Plan kazerne Leren omdat naar minister je het zelf wil 261 zeeland Actieplan Groei! krijgt een vervolg Oranjecomités wachten af vrijdag 2 maart 2012 Peijs: toekomstgericht en concurrerend bod Leerling en leraar gelijk op Sudbury school door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland heeft bij mi nister Hans Hillen (Defensie) een 'toekomstgericht' en 'concurre rend plan' ingediend voor de ver plaatsing van de Van Braam Houckgeestkazerne van Doorn naar Vlissingen. Dat zegt Commissaris van de Ko ningin Karla Peijs. In het plan staat wat Zeeland te bieden heeft en wat het kost. Hillen wil de mari nierskazerne uit Doorn verplaat sen naar Vlissingen. De huidige ka zerne voldoet niet meer. De ge meente Utrechtse Heuvelrug wil de kazerne behouden en verbou wen. De Tweede Kamer heeft geen voorkeur uitgesproken, maar heeft er bij Hillen op aangedron gen dat verplaatsing niet meer mag kosten dan verbouw. Op 18 januari diende de gemeente Utrechtse Heuvelrug (waar Doorn onder valt) een plan in bij de mi nister. Ze becijferde dat verplaat sing van de marinierskazerne 60 miljoen euro meer kost dan ver bouw. Over de inhoud van het Zeeuwse rapport wil Peijs niet veel meer kwijt dan dat er een 'concurre rend' en toekomstgericht' bod bij de minister is neergelegd. Maar is het goedkoper of duurder dan dat van Utrechtse Heuvelrug? „De plannen zijn niet één op één te vergelijken", zegt Peijs. „We wach ten nu op een besluit van de minis ter." Peijs verwacht dat hij binnen drie weken een besluit neemt. Dat verwachten ook fracties in de Tweede Kamer. Voor eind april is een debat gepland over vastgoed bij defensie. Kamerleden zijn verbaasd waarom het over dit onderwerp zo oorver dovend stil is. Zelfs in de wandel gangen. „Ik heb nog niets ge hoord", zegt Angelien Eijsink (PvdA). „Een beetje vreemd. Want het Zeeuwse plan had er al in de cember moeten liggen. Ik wacht af en hou me op de vlakte." Ook André Bosman (WD) loopt niet vooruit op wat komen gaat. „Het duurt wel lang. Al heb ik de in druk dat Zeeland goed bezig is." Het ministerie van Defensie beves tigt dat Zeeland een bod heeft neergelegd. Een woordvoerder laat weten dat 'nog allerlei berekenin gen worden gemaakt', 'dat alle fac toren die van invloed zijn worden meegewogen' en dat 'de minister nog geen besluit heeft genomen'. Achter de schermen wordt de druk op de minister opgevoerd. In een persbericht liet Utrechtse Heu velrug gisteren weten dat de ge meente Den Helder en de provin cie Utrecht achter het behoud van de kazerne in Doom staan. door Frank Balkenende BREDA - Om bedrijven in Zeeland en Noord-Brabant de crisis door te helpen en startende ondernemers een duw in de rug te geven, wordt het Actieplan Groei! nog twee jaar voortgezet. Dat is gisteren bekendgemaakt in Breda, waar de resultaten van de afgelopen vier jaar werden gepre senteerd. In het actieplan werken elf organisaties zoals de Kamer van Koophandsel, Syntens en Eco nomische Impuls Zeeland samen om innovatieve, startende en groeiende ondernemers in vooral het midden- en kleinbedrijf beter te helpen. Daarvoor zijn de afgelo pen vier jaar 35 deelprojecten opge zet, zoals bijvoorbeeld Samen Vi taal Zeeland, Crisiswijzer Zeeland, Innogo en Dok4i. Dankzij coaching is aan onderne mers tientallen miljoenen euro's aan financiering verstrekt en daar mee zijn honderden banen behou den en gecreëerd. De komende twee jaar nemen de Kamers van Koophandel in beide provincies de coördinatie van het actieplan over. In de toekomst wordt het onder deel van ondernemerspleinen die ontstaan door samenvoeging van de handelskamers en innovatiecen trum Syntens. Het actieplan stelde vijf doelen. De eerste, 5000 ondernemers voor lichten over groei en innovatie, is ruimschoots gehaald. Het werden er 5339, waarbij in de helft van de gevallen is doorverwezen naar on der meer de Kamer van Koophan del, Syntens, gemeenten, externe adviseurs of het Octrooicentrum. Het plan om 1000 ondernemers in dividueel te begeleiden, is net niet gehaald. De teller bleef steken op 851. Beter ging het met het doel 20 samenwerkingsprojecten op touw te zetten. Dat zijn er 21 geworden. Zo is bijvoorbeeld Dok4i op de Kenniswerf in Vlissingen tot stand gekomen. Het is een broedplaats voor innovatieve startende onder nemers. Zeven starters hebben er hun intrek genomen. Betrokken partners zijn Impuls Zeeland,.Ho geschool Zeeland, gemeente Vlis singen, Kamer van Koophandel, Syntens, MKB Zeeland en werkge versorganisatie BZW. Andere Zeeuwse projecten: Zeeland Finan cial Matching (financiering voor in novatie mkb-bedrijven), de oprich ting van een seedfonds voor star tende bedrijven en Innogo! (bege leiding van momenteel 21 starters in met name technologie). De opbouw van een netwerk van broedplaatsorganisaties staat nog in de kinderschoenen. Meer resul taat is bereikt als het gaat om een effectief samenwerkingsverband te smeden van de Actie Groei!