Westkapelle is anders dan Urk id 27 Westerscheldetunnel heeft vernieuwde site Zeeuwse scholen dicht door stakende leraren Mammapoli Zorgsaam toont nieuwe gezicht vrijdag 2 maart 2012 Sudbury onderwijs Sudbury-onderwijs is overgewaaid uit de Verenigde Staten. Daar werd de eerste Sudbury school al opgericht in 1968. Behalve de school in Oud-Vosse- meer zijn er in Nederland nog twee Sudbury scholen: de Kampan je in Amersfoort en De Koers in Beverwijk. De Sudbury scholen zijn voor kin deren van 4 tot 18 jaar. De Sudbury school in Oud-Vosse- meer is een particuliere school. Ouders betalen bijna 3600 euro lesgeld per jaar. Leerlingen krijgen geen diploma, maar kunnen - als ze dat willen - wel begeleid worden om staatsexa men te doen. Kijk ook op www.sudbury.nl. TERNEUZEN - Belangstellenden kun nen vandaag tussen 15 en 17 uur een kijkje komen nemen in het vernieuwde mammacentrum van ziekenhuis Zorgsaam in Terneu- zen. Een mammacentrum is een poli voor vrouwen - en veel min der vaak ook mannen - met een af wijking in de borst. Een video over de poli is te zien op www.zorgsaam.org (mammapoli). Bloem (6): „Ik vind het leuk op deze school, omdat ik gewoon veel meer kan spelen. Ik mis mijn juf van de vo rige school wel, want die was heel lief." GOES - De NV Westerscheldetun nel heeft de website over de tun nel vernieuwd, om mensen beter op de hoogte te kunnen stellen over eventuele stremmingen en de te verwachten reistijd. Een onderzoek van de NV heeft geleerd dat de meeste mensen de website bezoeken om na te gaan of er geen stremmingen zijn. Daar wordt nu beter op ingespeeld. Julius (9): „Ik kan hier gewoon mijn eigen ding doen. Op de vorige school kon dat helemaal niet. Ik hou van tafeltennis en stunten met de teckdeck (mini-skateboards, red.)" Daarnaast kan het publiek geïnfor meerd worden met behulp van SMS-jes van een nieuwe SMS-dienst, e-mail, via RSS-feeds en via Twitter. Daar moeten men sen zich wel voor aanmelden. Dat kan ook op de site. Later in het jaar komt er ook een app voor smartphones en tabiets. De nieuwe website is te vinden op www.westerscheldetunnel.nl met foute etiketten. Dat overkomt nu volkomen ten onrechte Westkapelle. Zaken die diep ingrijpen in dorpsgemeenschap pen zijn vaak aanleiding tot het lustig opplakken van etiketten, niet in het minst door een deel van het journaille. De ontuchtzaak in Westkapelle be wijst dat. Het Algemeen Dagblad, Trouw en De Volkskrant, waren er als de kippen bij om Westkapelle neer te zetten als een gesloten strenggelovige dorpsgemeenschap. Trouw heeft het over „het gerefor meerde en gesloten karakter van Westkapelle". Het AD zet Westka pelle neer als „het zeer gelovige dorp"en De Volkskrant weet dat Westkapelle een „zwaar gesloten dorpsgemeenschap" is. Bij de reac ties op de website van de krant wordt Westkapelle op een lijn ge zet met Urk. Allemaal quatsch, maar Westkapel le krijgt zo wel even een aantal kwalificaties opgeplakt die er nog lang aan zullen blijven kleven. Hoeveel moeite kost het om simpe le feiten te achterhalen? De men sen die zo goed weten hoe het dorp in elkaar zit zijn lui geweest. Via Google hadden ze bijvoor beeld zo kunnen achterhalen dat Westkapelle, toen dat nog een zelf standige gemeente vormde, bij raadsverkiezingen een patroon vertoonde dat afweek van veel an dere gemeenten van vergelijkbare grootte in Zeeland (en daarbui- door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Tientallen