niet meedoen €16 miljard 1,25% binnenland 17 'Niet voor Brussel' Politiek ernstig verdeeld over cijfers Genoeg gereedschap om miljardengat spoedig te dichten vrijdag 2 maart 2012 Om op de norm uit te komenmoet het kabinet 9 miljard euro minder uitgeven. Omdat dat leidt tot minder inkomsten, moet er in totaal mogelijk wel 16 miljard worden bezuinigd. eerste dagen is het vooral 'Chef- sache', dus zonder De Jager. „Eerst moet de politieke deal rond zijn. Daar willen de onderhandelaars geen pottenkijkers bij hebben die zeggen: 'Dit of dat kan niet'", zegt een andere oudgediende in bezui nigingsonderhandelingen. Maar op de achtergrond ontgaat De Jager niets. Als minister van Fi nanciën heeft hij het meeste over zicht: alle doorrekeningen gaan via zijn departement. Daarnaast geeft de CDA'er leiding aan de 'sideta- ble'. Daar zit hij met de financieel specialisten van de fracties. Zij let ten niet alleen op de cijfers, maar peilen ook hoe een voorstel in de eigen fractie valt. De Jager is de ver bindingsman tussen de twee ta fels. Bovendien heeft De Jager in pre mier Rutte een persoonlijke troef aan de hoofdtafel. Zij zitten in het- het jaar dat ik hier werk, nog niet gelukt om een 65-plusser aan het werk te krijgen. Ik stuit veel op vooroordelen aan werkgeverszijde. Zij zijn te duur, hoog ziektever zuim en niet flexibel. Als ik dan toch een 50-plusser aan het werk heb, blijken werkgevers juist erg te vreden. Het is opvallend hoe flexi bel ouderen zijn. Zij willen graag werken, accepteren veelal een la ger salaris en ook qua werktijden zijn zij breed inzetbaar. Dat het moeilijk is ouderen aan het werk te krijgen, ligt dus niet aan die ouderen zelf Uit de praktijk kan ik zeggen dat het verhogen van de AOW-leeftijd alleen niet gaat wer ken. Je zult het bij de werkgevers moeten zoeken. De vooroordelen over ouderen moeten bij werkge vers worden weggenomen." zelfde schuitje omdat zij in Brussel als geharnast duo optrokken bij de aanpak van de eurocrisis. Rutte wil net zomin als De Jager voor schut gaan in Europa. Maar ook is de premier er alles aan gelegen zijn kabinet bij elkaar te houden. En dus heeft hij te rekenen met de belangen en wensen van gedoger Geert Wilders. De reputatie van De Jager ligt voor al in handen van partijgenoot Ver hagen. Die heeft een naam hoog te houden als rasonderhandelaar. Complicerende factor is wel dat de minister van Economische Zaken traditiegetrouw de blik meer richt op de lange termijn dan de minis ter van Financiën, die zijn huis houdboekje op orde wil hebben. zie onze website: binnenland Wilders (PW): 'Als bezuiniging niet lukt, dan lukt het niet' Dit jaar krimpt de economie met 0,75 procent, voor volgend jaar wordt een groei van 1,25 procent verwacht. DEN HAAG - De gedoogcoalitie is verdeeld over de mate waarin het begrotingstekort van het rijk de ko mende jaren moet worden terugge drongen. VVD en CDA willen zo veel mogelijk vasthouden aan de Europese begrotingsnorm en de af spraken uit het regeer- en gedoog- akkoord. De PW is gemakkelijker bereid die los te laten. „Wij zijn geen cij- ferfetisjisten", zei PW-leider Geert Wilders gisteren. „Het is de vraag of dat goed is voor de Neder landse economie." WD-fractievoorzitter Stef Blok zei dat hij wil vasthouden aan het voornemen om 'het huishoud boekje op orde te brengen'. Hij liet echter doorschemeren dat de 3-procentsnorm voor 2013 moge lijk niet wordt gehaald. „Maar het is wel mijn inzet. De WD wil geen rekeningèn doorschuiven." De meeste oppositiepartijen vin den dat de economie en de werk gelegenheid niet al te zeer door extra bezuinigingen mogen wor den geschaad. „Het financieel-eco- nomisch beleid van het kabinet is failliet," vindt plaatsvervangend fractievoorzitter Jeroen Dijssel- bloem van de PvdA. Volgens de PvdA loopt de werkloosheid door het kabinetsbeleid heel snel op en gaat de koopkracht dit jaar hard onderuit. Alleen D66 vindt dat het kabinet zich aan de Europese begro tingsnorm moet houden. Het kabi net moet keihard ingrijpen door te hervormen. „Het uitgangspunt is dat je je aan de regels houdt", al dus D66-leider Alexander Pecht- old. SP-leider Emile Roemer vindt dat het kabinet juist de economie moet stimuleren door investerin gen naar voren te halen die voor la tere jaren waren gepland. BRUSSEL - Nederland bezuinigt niet omdat Brussel zegt dat het land dat moet doen. „Het feit dat ik hecht aan begrotingsdiscipline, is omdat ik het belangrijk vind." Dat zei premier Mark Rutte giste ren bij zijn aankomst voor de Euro pese top van regeringsleiders en staatshoofden in Brussel. Volgens Rutte zijn er lessen te trek ken uit de jaren tachtig toen er werd geworsteld met grote tekor ten en economische neergang. Toen de CDA-WD-regering de be groting op orde kreeg, ontstond er volgens Rutte weer ruimte om te investeren en te hervormen. „Daar om moet je deze dingen doen." Eerder op de dag liet de Europese Commissie bij monde van de woordvoerder van Eurocommissa- !aaiaa3gaaiteiaM«aae^:<a»ss^azg!K2ggBBigaB;gsEffigs5i»sBa!saagBj^sgB«iiiiiiJJuiiiiiiitiLiiiuiuuuauui