Dieetadvies wel vergoed Titanic-verzameling in spotlights museum 221 zeeland Drie uur Fiat raad voor stoppen Innovation Island Z^ut,oTeam Rentevrije weken Duikers gezocht Grevelingenschap ruimt 6 ton Japanse oesters op vrijdag 2 maart 2012 Kort geding tegen VWS dient 12 maart door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het schrappen van dië tisten uit het basispakket van de ziektekostenverzekering leidt lan delijk tot veel commotie. De gevol gen zijn groot: in korte tijd is het aantal consulten met de helft ge daald. Voor de diëtisten op Schou- wen-Duiveland reden om aan de bel te trekken. „Want hier is het wel goed gere geld. Het is zonde als mensen daar geen gebruik van maken omdat ze denken dat ze het niet kunnen be talen", geeft Ester de Bos van Diëtheek Schouwen-Duiveland aan. Dat stelt zij ook namens haar twee collega-diëtisten (beiden ver bonden aan zorgorganisatie Al- lévo) op Schouwen-Duiveland. Er zijn maar een paar zorgverzeke raars die diëtiek in een aanvullen de verzekering hebben opgeno men, geeft De Bos aan. „Maar daar zit ook CZ bij, die een groot deel van Zeeland bedient." Bovendien maakt diëtiek deel uit van de-ke- tenzorg op Schouwen-Duiveland; dat is de gecoördineerde multidisci plinaire zorg waar mensen met dia betes of hart- en'vaatziektes mee te maken krijgen. „We zitten hier in een goede regio." Desalniettemin ervaart De Bos zelf een terugloop van consulten van rond de 25 procent. Landelijk ligt dat cijfer nog veel hoger. Jam mer, meent De Bos. „Een diëtist kan preventief veel doen." Daar mee doelt ze onder meer op vroeg tijdige aanpak van overgewicht bij kinderen en de behandeling van vermoeidheids- of darmklachten. Doe je niets dan kunnen klachten verergeren, schetst ze een mogelijk scenario. „En dan pakt een behan deling steeds duurder uit, door on derzoek of door medicijnen die dan nodig zijn. Terwijl het met voeding opgelost had kunnen wor den." De Nederlandse Vereniging van Diëtisten (NVD) heeft een kort ge ding aangespannen tegen minister Schippers (Volksgezondheid, Wel zijn en Sport) en vraagt in ieder ge val een overgangsregeling in te stel len. De zaak dient 12 maart. door Meüïta Lanting BROUWERSHAVEN - De gemeente stopt met Innovation Island. De ge meenteraad stemt in meerderheid in met het eenzijdige opzeggen van de intentieovereenkomst met de initiatiefnemers, Prowonec. Of de beëindiging financiële conse quenties heeft is onduidelijk. De raad nam een motie aan van de vier collegepartijen. Hierin wordt uitgesproken dat er wei iets moet gebeuren in Brouwershaven. Daar voor moet het college plannen ont wikkelen. Ook moet het college onderzoeken of delen van Innova tion Island hiervoor gebruikt kun nen worden. „De tijd is rijp.een be- 0%ren.e bij financiering van uw nieuwe auto of occasion Opel 5+5 Deal: 5 jaar 0% financiering 5 jaar gratis onderhoud Chevrolet High five: 0% financiering extra inruilbonus tot 2.500,- Occasions: 0% financiering op alle G2 occasions CHEVROLET De in Belfast door Harland and Wolff gebouwde Titanic verging 15 april 1912 tijdens de eerste reis na een aanvaring met een ijsberg. Die doorboorde een deel van de stuurboord zijde. Het gigantische schip zonk binnen drie uur na de aanvaring. Dit jaar is het precies 100 jaar geleden dat de Titanic, het para depaardje van de White Star Li ne, verging. Aanleiding voor Joop van der Marei om er in zijn Mini Maritiem museum in Den Osse een speciale thema-exposi tie aan te wijden. door Piet Kleemans Hij zou onzinkbaar zijn, maar verging al op de maiden trip. De ondergang van de Titanic mag dan niet de grootste scheepsramp ooit zijn, het is wel een van de meest besproken en best gedocumenteer de. In kranten, boeken en tijd schriften werd de ramp tot in de tail besproken. „Ik denk dat er honderden boeken over geschreven zijn", veronder stelt Van der Marei. Hoeveel Tita- nic-boeken hij zelfheeft? Hij heeft geen idee. „Maar het zijn er aardig wat." Op zich niet verwonderlijk want Van der Marei verzamelt al sinds zijn negende jaar alles wat scheepvaart te maken heeft. Een verzameling waarin het bizarre ver haal van de ondergang van de Tita nic niet ontbreekt. „Ik