffen door een brand in de machineka mer, midden in de Indische Oceaan, een gebied waar veel pira ten actief zijn. Het schip helde toen naar bakboord, vertelde de Duitser Sebastian Veit (36). De Duitse passagier Franz Mayer zei dat de bemanning de reddingsbo ten al had neergelaten. „We waren al bereid om in de reddingsboten te stappen." Betogers drijven Sarkozy in het nauw De Franse president Nicolas Sarko zy is gisteren in het Baskische zuid westen van Frankrijk door honder den boze demonstranten in het nauw gedreven, waardoor hij zijn toevlucht moest zoeken in een ca fé. Hij werd ontzet door de oproer politie. In het café sprak de presi dent zijn afkeuring uit over het 'ge weld van een minderheid en hun onacceptabele gedrag'. JOHANNESBURG Onrust in Zuid-Afrika wegens Malema In Zuid-Afrika zijn gisteren gevech ten uitgebroken nadat regeringspar tij ANC de populaire jeugdleider Julius Malema woensdag uit de par tij had gezet. Malema (30) raakte omstreden door eigenzinnige uit spraken. Hij wil.onder meer dat de grond van blanke boeren moet worden onteigend en aan arme zwarten moet worden gegeven. De getroffen politiebus. foto EPA ISTANBUL Explosie bij kantoor regeringspartij AKP Een bomexplosie bij het plaatselij ke hoofdkwartier van de Turkse re geringspartij AKP heeft gisteren in Istanbul minstens tien politieagen ten verwond. Volgens de politie gaat het om een bom die op af stand tot ontploffing werd ge bracht. Dat gebeurde toen een bus je met 21 agenten langs reed. De aanslag is nog niet opgeëist. De meeste passagiers hadden last van de tropische hitte. „Het was verschrikkelijk", zei de 82-jarige Fransman Henri. „Geen lichten, geen toiletten. Ik kon amper sla pen met zoveel mensen bij elkaar op het dek. De eerste dag ging het nog, daarna werd het steeds er ger." Vele passagiers loofden de beman ning en de kapitein. De opvaren den zijn vooral Italianen en Fran- BERLIJN Bestelbus vol pups op snelweg verongelukt Een bestelbus met aan boord 113 puppy's is gisteren op een snelweg in de buurt van het Duitse Schiffer- stadt verongelukt. Op één hondje na hebben alle pups het ongeval overleefd. De 40-jarige Slowaakse chauffeur verloor volgens de poli tie van Ludwigshafen op een klets natte afrit de macht over het stuur. De chauffeur en bijrijder kwamen met de schrik vrij. LUXEMBURG Inflatie eurozone stijgt naar 2,7 procent De inflatie in de eurolanden is in februari gestegen tot 2,7 procent. Dat meldde Europees statistiekbu reau Eurostat gisteren op basis van een eerste schatting. In januari bedroeg de geldontwaar ding in het eurogebied 2,6 procent op jaarbasis. De Europese Centrale Bank wil een inflatie van circa 2 S3 procent. Passagiers van de Costa Allegra zoeken hun bagage nadat het kapotte schip de haven van Victoria had bereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8