Miljoenenjacht in het schaatsen 6 301 sport Huntelaar kan zich kopgoal niet herinneren Lelijke, getrapte neus maar kort in Formule 1 Van Gaai wilde Ajax uit de brand helpen Per sekse staan er in Heerenveen zes onderdelen op het programma. Mannen: 500, 1000, 1500 en 10.000 meter, ploegenachtervolging en massastart. Vrouwen: 500, 1000,1500 en 5000 meter, ploegenachtervolging en massastart. vrijdag 2 maart 2012 De nieuwe neus van Red Buli. foto Miguel Angel Morenatti/GPD door Hans Leber DEN HAAG - Eén ding staat vast: de 'getrapte' neus die de Formule i-teams dit jaar gebruiken, is zó le lijk en doet zon afbreuk aan het uiterlijk van de racewagens, dat er voor volgend jaar een andere op lossing gezocht moet worden. „Var- kenslelijk", vindt directeur Paul Hembery van bandenleverancier Pirelli ze zelfs. Over twee weken doven de rode lichten in Melbour ne en zal écht blijken wie er snel is. Vandaag beginnen de teams in Barcelona aan de laatste test. Omdat de internationale auto sportfederatie FIA een lagere neus noodzakelijk achtte voor de veilig heid, konden de constructeurs de ze winter niet anders dan met een weinig elegante neus de aërodyna mische eigenschappen van de au to's redden. Alleen de McLa ren-Mercedes heeft geen getrapte neus, vooral omdat ze daar anders een nieuwe auto hadden moeten ontwerpen om aan de regels te vol doen. Dit tot grote vreugde van Jenson Button en Lewis Ha milton, want Formule i-coureurs zitten het liefst in een snelle auto, maar toch zeker ook graag in een mooie auto. „Niet zo heel mooi", noemde tweevoudig en regerend wereld kampioen Sebastian Vettel zijn neus van de Red Buil 8. Het was een understatement. Alle coureurs kijken meewarig naar hun fron- tjes. Maar ondertussen heeft Red Bulls-ontwerper Adrian Newey wel weer een bolide op de baan ge kregen die, na de suprematie in 2011, door vriend en vijand ook voor 2012 als dé favoriet wordt aan gewezen. Zelf noemen ze bij Red Buil vooral McLaren als een ge duchte opponent. Bij Ferrari hebben ze met hun re volutionair veranderde auto de snelheid tijdens het testen nog niet gevonden. Dat zorgt voor chagrijn op Maranello, waar ze de aansluiting bij Red Buil en McLa ren koste wat kost willen terugvin den. Vorig jaar bleek de auto het hele seizoen snelheid tekort te ko men en manoeuvreerden Fernan do Alonso en Felipe Massa vaak rond de plaatsen naast het po dium. De top van Mercedes liet deze week weten dat ze nog geen win nende auto hebben dit seizoen. Het gaat stapsgewijs - derde, twee de, eerste team - meldden de Duit sers. Dus een aanval op de huidige derde positie van Ferrari ligt voor de hand. „We verwachten de titel niet voor 2014 te winnen", liet di recteur Norbert Haug weten. De schaatsploegen van TVM en BAM blijven nog wel even be staan. De toekomst van de ande re commerciële teams is onge wis, zo blijkt bijna aan het einde van het seizoen. door Eric de Jager HEERENVEEN - Control stopt, Hof meier stopt, het contract van Op=Op loopt af en Liga laat niets van zich horen. De crisis laat zich ook voelen in het Nederlandse schaatsen. De bond denkt al aan een werklozenploeg voor komend seizoen. Er zijn nog twee kansen om te lobbyen in de business loun ges van Thialf Tijdens het slot van het seizoen, het WK afstanden, en dit weekeinde bij de World Cup wedstrijden. Alleen TVM heeft getekend voor nog twee jaar, tot en met de Spelen in Sotsji. „En BAM gaat door", zegt coach Jillert Anema van de gecom bineerde marathon-/langebaan- ploeg. „Ze weten alleen nog niet met welke schaatsers." Anema en zijn sporters, onder wie de kam pioenen Bob de Jong en Jorrit Bergsma, zijn niet te spreken over het aanbod van de sponsor. Dat ligt twintig procent lager dan ze no dig denken te hebben en dan is er nog niet eens gedacht aan de vrou- wenploeg die BAM graag wil op richten. Met al die sponsorloze schaatsers in het strijdperk, zou Anema er niet verstandig aan doen snel een compromis te sluiten? „Natuurlijk tellen wij onze zegeningen. Maar wij gaan niet blind in op een voor stel omdat anderen geen sponsor hebben." Wopke de Vegt, teammanager van Oranje, bespreekt langs de blauwe veiligheidskussens van Thialf de si tuatie met Anema - in het Fries. De KNSB werkt achter de scher men al aan een opvangploeg voor topschaatsers die buiten de boot vallen. „In het verleden hadden we al de opleidingsploeg, bedoeld voor talenten die vanuit de jeugd geen plek konden vinden bij een com merciële ploeg. Nu is die opvang nodig voor rijders die uit de andere richting komen." Bob van Oosterhout, van sportmar ketingbureau Triple Double, werkt voor Liga en Control. Een opvolger voor de ploeg van Jac Orie is er nog niet. Wel zit Van Oosterhout met 'een stuk of tien' gegadigden om de tafel, maar de afgelopen jaren trok ook een stoet geïnteresseerde cosponsors voorbij; niemand hapte toe. Van Liga, de koekfabrikant die zo enthousiast in