Natuurclub doet eigen onderzoek dijk Titanic-verzameling in spotlights museum 241 zeeland Drie uur Oranje, Kramer en Wüst steunen veiling Bestuurder waterschap komt Johbeurs met duizend Thoolse knelpunten bekijken vacatures Kanaalzone vrijdag 2 maart 2012 Niet overtuigd van rapport provincie De in Belfast door Harland and Wolff gebouwde Titanic verging 15 april 1912 tijdens de eerste reis na een aanvaring met een ijsberg. Die doorboor de een deel van de stuurboordzijde. Het gigantische schip zonk binnen drie uur na de aanvaring door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Het besluit van de provincie om geen buitendijks fietspad toe te staan bij Sint-Anna- land blijft op verzet stuiten. Na on der meer de gemeente, de water sportvereniging en de dorpsvereni ging is het nu de Natuurvereni- ging Tholen die bezwaar maakt. Ze gaat eigen onderzoek doen. Voorzitter Erwin Raas zegt niet onder de indruk te zijn van het rapport waarop de provincie zich baseert. Daarin staat dat een bui tendijks fietspad de vogels te veel zal verstoren. Ze gebruiken het ge bied onder meer als broedplaats efi hoogwatervluchtplaats. „Maar de provincie heeft enkel het aantal vogels geteld", zegt Raas. „Terwijl het ook belangrijk is om te weten waar de vogels zitten. Het gaat om een groot schor, dus voor hetzelf de geld zitten de vogels een heel eind van de dijk vandaan. In dat geval moet een buitendijks fiets- door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - De veiling van Stavoordö, vanavond in Sint-Anna- land, zou wel eens een hoop geld kunnen opleveren. Dat de bolletjeshelm van Johnny Hoogerland zou worden geveild, alsmede wielershirts van onder meer Sven Nijs, Oscar Freire, Ma rianne Vos en Leontien van Moor- sel was al bekend, maar de afgelo pen weken zijn meer interessante items aan de collectie toegevoegd. Zo gaat vanavond ook een gesig neerd shirt van het Nederlands elf tal onder de hamer. Ook de schaatskampioenen Sven Kramer pad geen probleem zijn. Wij heb ben het idee dat hier een leuk ini tiatief wordt gedwarsboomd om re denen die niet kloppen." Om vast te stellen waar de vogels zich bevinden, zal de Natuurvere- niging Tholen binnenkort zelf on derzoek uitvoeren. Als daaruit blijkt dat een buitendijks fietspad de dieren toch zal verstoren, zal de vereniging zich alsnog achter het standpunt van de provincie scha ren. De discussie is opgelaaid nu het waterschap de dijk langs de Joan na Mariapolder en Hollarepolder bij Sint-Annaland gaat versterken. Ze wil een permanente onder- houdsweg aanleggen, die ook als fietspad kan worden gebruikt. Ge meente, watersportvereniging en de Dorpsgemeenschap Sint-Anna land zien zo'n buitendijks fietspad als een mooie toeristische voorzie ning. De provincie eist echter dat de dijk na de werkzaamheden weer helemaal groen wordt. en Ireen Wüst stelden een polo met handtekening ter beschikking. Verder worden onder meer con- certkaarten en kunst geveild. Met de veiling, die vanavond om 19.00 uur aanvangt in café Haven zicht, hoopt de Stichting Sta- voordö zoveel mogelijk geld op te halen voor KWF Kankerbestrij ding. Ze doet in juni met ongeveer 20 mensen mee aan het evene ment Alpe D'HuZes, waarbij de bekende Franse berg Alpe D'Huez zes keer wordt beklommen. Een compleet overzicht van spul len die vanavond worden geveild, is te vinden op de website van de stichting: www.stavoord6.nl. Dit jaar is het precies 100 jaar geleden dat de Titanic, het para depaardje van de White Star Li ne, verging. Aanleiding voor Joop van der Marei om er in zijn Mini Maritiem museum in Den Osse een speciale thema-exposi tie aan te wijden. door Piet Kleemans Hij zou onzinkbaar zijn, maar verging al op de maiden trip. De ondergang van de Titanic mag dan niet de grootste scheepsramp ooit zijn, het is wel een van de meest besproken en best gedocumenteer de. In kranten, boeken en tijd schriften werd de ramp tot in de tail besproken. „Ik denk dat er honderden boeken over geschreven zijn", veronder stelt Van der Marei. Hoeveel Tita- nic-boeken hij zelfheeft? Hij heeft geen idee. „Maar het zijn er aardig wat." Op zich niet verwonderlijk want Van der Marei verzamelt al sinds zijn negende jaar alles wat scheepvaart te maken heeft. Een verzameling waarin het bizarre ver haal van de ondergang van de Tita nic niet ontbreekt. „Ik heb hier al leen in het museum al zes model len van de Titanic staan, en thuis heb ik er ook nog twee." Het pronkstuk van de Titanicverza- meling van Van der Marei is een ruim twee meter lang exemplaar