Padden veilig naar 'vrijplaats9 de Biesput 221 zeeland Paddentrek Jobbeurs met duizend vacatures Kanaalzone Digitaal platform moet jongeren Sluis activeren Discussie over paragnosten na uitzending RTL4 over verdwijning van Ploegstra almanak Indiaan vrijdag 2 maart 2012 SS5^v?ï,WXï5K5KS!®!Ki'JS 8®55R3Sffi?SSRJ58fl!SS5i!!8ïS5S webwijs door Raymond de Frel De uitzending van het RTL4-programma Het Zesde Zintuig over de vermissing van Her man Ploegstra uit IJzendijke was voor de reageerders op onze web site deze week aanleiding om te discussiëren over de zin en onzin van het werk van paragnosten. In het programma lieten drie pa ragnosten hun licht schijnen op de raadselachtige verdwijning van Ploegstra. Zij kwamen alle drie tot dezelfde conclusie: Her man is volgens hen vermoord door twee mannen in verband met een affaire. En zijn lichaam zou in de Westerschelde zijn ge dumpt. De berichtgeving over de uitzen ding maakte op de website vele tongen los. Zo vindt 'Arie' dat de PZC er beter aan doet om dit soort berichten te negeren. „Als we de recherche gaan inruilen voor paragnosten, waar zijn we dan mee bezig? Nooit en te nim mer met zulke mensen in zee gaan en er zeker geen waarde aan hechten", is zijn advies. De PZC koos er voor om wel te be richten over deze uitzending. De paragnosten werpen immers een nieuw licht op de zaak, zoals mis daadverslaggever Peter R. de Vries dat eerder ook deed in zijn uitzen ding. Dat is nieuwswaardig ge noeg om over te publiceren. Reageerder 'Raymond' denkt dat de paragnosten van Het Zesde Zin- WSSKSHK3S8SSS tuig, die geblinddoekt naar West-Zeeuws-Vlaanderen werden gebracht, goed naar de uitzending van Peter R. de Vries hebben geke ken. „Na enkele gerichte vragen wisten ze dat het over Herman moest gaan. Het Zeeuws-Vlaamse accent van mevrouw Ploegstra helpt daar goed aan mee, ze wis ten daardoor in welke regio ze za ten. Zoveel vermissingen zijn er, gelukkig, in Zeeland niet." 'Er is meer' gelooft niet dat de pa ragnosten een 'showtje' opvoe ren. „Zeker niet bij dit soort se rieuze zaken... Deze mensen zo af kraken omdat je er niet in gelooft, is ook weer niet nodig. Dat doe ik ook niet bij mensen die in een God geloven." 'Tony' heeft geen goed woord over voor de paragnosten. „Ik be grijp wel dat de familie één van de laatste strohalmen aanpakt, maar deze en ook andere pa ragnosten maken misbruik van het ongewisse en het verdriet van deze hopeloze mensen." Hoe het ook zij, 'André d'Hooghe' trekt met een cliché de enige juis te conclusie: „De waarheid moet boven tafel; dat is het allerbelang rijkste!" Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post onderaan een bericht uw mening. ^oxssassessxsssseasassszsigsssses^£<x& GENT - In Gent vindt morgen een jobbeurs plaats met duizend vaca tures in de Kanaalzone Gent-Ter- neuzen. Dertig bedrijven uit zowel Zeeuws-Vlaanderen als Vlaande ren doen mee aan de beurs. Het aantal vacatures op de beurs is even groot als vorig jaar. Het aan tal deelnemende bedrijven is gro ter. Vorig jaar waren dat er vijfen twintig en nu dus dertig. De duizend aangeboden vacatures zijn verdeeld over driehonderd zeer verschillende functies, zowel technischè en logistieke als com merciële beroepen. Gevraagd wor den onder anderen onderhouds techniek lassers, elektriciens, pro ductiemedewerkers, medewerkers Natuurlijk had het mannenhoekje aa n die Zierikzeese bar liever gezien dat de in nylonkousen en speelpakje gehulde Raffaëla Paton het Natio naal Songfestival had gewonnen. Niet dat ze de uitzending bekeken hadden overigens, want echte man nen zien het songfestival hooguit per ongeluk bij de kapper. Maar nu bekend is dat we in de per soon van )oan Franka een heuse indi aan naar Bakoe sturen, konden de heren daar ook wel vrede mee heb ben. „Ze valt wel op met die tooi en dat is belangrijk", luidde de heersen de mening. Na nog een paar biertjes onthulde die ene kroegtijger plots de diepere beweegredenen van de Neder landse uitzending: „We zijn gewoon aan Winnetou." Tijdens de paddentrek tussen februari en april trekken padden (en andere amfibieën) van hun winterverblijven naar het water om zich voort te planten. Tijdens milde, natte perio den trekt het grootste deel van de populatie in korte tijd naar het voortplantingswater. voor de boekhoudafdeling, maga zijnbedienden, heftruck- en vracht wagenchauffeurs. Zeeuws-Vlaamse bedrijven die ver tegenwoordigd zijn, zijn onder meer Cargill Sas van Gent, Yara Sluiskil, Dow Benelux en Cofely Services. Onder de Belgische be drijven die deelnemen, zijn Volvo, ArcelorMittal, Havenbedrijf Gent en Katoen Natie. De jobbeurs wordt gehouden in het gebouw van het Havenbedrijf Gent aan de Skaldenstraat 56 van 9.00 tot 16.00 uur. Vanaf station Gent Dampoort rijdt een gratis pendelbus. www.jobbeurskanaalzone.com Tip? redactie@pzc.nl De paddentrek, waarbij padden op zoek gaan naar een mooie voortplantingsplek, kost jaarlijks duizenden amfibieën het leven. In Eede helpt werkgroep Het Padje padden de Vlasstraat