Zeeuwse scholen zijn komende dinsdag dicht vanwege een lerarenstaking. Honderden docenten leggen het werk neer om actie te voeren te gen de bezuinigingen in het pas send onderwijs. Vooral in het speciaal onderwijs is de actiebereidheid onder leraren groot. Tweehonderd medewerkers van Stichting Respont (8 scholen voor speciaal onderwijs) staken en bij Stichting De Korre (5 scholen voor speciaal onderwijs) leggen ongeveer 150 medewerkers het werk neer. Ouders die geen op vang kunnen regelen voor hun kin deren, kunnen wel terecht bij de scholen. „Maar er wordt geen les gegeven", verzekert directeur Sjaak de Reu van Respont. Op een deel van de gewone basis scholen wordt ook gestaakt. Elf van de 21 Archipelscholen (Wal cheren) sluiten dinsdag de deuren. Volgens Frans Knol, consulent van de Algemene Onderwijsbond (AOb) en gymleraar bij de Archi pelscholen, gaan zeker zeven scho len op Schouwen-Duiveland dicht en de helft van de basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens de AOb gaan met de be zuinigingen (300 miljoen) twee honderd banen verloren in Zee land. De leraren vrezen voor de kwaliteit van het onderwijs. „Ik moet zes ton bezuinigen op perso neel. Ik weet niet hoe ik dan goe de zorg moet realiseren voor de leerlingen", zegt directeur Peter Hofstede van mytylschool De Sprienke in Goes. „Wij krijgen de laatste jaren kinderen met zwaar dere problemen. Wie mee kan op een gewone basisschool, zit daar al. Ik ben bang dat er straks kinde ren thuis komen te zitten." De bezuiniging heeft ook gevolgen voor gewone basisscholen, omdat vooral de ambulant begeleiders hun baan kwijt zouden raken. Zij geven kinderen met bijvoorbeeld ADHD of dyslexie extra aandacht, zodat ze in het reguliere onderwijs mee kunnen. Knol: „Leraren zijn bang dat ze te weinig kennis heb ben van die problemen en straks tekort schieten door het wegvallen van de ondersteuning." door Willem Staat ten). Zo was er in 1982 een niet-confessionele meerderheid. In 1986 werd de PvdA afgetekend winnaar met 690 van de 1779 stem men. Hoezo 'het lijkt op Urk'. Daar haalden de confessionele par tijen in 2010 bij de gemeenteraads verkiezingen nog 84 procent. Dan het etiket streng gelovig. Het dorp telt volgens de website van de gemeente Veere 'ongeveer 2740' inwoners. Er zijn drie kerkgenoot schappen vertegenwoordigd. De plaatselijke PKN-gemeente, die al helemaal niet als streng-orthodox bekend staat telt 1091 leden (cijfer 2011). Westkapelle herbergt ook een kleine Vrije Evangelische Ge meente, die evenmin onder de be vindelijkheid valt te rangschikken. Blijft over de Gereformeerde Ge meente. Deze strenge geloofsge meenschap waar de pijlen op wor den gericht vanwege de betrokken heid van verdachte bij die kerk, telt 257 leden. Dat komt op precies te zijn neer op 9,03 procent. Hoezo een streng-christelijk dorp? Of Westkapelle een gesloten ge meenschap is, daar zullen deskun digen een oordeel over hebben. Maar het is in ieder geval onjuist om de kwalificatie van gesloten ge meenschap zomaar te koppelen aan een vermeend streng christe lijk karakter. Lees de volledige analyse op www.pzc.nl/monnikenwerk Een dorp wordt wanneer De vier leerlingen van de Sudbury School in Oud-Vossemeer spelen een spelletje mikado. foto Ronald den Dekker zich ingrijpende gebeurtenis sen voordoen vaak beplakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73