het vrouwenschaat- sen stapte, wordt al een tijdje wei nig vernomen. Ook het contract met Marianne Timmer, Margot Boer, Annette Gerritsen en Linda de Vries loopt af en het is aller minst zeker dat er voor de laatste slagen van het seizoen duidelijk heid komt. Volgens Van Ooster hout is de grootte van het bedrijf - onderdeel van het immense con cern ICraft Foods - een belangrijke reden voor de stilte. De beslissing over de schaatsploeg moet uiteinde lijk in het Europese hoofdkantoor in Frankrijk worden genomen en daar houdt men geen rekening met de Nederlandse schaatsagenda. Van Oosterhout ziet kansen ge noeg voor het schaatsen. „Het is nog altijd een mooie sport, die veel aandacht krijgt en een goed imago heeft. Wel is er dringend vernieu wing nodig." Het liefst zou de sportmarketeer de schaatsmarke- ting 'vanaf nul' opnieuw gebouwd zien worden. „Maar dat ligt in deze conservatieve sport niet voor de hand. Ik heb wel eens suggesties horen opperen als zouden ze met het vervangen van Kleintje Pils door een deejay klaar zijn. Dat zijn ze dus niet. Er moet veel funda menteler worden gedacht over de organisatie van de sport en de mar keting ervan." Renate Groenewold, coach van Op=Op Voordeelshop, is het daar mee eens. „Er zou een nieuw mar ketingplan moeten komen. Het is moeilijk verkopen als je niet duide lijk hebt wat je verkoopt." Groene wold is in gesprek met de sponsor, die enthousiast is, maar ook nog niet heeft bijgetekend. De enige echte vernieuwing die de laatste tijd te bespeuren was, is het omkatten van Team Hofmeier tot Team Hart. Het zou eenvoudiger zijn een aantal kleinere sponsors te vinden die hun naam willen ver binden aan een goed doel, in dit ge val de Hartstichting. Op papier een mooi plan, maar geen enkele van de gehoopte bedrijven uit de medi sche wereld en de gezondheids branche hapte toe. De oude geld schieter zoekt verder voor de ploeg van coach Jan van Veen en de schaatsers Koen Verweij en Marrit Leenstra, maar Van Veen zelfheeft er na de afgelopen maanden een hard hoofd in. Hij begint dit week einde met een speurtocht naar een grote hoofdsponsor. RIJSWIJK - Louis van Gaal wilde bij Ajax terugkeren om een einde te maken aan de chaos binnen de club. Dat zegt de voormalig trainer en directeur van de Amsterdamse club donderdag in een interview met het blad ELF, waarin hij voor het eerst uitgebreid ingaat op de machtsstrijd bij Ajax. Van Gaal ging 15 oktober op uitno diging van AZ mee naar de uitwed strijd tegen Ajax (2-2). „In de Are na zijn toen zoveel mensen tegen me aangelopen", aldus Van Gaal. „Werknemers, ereleden, leden van de ledenraad... Allemaal spraken zij over de chaos en de onrust. En alle maal vonden ze dat het de hoogste tijd voor mij werd om terug te ko men. Om te helpen!" De dagen na het duel tussen Ajax en AZ werden de contacten con creet. Van Gaal: „Er is een proces op gang gekomen van e-mails en te lefoontjes en in het verlengde daar van de vraag of ik niet die alge meen directeur van Ajax zou kun nen worden. Dat was vooral om de club uit de brand te helpen, want die stond in de fik. Er waren men sen ontslagen of dreigden ontsla gen te worden, alleen maar op ba sis van het feit dat ze geen topvoet balier waren geweest. Ondanks dat ze wel alle kennis en ervaring had den." De aanstelling van Van Gaal ging uiteindelijk niet door. „Ik heb de rvc meteen verteld dat, zodra de naam Van Gaal zou vallen, Cruijff er letterlijk alles aan zou doen dat tegen te houden", aldus Van Gaal. „Er wordt ook gezegd dat er bin nen Ajax nu volgens de Cruijff-lijn wordt gewerkt. Onzin! Er is net zo min een Cruijff-lijn als een Van Gaal-lijn. Er bestaat alleen maar een Ajax-visie." LONDEN - Klaas-Jan Huntelaar kan zich niets herinneren van het doel punt dat hij woensdag maakte in het oefenduel met Engeland. Dat staat op de website van de aanval ler van Schalke 04. De spits kwam pas in de kleed kamer bij zinnen, nadat hij na het maken van de tweede treffer hard in aanraking kwam met de Engel se verdediger Chris Smalling. Zij botsten met de hoofden tegen elkaar. S malling moest per brancard van het veld. Huntelaar wilde ondanks een bloedneus verder spelen, maar de medische staf van Oranje vond dat onverantwoord en stuurde de spits naar het ziekenhuis voor een scan. Het eerste onderzoek wees uit dat Huntelaar geen hersenschudding of andere schade heeft opgelopen. Hij vloog gisteren terug naar Duits land. De Engelse voetballer Frazier Campbell beleefde woensdag een avond om nooit te vergeten. In de slotfase van de wedstrijd tegen Ne derland maakte hij zijn debuut voor Engeland. Op het moment dat hij het veld opliep werd hij bo vendien vader van een dochter. Het meisje heet Isla Rose. Op Twit ter liet de 24-jarige aanvaller we ten dat hij in de zevende hemel is. Arjen Robben buigt na zijn 2-3 tij dens Engeland-Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42