Graansilo Middelburg wordt kantoor 241 zeeland Silo 'Wordt er niet gebouwd, dan wordt er ook niet gesloopt' Peter van Tatenhove Zierikzee vrijdag 2 maart 2012 'Normaal werk je bij het slopen van een gebouw van boven naar beneden en van buiten naar binnen.' In opdracht van architectenbureau RDH wordt een voormalige graansilo aan de Kleverskerkseweg verbouwd tot kantoorruimte. Het is de bedoe ling dat RDH binnen een jaar naar de nieuwe locatie verhuist. Voor de betonnen graansilo van de CZAV aan de Julianastraat in Zierikzee bestaan eveneens plan nen. Projectontwikkelaar DPP-partners wil er ap partementen in maken. Er ligt ook een idee om bo ven in de toren een restaurant te bouwen. door Emile Calon Een heel bijzondere, zo noemt Peter van Taten hove de klus die hij mo menteel opknapt in op dracht van Rothuizen van Doom 't Hooft (RDH). Hij is aangenomen om de sloop werkzaamheden uit te voeren in de Middelburgse graansilo aan het Kanaal door Walcheren. RDH heeft dat beeldbepalende gebouw aan de Kleverskerkseweg vorig jaar gekocht van de gemeente om het te verbouwen tot het nieuwe hoofdkantoor van het architecten en stedenbouwkundig bureau. Eind dit jaar of begin volgend jaar verhuist het bedrijf vanuit de Stadsschuur in Middelburg naar het industrieterrein bij de tunnel van de N57. Van Tatenhove noemt het een heel bijzondere klus omdat hij an ders moet werken dan bij de mees te sloopwerkzaamheden. „Nor maal werk je bij het slopen van een gebouw van boven naar bene tien en van buiten naar binnen." Nu moet de sloper uit Gapinge als een soort mol zich een weg banen over de begane grond en telkens delen van betonnen silowanden verwijderen. Dat verwijderen ge beurt met een gigantische zaag. De buitenmuren en- het bovenste deel van de silo's blijven intact. Het is de bedoeling dat daar hoog boven de werkvloer, in die silo's, aparte werkplekken, stilteplekken of iets anders komt. De mensen van RDH willen dat zichtbaar blijft welke functie het gebouw ooit vervulde. Van Tatenhove is sinds 14 februari bezig met die klus en verwacht nog een achttal weken nodig te hebben voor hij klaar is. Hij werk met maximaal vier tot vijf mensen in de graansilo omdat meer niet handig is. „Dan lopen we elkaar al leen maar in de weg." Het gaat om twee mensen die de zaag bedie nen, één die hakt en één die af voert. RDH benaderde vorig jaar vier be drijven met sloopervaring. Die vier dienden een offerte in waarna projectleider Evert Jan Akershoek van RDH met twee van hen om de tafel ging zitten. Van Tatenhove kreeg vervolgens de klus omdat, al dus Akershoek, 'hij het vertrou wen heeft van ons'. Volgens hem heeft Van Tatenhove vaker ge werkt aan projecten waarbij het ar chitecten en stedenbouwkundig bureau betrokken was. „En dat be viel goed." RDH wil dat het nieuwe kantoor heel duurzaam wordt. Ook bij de sloop wordt daar volgens Akers hoek en Van Tatenhove op gelet. De sloper geeft echter aan dat het uit financieel oogpunt ook interes sant is om het puin nu al zo veel als mogelijk te sorteren. „Want on gesorteerd puin storten bij een ver werker is duurder dan gesorteerd." Om die reden breekt hij het puin zoveel als mogelijk in kleinere stukken. „Anders moet de verwerker het met zijn eigen kraan kleiner ma ken en dat moeten wij dan weer betalen." De sloper werkt met beperkt aantal mensen: 'Anders lopen we elkaar alleen maar in de weg.' De zaagmachine wordt geïnstalleerd. De onderste delen van de graansilo's worden gesloopt zodat er een open werkvloer ontstaat. De bovenste delen van de silo's blijven intact zodat de oude functie van het gebouw zichtbaar blijft. foto's Lex de Meester Het sloopbedrijf van Peter van Tatenhove uit Gapinge is een een manszaak. Hij heeft geen mensen op de loonlijst staan. Voor elke klus huurt hij mensen in. Dat is volgens hem de methode om goedkoop te kunnen werken. Maar het is volgens hem ook de manier om kwaliteit te kunnen le veren. Hij huurt namelijk die men sen in die het werk aankunnen en die goed zijn. Hij wil geen loonkos ten betalen voor iemand die bij voorbeeld de zaterdag tijdens het voetballen een enkel kneust. „Waarom zou ik als werkgever fi nancieel moeten opdraaien voor zoiets. Dat is toch niet eerlijk." De sloper is blij met de klus van het Rothuizen van Doom 't Hooft. „Want momenteel is er niet veel werk. Als er niet ge bouwd wordt, wordt er ook niet gesloopt." Door als eenmansbedrijf te opere ren verwacht hij wel dat hij de cri sis in de bouw kan overleven. De ze methode van inhuren wordt volgens hem steeds gebruikelijker in de bouw. „Het biedt bedrijven de mogelijkheid om heel snel in te spelen op veranderingen. Zodra een klus klaar is, nemen we af scheid van. elkaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56