waar Van der Marei twee jaar gele den de hand op wist te leggen. Het model is tot in de kleinste de tails nagemaakt. Van hout, hoewel het van een afstandje lijkt of er me taal gebruikt is. Met regelmatige rechthoekige patronen van kleine kopspijkers is de geklonken stalen scheepshuid nagebootst. Aan details als reddingssloepen, tuigage en dergelijke is veel aan- 'Als ik lucht krijg van een model gaan meteen de voelsprieten uit en ga ik op weg' dacht besteed. In het scheepvaart museum zijn nog vijf andere Tita nic-modellen te bewonderen. Van der Marei: „Ik heb ze in alle soor ten; hout, metaal en papier. Waar ik ze vandaan haal? Overal en ner gens. Als ik lucht krijg van een mo del gaan meteen de voelsprieten uit en ga ik op weg." Naast modellen van de Titanic krijgt de bezoeker van de the ma-expositie in het scheepvaart museum ook boeken, tijdschriften en posters waarin de Titanic de hoofdrol speelt, voorgeschoteld. Mocht het expositiemateriaal vra gen oproepen bij de bezoeker dan zit Van der Marei - die te boek staat als wandelende maritieme en cyclopedie - klaar om deze te be antwoorden. Om de bezoeker een breed pakket te bieden heeft Van der Marei de combinatie met het naast het museum gelegen café 't Opstapje gezocht. Jacqueline van der Zijden van 't Opstapje; „We gaan na de opening van de exposi tie op 10 maart hier in het café een Captains Dinner aanbieden." Reserveren kan via 0111-695419. Het twee meter lange model van de Titanic is het pronkstuk van de Titanicverzameling van Joop van der Marei. Het scheepsmodel is gemaakt van hout. SRS^^?KI!!5SB«ai!^E2S2S^>R5<SS53i^4aaS5fiSKffiffi82ia!2a>"SSS0aiS2;5555i-:fi door Rob Paardekam THOLEN - Sophie van 't Westeinde, lid van het dagelijks bestuur van het waterschap, komt maandag naar Tholen om enkele knelpun ten te bekijken. Het gaat om de Go- rishoeksedijk bij Scherpenisse en de bushalte aan de Postweg in Tho len. Die halte is volgens de PvdA-frac- tie gevaarlijk, omdat er geen voor zieningen zijn voor wachtende pas sagiers, vooral scholieren. Zij staan in het gras. Met name als het don ker is, zou dat onveilig zijn. De PvdA kaartte de kwestie aan, maar kreeg, te horen dat het water schap, waar de weg onder valt, geen actie wil ondernemen. De halte zou slechts sporadisch wor den gebruikt. Daar zijn PvdA en SGP het niet mee eens. Op initia tief van SGP-raadslid Chris Koop man, die tevens in het algemeen bestuur van het waterschap zit, komt dagelijks bestuurder Van 't Westeinde nu persoonlijk pools hoogte nemen. Ze komt maandag om 14.00 uur, maar dat is volgens Koopman net een tijdstip dat er niet veel kinde ren bij de halte staan. Daarom wil hij het Calvijn College benaderen om toch wat jongens en meisjes naar de halte te krijgen. Op die ma nier moet een goed beeld van de si tuatie ontstaan. Koopman zal Van 't Westeinde ook meenemen naar de Gorishoek- sedijlc bij Scherpenisse. Die weg verkeert volgens hem in erbarme lijke staat. Hij zit vol scheuren en putten. „Het gaat om een veel ge bruikte weg, die onder meer naar de campings leidt. Die mag er niet zo slecht bij liggen." Het waterschap liet eerder weten bekend te zijn met de slechte staat van de weg, maar wees erop dat in het gebied veel gaat gebeuren. Het schap is bang dat ze nu veel geld in de weg steekt, terwijl het over een paar jaar weer anders moet. GENT - In Gent vindt morgen een jobbeurs plaats met duizend vaca tures in de Kanaalzone Gent-Ter- neuzen. Dertig bedrijven doen mee, uit zowel Zeeuws-Vlaande- ren als Vlaanderen. Het aantal va catures op de beurs is even groot als vorig jaar. Het aantal deelne mende bedrijven is groter. Vorig jaar waren dat er vijfenvijftig en nu dus dertig. De duizend aange boden vacatures zijn verdeeld over driehonderd zeer verschillende fimcties, zowel technische en logis tieke als commerciële beroepen. Gevraagd worden onder anderen onderhoudstechnici, lassers, electriciëns, productiemedewer kers, medewerkers voor de boek- houdafdeling, magazijnbedienden, heftruck- en vrachtwagenchauf feurs. Zeeuws-Vlaamse bedrijven die vertegenwoordigd zijn, zijn on der meer Cargill Sas van Gent, Ya- ra Sluiskil, Dow Benelux en Cofely Services. Onder de Belgische be drijven die deelnemen, zijn Volvo, ArcelorMittal, Havenbedrijf Gent en Katoen Natie. De jobbeurs wordt gehouden in het gebouw van het Havenbedrijf Gent aan de Skaldenstraat 56 van 9.00 tot 16.00 uur. Vanaf station Gent Dampoort rijdt een gratis pendelbus. www.jobbeurskanaalzone.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64