Veiling brengt rijp en groen onder hamer Verbod vissen staand want 221 zeeland Z£^oTea™ Zeeuws-Vlaanderen opent jacht op Vlaamse huizenkopers Rentevrije weken De Senior Kamerveiling 'We laten zien dat Westkapelle een goed dorp is' vrijdag 2 maart 2012 door Henk Postma DOMBURG - Vissen met staande netten is voortaan verboden langs de Veerse kust. De Tweede Kamer heeft gemeenten de mogelijkheid geboden om 'kleinschalig recrea tief vissen met staand want' toe te staan. Maar burgemeester en wet houders van Veere zien daar geen heil in. In het verleden was daar een ver gunning voor nodig van het minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. In Veere vond vis serij met staand wand tot nu toe niet of nauwelijks plaats. De ge meente wil het nu helemaal onmo gelijk maken. Want, aldus het col lege, er kleven grote nadelen aan. Er zijn maar twee vissers nodig om een compleet strand 'af te zet ten' met netten. „Daarmee wor den andere vormen van recreatie op die stranden zo goed als uitge sloten. Een staand want is maxi maal vijftig meter lang en'wordt parallel aan de zeedijk uitgezet. Een beperking van strandrecreatie en het strandbeeld is hiermee een feit." Bovendien, vanuit milieuoogpunt is het een omstreden manier van vissen. Behalve uit 'ongewenste' vissoorten kan de bijvangst ook be staan uit zeezoogdieren zoals dol fijnen en bruinvissen. Die raken verstrikt in het net en stikken. Al met al voelt de gemeente er niets voor een heel vergunningen- en handhavingsbeleid op te tuigen om het een enkeling mogelijk te maken een omstreden, en overlast veroorzakende vorm van visserij te beoefenen. Sportvisserij Zuid west Nederland had de gemeente om een standpunt gevraagd. Die organisatie is zelf ook tegen vissen met staande netten omdat henge laars daar last van ondervinden. Sportvisserij Nederland organi seert regelmatig wedstrijden op de Walcherse stranden, waaronder een wereldkampioenschap in okto ber 2012. Ruim 100 kavels gaan morgen onder de hamer tijdens de Senior Kamerveiling op de Dijkwerkersdag in Westkapelle. Het aanbod loopt uiteen van nostalgische gebreide borst rokken en bijzonder ouderwetse onderbroeken tot schilde rijen, rondvaarten, boeken en een gebitsbehandeling. De Dijkwerkersdag in Westkapel le kan de aanzet zijn voor meer activiteiten die karakteristiek zijn voor Veerse dorpen. Het Pol derhuis heeft al aangegeven mee te willen werken aan plan nen voor evenementen die dorpseigenheid benadrukken. door Annemarie Zevenbergen Westkapelle is een dijkwerkersdorp. De Dijkwerkersdag morgen, met als hoogtepunt de Senior Kamervei ling, benadrukt dat nog eens. Het onderstreept de kracht en het ei gen karakter van het dorp. 0£ zoals de gemeente Veere het verwoordt: 'Het legt de nadruk op het DNA van het dorp, geeft de kracht van zo'n gemeenschap aan.' De gemeente wil meer activiteiten ondersteunen die de eigenheid van een dorp versterken. Dat is ook een van de uitgangspunten in het Cultuur Historisch Actieplan dat de gemeente onlangs opstelde. De Dijkwerkersdag past prima bin nen dat streven. Het gemeentebe stuur wil daarom een bijdrage van 3000 euro beschikbaar stellen aan de Westkapelse dag. Daarnaast kan een beetje meer le vendigheid in de winter de dor pen ook in die stille periode aan trekkelijker maken. In de vorm van een jaarlijks winterfeest bij- voorbeeld.Met per dorp een ander thema. De Stichting Senior Kamerveiling is initiatiefnemer en organisator van de Westkapelse Dijkwerkers- dag, die grootser en breder is opge zet dan de eerste editie in 2010. De Stichting wil om de twee, drie jaar een groot winters