Even mag hij 61 binnenland Coalitie van Mark Rutte staat voor krachtproef 4,5% Werkvloer sceptisch over hervorming wonen, zorg en arbeid vrijdag 2 maart 2012 Het Centraal Plan Bureau (CPB) kwam gisteren met tegenvallende cij fers over het begrotingstekort en de staatsschuld. Het kabinet zal een enorm bedrag extra moeten bezuinigen. door Frits Bloemendaal DEN HAAG - De gedoogcoalitie van WD, CDA en PW had zich al op - slecht nieuws voorbereid. Maar de cijfers die het Centraal Planbureau naar buiten bracht moeten deson danks als een mokerslag zijn aange komen. Alleen volgend jaar al zou het kabinet, als het zich aan zijn ei gen afspraken houdt, voor mini maal 9 miljard euro aan bezuini gingen of lastenverhogingen moe ten doorvoeren. Maar omdat die gevolgen hebben voor de econo mie, moet dat bedrag worden ver hoogd tot - volgens sommigen -16 miljard euro. Bovenop de al lopen de miljardenbezuiniging. Dat is waarschijnlijk ook de meest rigide aanhangers van begrotingsdiscipli ne te gortig. Vasthouden aan de Europese normen betekent dat de economie een extra duw omlaag krijgt. Burgers zullen immers doen wat de staat ook doet: de tering naar de nering zetten en dus min der uitgeven. Het eerste probleem dat de gedoog coalitie vanaf maandag moet oplos sen is dus: hoevéél gaan we bezui nigen? De PW heeft: al aangege ven dat zij niet tot het gaatje wil gaan. WD en CDA, de partijen van premier Rutte en minister De Jager van Financiën, durven dat nog niet hardop te zeggen. Intern wordt echter al gefluisterd dat de 3 Historisch overzicht begrotingstekort Nederland Het CPB voorspelt dat het tekort van de overheid volgend jaar uit komt op 4,5 procent van het bruto binnenlands product, waar de Europese regels een maximum van 3 procent voorschrijven. procentsnorm voor het begrotings tekort niet heilig is. Maar dat open lijk toegeven, zet de deur open voor de PW om de discipline los te laten. Pas als er uitzicht is op een pakket dat het tekort op lange re termijn substantieel omlaag brengt, zullen WD en CDA voor de korte termijn een klein beetje water bij de wijn willen doen. Dat de gedoogcoalitie er uitkomt, is nog lang niet zeker. Lukt het niet, dan komen er verkiezingen. De uitkomst daarvan is helemaal ongewis, maar ze leveren zeker ver traging op. Als de partijen er wel uitkomen, is er nog een groot probleem: hoe leggen we dit uit? De huidige crisis komt voor een belangrijk deel voort uit de bankencrisis van een paar jaar geleden. En het kabinet moet aan burgers uitleggen waar om zij daar de rekening voor moe ten betalen. Met de draconische maatregelen die de ronde doen, zullen kiezers zich niet gemakke lijk laten overtuigen dat het alle maal nodig is. Vooral voor CDA en PW is het las tig, omdat veel van de maatregelen vooral lage en middenkomens drei gen te treffen. Voor het CDA komt daar de vrij wel zekere, en pijnlijke, korting op ontwikkelingshulp nog bij. Het kabinet moet uitleggen waar om landen om ons heen, Duits land voorop, het zo veel beter doen. Dat is met name voor Rutte een probleem, omdat hij als lijst trekker van de WD kiezers voor hield dat hij de rijksfinanciën zou saneren en de economische motor op gang zou brengen, met als resul taat 400.000 banen erbij. De coalitie hoopt dat de kiezer de ingrepen zal begrijpen; en dat hij de politieke moed om de proble men aan te pakken, zal belonen. Maar als het idee postvat dat het kabinet het verkeerde medicijn heeft voorgeschreven, kan die hoop wel eens ijdel zijn. Cijferaar Jan Kees de Jager onderhandelt niet mee in het Catshuis over bezuini gingsmaatregelen. Terwijl zijn Europese reputatie juist op het spel staat. door Laurens Kok en Lianne