-part- Op de Sudbury school in Oud-Vossemeer, die enkele we ken geleden open ging, hebben kinderen net zo veel te vertellen als volwassenen. Ze bepalen zelf of en wanneer ze zin hebben in rekensommen, taalopgaven, bui ten spelen of gamen. door Cormelleke Blok Het is bijna half tien als Mats (rif en Bloem (6) op school aankomen. Ze begin nen de dag met een kwartiertje ravotten in de tuin van de grote bungalow, aan de rand van natuurgebied Het Rammegors bij Oud-Vossemeer. Hun hond Hummer is er ook. „Ik vond het ei genlijk maar niks, een hond op school", beleent hun moeder Na- tascha Manders. „Maar ja, de kin deren hebben besloten." Op de Sudbury school - naar Ame rikaans model - is alles anders dan op een gewone school. Er zijn geen klaslokalen, geen vaste tij den, geen vaste lessen, geen toet sen of examens, én het belangrijk ste: leraar en leerling hebben een gelijke stem. Heeft iemand iets ge daan wat niet mag? Dan bepalen de staf en de leerlingen welke straf iemand krijgt. „Wij zijn ervan overtuigd dat kinderen hun eigen leerproces creëren. Ze mogen hier spelenderwijs zelf ontdekken wat ze willen. Als ze zelf aangeven iets te willen leren, dan doen ze dat vanuit een innerlijke motivatie, en niet omdat het ze opgelegd wordt", legt leerkracht Suzanne Dijkstra uit. „De kinderen dragen zelf verant woordelijkheid en moeten hun ei gen weg vinden. Zo weten ze be ter wat ze willen bereiken. Ze ont wikkelen zich in het mens-zijn en niet alleen in kennis en kunde." Manders: „Het lijkt allemaal heel vrij, maar het is uiteindelijk veel moeilijker dan een klaslokaal waar in een leraar bepaalt op welke plek je gaat zitten en welke taal- en re- kenopgave je moet maken." Terwijl de volwassenen beneden aan hun koffie nippen, geeft Gina (13) op de bovenverdieping les in hondenrassen aan Bloem. Aan de hand van een groot zelfgemaakt bord met plaatjes die ze zelf op in ternet gezocht heeft, vertelt Gina hoe een sint-bernard en een Duit se herder eruit zien. Gina is blij met haar nieuwe school. „Ik zat in de tweede, maar ik werd gek van school. Als ik een toets gemaakt had, waar ik hard voor geleerd had, dan kreeg ik een 3 en zei de leraar dat ik niet goed mijn best ge daan had. Hier heb ik geen toetsen meer, en veel meer vrijheid." Ze bekent: „Ik mis mijn vriendinnen wel." In de andere kamer spelen Julius (9) en Mats een spelletje op de computer. Ze gamen vaak, ver tellen ze. „Soms 3 minuten, soms een uur", zegt Mats. Manders (moeder van Mats en Bloem) en Anthony Verolme (va der van Gina en Julius) begonnen de school uit onvrede met het Ne derlandse onderwijssysteem. „Het gaat alleen maar over kwantiteit, toetsen en zaken die je kunt me ten", vindt Verolme. Manders: „Ik had een gezellig kind in de vakan tie en een droevig kind als hij naar school moest." Ze denkt dat haar kinderen beter af zijn buiten het 'keurslijf van .een gewone basisschool. „Toen Fri- so vorige week onder een lawine kwam, zijn we samen gaan kijken hoe een lawine eigenlijk ontstaat. In anderhalf uur hebben ze spelen derwijs heel veel geleerd. Dat ver geten ze nooit meer. Sterker nog: ze kunnen het nu uitleggen aan an deren." De Sudbury school (Zeedijk 3 in Oud-Vossemeer) houdt morgen open dag van 11.00 tot 15.00 uur. Mats (11): „Op deze school kan ik dingen doen die ik leuk vind. Als iets ons interessant lijkt, dan gaan we dat doen: voetballen of key board spelen." Gina (13): „Ik werd gek van school. Als ik een toets gemaakt had, waar ik hard voor geleerd had, dan kreeg ik een 3 en zei de leraar dat ik niet goed mijn best gedaan had." MIDDELBURG - De Zeeuwse oranje verenigingen zijn in afwachting van een mededeling van de Rijks Voorlichtings Dienst over de vie ring van koninginnedag. Verschil lende verenigingen hebben al voor bereidingen getroffen, maar ze we ten nog niet goed waar ze aan toe zijn. Vandaar dat er gepleit wordt voor duidelijkheid. Het is aan de koningin om daar een knoop over door te hakken. Het bestuur van de oranjevereni ging Zierikzee heeft het er nog niet over gehad, maar gaat er van uit dat de festiviteiten wel door gaan. Dat wordt afgeleid uit het feit dat Rhenen en Veenendaal - waar de koninklijke familie op be zoek zou komen - ook doorgaan met de voorbereidingen, ook al zou de familie niet komen. In Zie rikzee is het streven er op gericht in ieder geval de kinderactiviteiten door te laten gaan, tenzij onver hoopt alles wordt afgelast. In Wemeldinge wordt dit jaar 's avonds geen bal gehouden, maar dat komt doordat koninginnedag dit jaar op maandag wordt gevierd en iedereen de volgende dag weer moet werken. Penningmeester Corrie Mol maakt duidelijk dat de meeste activiteiten dit jaar gericht zijn op kinderen met onder meer een kinder dj en een vrijmarkt. Corrie Mol: „Als ik moeder was zou ik het wel weten, dan liet ik het niet doorgaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58