door Gert van Harskamp De langverwachte ra mingen van het Cen traal Planbureau (CPB) zijn uit, de on derhandelaars van WD, CDA en PW weten wat de schade aan de Nederlandse over heidsfinanciën bedraagt. Zij moe ten volgend jaar 9 miljard tot mo gelijk zelfs 16 miljard, euro bezuini gen om aan de Europese begro tingsregels te voldoen. Als de on derhandelaars zich vanaf maandag opsluiten in het Catshuis, de ambtswoning van premier Mark Rutte, gaan zij als monteurs op zoek naar het juiste gereedschap om dat gat in de begroting te dich ten. Of het economisch slim is om in het wilde weg te sleutelen aan de overheidsfinanciën, is de vraag. Maar er is gereedschap genoeg om het lek te dichten. Zo kan de verhoging van de AOW-leeftijd naar 66 jaar naar vo ren worden gehaald. Nu gaat die regeling pas in 2020 in, maar het kabinet kan zomaar een miljard euro besparen als mensen vanaf volgend jaar al langer moeten door werken. Het bespaart uitkeringen en levert de schatkist extra belastinginkomsten op. Ook de btw kan direct verhoogd worden. Eerder opperde Frans Weekers (Financiën) nog de moge lijkheid om het lage tarief van 6 procent op eerste levensbehoeften te vervangen door het hoge tarief van 19 procent. Dat levert zomaar ruim drie miljard euro op. Dat plan werd vorig jaar naar de prul lenbak verwezen, omdat de bood schappen voor gewone gezinnen dan wel heel erg duur zouden wor den. Realistischer is het hoge btw-tarief met een procentje of twee te verhogen. Nederland hoort met 19 procent tot de laagste binnen de EU. De Belgen dragen bijvoorbeeld 21 procent om zetbelasting af aan de staat. Het CPB berekende eerder dat een ver hoging van 19 naar 20 procent de overheid twee miljard oplevert. In het voetspoor van de btw-verho- ging kunnen ook de accijnzen op tabak, drank en benzine stijgen. In 2011 werd 11 miljard euro aan ac cijnzen binnengeharkt. Brandstof alleen was al goed voor 7,8 miljard. Alcohol, auto rijden en roken hoeft maar iets duurder te worden om honderden miljoenen extra in komsten te garanderen. Daarnaast kan het kabinet het eigenwoning- forfait verhogen. De 0,6 procent die woningbezitters nu betalen over de woz-waarde levert jaarlijks zo'n 2 miljard euro op. Elke tiende procent verhoging brengt ruim 330 miljoen euro extra in het laa tje. Veel fiscaal-economen hebben eerder al aangeraden om de verla ging van de winstbelasting terug te draaien. Om de concurrentie kracht van Nederland te verbete ren is de vennootschapsbelasting de afgelopen tien jaar al verlaagd van 35 naar 25 procent en zelfs 20 procent voor bedrijven met een kleine winst. Het argument dat on dernemers wegvluchten naar het buitenland is ver gezocht. In om ringende landen dragen onderne mers veel meer winstbelasting af Met een verhoging van de ven nootschapsbelasting met 2 procent tot 27 procent haalt de fiscus zo maar anderhalf miljard per jaar extra binnen, terwijl Nederland voor ondernemers een belastingpa radijs blijft. De onderhandelaars hebben kortom voldoende sleutels in de gereedschapskist om de be groting naar Brusselse wens op or de te brengen. Met het voorspelde economisch herstel in aantocht moeten de onderhandelaars wel voorzichtig sleutelen. Voor je het weet houdt niet alleen de over heid, maar ook de consument de hand steviger op de knip. En als één ding blijkt uit de krimpcijfers van 2011, dan is het dat bestedin gen werken als benzine voor de economische motor. Als de mon teurs in het Catshuis de kraan ook maar iets te strak dichtdraaien kan de motor zomaar haperen. informatie van het waterschap ris Olli Rehn (Monetaire zaken en de euro) weten ervan uit te gaan dat zeker Nederland - een plechtig pleitbezorger van meer begrotings discipline in Europa - zich houdt aan de Europese regels. „We doen dit niet omdat meneer Rehn dit wil", aldus Rutte, die erop wees dat de extra bevoegdheden van de Eurocommissaris er dankzij Neder land zijn gekomen. „Wij vinden dit belangrijk omdat het onze kans is op banengroei en onze kans op economische vooruitgang." Rutte zei dat hij gelooft in een klei ne overheid, die krachtig is en zich alleen bemoeit met die dingen waarmee die zich-moet bemoeien. „Nederland heeft simpelweg een te grote overheid." Dat wijzen de cijfers volgens Rutte ook uit. Omdat er voor de reguliere algemene vergadering van 15 maart 2012 geen inhoude lijke stukken zijn, is in de afgelopen algemene vergadering besloten om deze vergadering te laten vervallen. Alle commissie vergaderingen komen hierdoor ook te vervallen. De commissie Bestuurlijke en Economische Zaken komt op donderdag 15 maart 2012 om 18.30 uur nog wel bijeen tijdens een openbare vergade ring op het waterschapskantoor te Middelburg. Tot en met 16 april kan men bezwaar maken tegen het maatwerkvoorschrift voor het lozen van vethoudend alvalwater op oppervlaktewater vanuit de inrichting aan de Binnendijk 16 in Amemuiden. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur. :pScheldest romen begrotingspact besproken werd. foto Jerry Lampen/ANP Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7