Sleutjes En daar staat ie dan opeens op de gang van het Cats huis. „Bedankt voor je in put, Jan Kees", klinkt het nog. „Voorlopig redden we het wel even zonder je. Doe je de deur ach ter je dicht?" Het is, met een beet je fantasie, het doemscenario voor minister van Financiën Jan Kees de Jager (CDA). Stel, de coalitie besluit achter geslo ten deuren het begrotingstekort voor 2013 toch maar niet onder de Europese norm te brengen. Dan mag 'Jan Kees de onverzettelijke', de man die zijn Zuid-Europese col lega's eerder dwong tot strikte be grotingsdiscipline, die boodschap in Brussel overbrengen. Grieken, Spanjaarden en Italianen lachen hem vierkant uit. Zover zal De Jager het niet laten komen, bezweren mensen die hem goed kennen. Maar hij zit niet aan de hoofdtafel bij de onder handelingen. Daarvoor stuurt het CDA het duo Maxime Verhagen en Sybrand van Haersma Buma de ring in. Die gaan het gevecht aan met WD-premier Mark Rutte, WD-fractieleider Stef Blok, PW-leider Geert Wilders en PW-Kamerlid Fleur Agema. Een vastomlijnd scenario is er niet, zegt een betrokkene, maar de Michel Rabelink foto GPD DEN HAAG - Er moet extra bezui nigd worden. Economen, Centraal Planbureau, en politici hebben drie hoofdthema's aangewezen voor hervormingen: woning markt, zorg en arbeidsmarkt. Maar langer doorwerken, snijden in de zorg of ingrijpen in de woning markt is nog niet zo gemakkelijk, blijkt op de werkvloer waar al die veranderingen plaatsvinden. Michel Rabelink, woningbemid delaar WBA in Apeldoorn, bemid delt huur en koop door het hele land: „Dat het niet goed gaat met de woningmarkt is duidelijk. Dat huizen bijna niet verkocht wor den, zorgt ook voor problemen op de huurmarkt Door de leegstands- wet mogen mensen hun te koop staande woning tijdelijk verhuren als zij die niet verkocht krijgen. Dat zorgt ervoor dat er nu veel meer huurwoningen worden aan geboden. Dus niet alleen de hui zenprijs daalt, ook de huren wor den lager. Maar ik weet niet hoe die woningmarkt hervormd moet worden. Je kunt de hypotheek renteaftrek aanpakken, maar dan Marcel Boonen foto GPD dalen de huizenprijzen misschien nog wel harder. Ook de huurtoe- slag kan worden verlaagd. Maar ik weet echt niet wat voor proble men je daar nu mee oplost, behal ve dan dat de renteaftrek en huur- toeslag de overheid nu veel geld kosten." - Marcel Boonen, hoofdverpleeg kundige afdeling orthopedie van het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg: „Stop met het afvuren van algemene kortingen op de zorg. Dat gaat altijd ten koste van handen aan het bed. Politici, neem zorgprofessionals nou eens se rieus: wij maken betere keuzes. Op de inkoop voor onze afdeling hebben we al vier ton kunnen be zuinigen. Onder meer door opera tiesets en -methoden te standaardi seren en door nooit meer dan voor twee dagen voorraad te heb ben. Daardoor gaat niets meer over de houdbaarheidsdatum heen, zoals toen de voorraadkas ten nog uitpuilden. Bij de behan deling van knie- en heuppatiënten laten we alle disciplines nauwer sa menwerken, waardoor de ligduur Tom Keet foto GPD in tien jaar tijd van ruim twee we ken is teruggebracht naar drie tot vier dagen." Tom Keet, arbeidsbemiddelaar bij Ervaren Jaren in Alkmaar, arbeids bemiddeling voor 40-plussers in het hele land: „Langer doorwer ken klinkt mooi, maar het is me in 2,( 1,0%- 0,0% -1,0% -2,0% -3,0% -4,0% -5,0% -6,0% voor eurolanden 1965 '70 '75 '80 '85 Economische groei in BBP 90 '95 '00 '05 '10 2015 Werkloze beroepsbevolking (xl.OOO) 545 535 Tl 2012 2013 2014 2015 1 2012 2013 2014 2015 Minister De Jager komt aan op de Eurotop in Brussel waar gisteravond het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6