heb hier al leen in het museum al zes model len van de Titanic staan, en thuis heb ik er ook nog twee." Het pronkstuk van de Titanicverza- meling van Van der Marei is een ruim twee meter lang exemplaar waar Van der Marei twee jaar gele den de hand op wist te leggen. Het model, is tot in de kleinste de tails nagemaakt. Van hout, hoewel het van een afstandje lijkt of er me taal gebruikt is. Met regelmatige rechthoekige patronen van kleine kopspijkers is de geklonken stalen scheepshuid nagebootst. Aan details als reddingssloepen, tuigage en dergelijke is veel aan- 'Als ik lucht krijg van een model gaan meteen de voelsprieten uit en ga ik op weg' dacht besteed. In het scheepvaart museum zijn nog vijf andere Tita- nic-modellen te bewonderen. Van der Marei: „Ik heb ze in alle soor ten; hout, metaal en papier. Waar ik ze vandaan haal? Overal en ner gens. Als ik lucht krijg van een mo del gaan meteen de voelsprieten uit en ga ik op weg." Naast modellen van de Titanic krijgt de bezoeker van de the ma-expositie in het scheepvaart museum ook boeken, tijdschriften en posters waarin de Titanic de hoofdrol speelt, voorgeschoteld. Mocht het expositiemateriaal vra gen oproepen bij de bezoeker dan zit Van der Marei - die te boek staat als wandelende maritieme en- J cyclopedie - klaar om deze te be- antwoorden. Om de bezoeker een j breed pakket te bieden heeft Vatf der Marei de combinatie met het. naast het museum gelegen café 't Opstapje gezocht. Jacqueline van der Zijden van 't Opstapje; „We gaan na de opening van de exposi- tie op 10 maart hier in het café een Captains Dinner aanbieden." Reserveren kan via 0111-695419. sluit te nemen en niet meer uit te stellen. Los van Innovation Island vindt WD dat met herstructure ring moet worden doorgepakt", zei Wout van den Berg (WD). „Zoals de motie nu ligt is Brou wershaven niet geholpen", zei Bea Flach (CDA). „Deze motie is een lege huls." De fractie stemde tegen beëindiging van de overeenkomst. De initiatiefnemers zijn teleurge steld. „Teleurstellend", zegt Cees Flipse van Prowonec. „We hebben er alles aan gedaan de raad op an dere gedachten te brengen, dat is niet gelukt." Het college moet nu in onderhandeling met Prowonec over de beëindiging van de inten tieovereenkomst. Het twee meter lange model van de Titanic is het pronkstuk van de Titanicverzameling van Joop van der Marei. Het scheepsmodel is gemaakt van hout. Let op! Geld lenen kost geld SCHARENDIJKE - Voor de opening van de nieuwe duiklocatie bij Scha- rendijke in het Grevelingenmeer, zoeken de Nederlandse Onderwa tersport Bond en duikcentrum De Rabbelaar deelnemers aan een pu bliek duikevenement. De drie nieuwe duikwrakken Le Serpent, De Rat en De Zeehond worden vrijdag 16 maart in ge bruik genomen. In de ochtend worden webcams geïnstalleerd op De Rat. Bedoeling is dat om 13.30 uur een grote groep duikers te wa ter gaat. Deelnemers worden ver zorgd met eten, drinken, perslucht en omkleedruimte. Aanmelden kan via: info@duikwrak.nl door Ton van den Nouweland OUDDORP - De Goereese wethou der Bert Tuk heeft gisteren het startsein gegeven voor het oprui men van Japanse oesters in de re creatieve zones langs het Grevelin genmeer. In totaal wordt zes ton aan oesters verwijderd. Dat gebeurt met een visboot of met een graafmachine vanaf de wal. De schelpen van de verwijderde oesters worden ver werkt tot grit voor op de bodem van kippenhouderijen. Met het eet bare oestervlees wordt niets ge daan. De Japanse oester komt voor al veel voor in de ondiepe zones waar recreanten komen. De scher pe randen aan de schelp verwon den zwemmers, duikers en sur fers. In de Grevelingen zorgen ze voor zoveel overlast dat het Greve lingenschap ze nu weghaalt. Dat gebeurt op de locaties Kabbelaars- bank, De Punt en West Répart. De gisteren gestarte grote opruim- actie is eenmalig. Maar de komen de jaren wordt ze nog enkele ke ren dunnetjes overgedaan, omdat de oesterpopulatie zich snel her stelt. De Japanse oester is na een vi rusuitbraak in de jaren zestig hier uitgezet. Het dier heeft de oor spronkelijke platte oesters in de Grevelingen bijna verdrongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54