en de Nieuwe Weg oversteken om veilig bij de Biesput te komen. door Remain van Damme Vorig jaar rond deze tijd telde Neeltje Ardon tij dens een avondwande ling langs de Nieuwe Weg en Vlasstraat in Eede honder den dode padden. „Toen dacht ik: dat nooit meer." Ze ging aan de slag, verzamelde de nodige informatie over de jaarlijk se paddentrek en kreeg van alle kanten hulp aangeboden. Die hel pers bracht ze onder in de padden- werkgroep Eede met de toepasselij ke-naam 'Het Padje'. „Twee weken geleden zijn we begonnen met het graven van putten waarin emmers werden geplaatst", zegt een en thousiaste Neeltje Ardon. „We heb ben dertig emmers ingegraven." In die emmers zitten gaatjes om re genwater weg te kunnen laten lo pen. Ook leggen de paddenliefheb- bers takjes in de emmers om spin nen en andere insecten te lokken. „Die dienen weer als voedsel voor de padden", legt Neeltje Ardon uit. „We hebben langs de over steekplaats bij de Nieuwe Weg-Vlasstraat gaas gezet. Padden die willen oversteken, lopen tegen dat gaas aan en wijken uit. Of ze naar links of rechts gaan, maakt Een speciaal waarschuwingsbord. niet uit: ze vallen aan beide kan ten in een emmer. Wij lopen ver volgens op geregelde tijden met die emmers naar de overkant waar de padden worden vrijgelaten." De plek waar de padden worden vrijgelaten, ligt niet ver van de Biesput. Die honderd meter land inwaarts gelegen kreek is een favo riete voortplantingsplek voor Eede- se padden. De paddentrek is een jaarlijks te rugkerend fenomeen. Tussen fe bruari en april komt de t'rek op gang. Bij grote populaties gaat het om duizenden dieren per nacht. „Het hangt van het weer af', do ceert Neeltje Ardon. „Het moet mi nimaal zes graden zijn en nat. Hoe regenachtiger hoe beter. Nu is het nog iets te droog voor de over tocht." Ieder jaar weer is de trek voor de padden een hachelijke onderne ming in het dichtbevolkte, met we gen aan elkaar geknoopte Neder land. Dat de padden tijdens hun trektocht een of twee wegen moe ten oversteken, is vrijwel onvermij delijk. Neeltje Ardon: „De padden gaan op weg als het net donker is. Vaak tijdens de avondspits. Dat kost duizenden padden het leven." In heel Nederland worden daarom tijdens de komende maanden weer tienduizenden padden gehol pen bij het oversteken. Volgens de organisatie, die als parapalu dient voor de 63 paddenwerkgroepen in Nederland, werden er vorig jaar ruim 350.000 padden overgezet. Tot nu toe heeft Neeltje Ardon er in Eede nog maar zes overgezet. „Maar de grote trek moet nog ko men. Zo gauw het gaat regenen, zie je ze komen. Dan willen ze alle maal naar de Biesput toe." Honderdduizenden amfibieën overgezet Steeds meer vrijwilligers helpen in Nederland padden veilig over steken tijdens de jaarlijkse trek. Op de site paddennu.nl zijn 63 gro te en kleinere werkgroepen te vinden. Het aantal geholpen beestjes stijgt de laatste twee jaar sterk, van 250.000 naar 350.000 amfibieën. 9 De gewone pad profiteert het meest van de hulpacties tijdens de paddentrek. Maar.ook onder amfi bieën als de rugstreeppad en di verse kikkersoorten en (watersa lamanders vallen tienduizenden minder 'verkeersslachtoffers'. door Martijn de Koning OOSTBURG - De gemeente Sluis, Stichting Welzijn West Zeeuws- Vlaanderen en het Zwin College gaan proberen jongeren meer te betrekken bij hun leefomgeving, bij gemeentelijke besluiten en de politiek. Dat staat in het 'plan van aanpak jongerenparticipatie' van de gemeente Sluis. Het plan lcwafh er op initiatief van CDA-raadslid Aniek Uitdewilligen. Belangrijk onderdeel is de oprich ting van een 'digitaal platform'. Daarop komt een website met (lo kaal) jongerennieuws en kan jeugd terecht voor vragen aan instanties. De bezoekers worden ook in con tact gebracht met vrijwilligers werk. Een deel van het platform moet gevuld worden door jonge ren zelf De betrokken partijen kunnen ac tief ingaan op wat er op het plat form gebeurt, schrijven B en W in het plan. Mocht blijken dat een be paald onderwerp jongeren bezig houdt, dan kan ervoor gekozen worden daarover een (gast)les te geven op school. De website moet maandelijks honderd unieke be zoekers trekken. Stichting Welzijn, gemeente en Zwin College zijn verder van plan jongeren actief op te zoeken, waar mogelijk in hun eigen soos of zelfs op straat. Op initiatieven en idee ën (bijvoorbeeld: wekelijks een potje zaalvoetbal in de gymzaal) kan meteen worden ingesprongen. Ook doen leerlingen van het Zwin College mee aan het project 'Wat weet jij over je gemeente?' Daarbij bezoeken leerlingen onder meer de gemeenteraad. Over twee jaar wordt bekeken of de doelen zijn gehaald. MEEST CELEZEN 1. Sluiting katholieke kerken roept emoties op. 2. Kuitaart wil rondweg. 3. Telling vrachtwagens Sas van Gent. ZEEUWSE KELDER Ook voetballen komend weekeinde? Stuur je belevenissen naar het web- log Zeeuwse Kelder: kelder@pzc.nl Of kijk op www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto paddentrek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68