evenement neer zetten. Maar de organisatie daar van is een hele klus, vandaar dat nu samenwerking is gezocht met het Polderhuis. Adrie Roelse van de Stichting: „Het Polderhuis heeft daar een he le hoop ervaring mee. Dat komt mooi van pas nu we de dag groter en breder opzetten. Bovendien zien we de Dijkwerkersdag als een pilot voor een jaarlijks terugke rend evenement voor ieder dorp. Als dit goed bevalt, kunnen we kij ken of dat mogelijk is. Samen met andere verenigingen in de dor pen." De Dijkwerkersdag is dit jaar dus groots opgezet. Hoogtepunt is de Senior Kamerveiling. Met een wel De Dijkwerkersdag in Westkapelle omvat veel activiteiten. Met als hoogtepunt de veiling. heel uiteenlopend aanbod. Rijp en groen gaat er onder de hamer. De veiling telt inmiddels al ruim hon derd kavels. De meest uiteenlopen de zaken komen aan bod. Van rondvluchten, een dagje mee met het loodswezen, rondvaarten door Amsterdamse grachten, een week in een Zoutelands strandhuisje tot meer praktische zaken als een ge bitsbehandeling inclusief het plaat sen van een kroon, het invullen van belastingaangifte en de hond uitlaten (in Zoutelande). Twee 'bijzonder ouderwetse onder broeken tot de knieën', een 'echte chique streekdracht hoed' en twee gebreide borstrokken voor 'de dun ne moderne dame' geven het aan bod een extra nostalgisch sausje. De opbrengst van de veiling gaat naar het Polderhuis. Maar er is veel meer te doen voor jong en oud. Zoals een ijsbaan, de monstraties hëien, een scheeps- schouw, oude ambachtenmarkt, een kinderkunstgalerie, er rijdt een paardentram en er is volop muziek. De binnen- en buitenacti viteiten zijn in en om verenigings gebouw Westkapelle Herrijst en op de Markt. Burgemeester Rob van der Zwaag geeft om 10.00,uur de aftrap voor het feest. Adrie Roelse gaat er vanuit dat Westkapelle zich hiermee op een positieve manier revancheert. „Er is genoeg negativiteit geweest." door Annemarie Zevenbergen Adrie Roelse, mede-organi sator van de Dijkwerkers dag in Westkapelle en ge meenteraadslid voor DTV, baalt van de negatieve uitstraling die het dijkdorp heeft gekregen. „Het lijkt wel alsof Westkapelle nu uit één man bestaat. We worden in de media afgeschilderd als een soort tweede Urk. Verschrikkelijke verhalen staan er over ons in de landelijke kranten. Die man komt wel van hier, maar hij opereerde overal. Hij zat overal in het café: in Middelburg, Goes, andere dorpen op Walcheren en de Bevelanden. De Dijkwerkersdag morgen gaat natuurlijk gewoon door. Het leven gaat hier ook gewoon door. Wij willen met de Dijkwerkersdag nog eens duidelijk laten zien dat West kapelle een goed dorp is. Dat hier positieve dingen gebeuren. Dat ver enigingen op een hele goede ma nier met elkaar samenwerken. Er is meer dan die negativiteit van die ene man nu. Het wordt mor gen een feest voor jong en oud met een leuk programma. Nu nog goed weer en alles komt goed." www.autoteam.nl 0 0/0 re„,e bij financiering van uw nieuwe auto of occasion Opel 5+5 Deal: 5 jaar 0% financiering 55 jaar gratis onderhoud Chevrolet High five:.0% financiering 5 extra inruilbonus tot 2.500,- Occasions: 0% financiering op alle G2 occasions CHEVROLET door Henk Boot Let op! Geld lenen kost geld CADZAND- BAD - Zeeuws-Vlaande- ren heeft bijna vijftienhonderd koopwoningen in de aanbieding. Als het aan de onroerendgoedsec- tor in de regio ligt, worden die voor een groot deel gekocht door Vlaamse woningzoekenden. Er is alle reden voor optimisme meent dit consortium van make laars, notarissen, banken en fisca listen. Zeeuws-Vlaanderen ligt na melijk binnen schootsafstand van fraaie steden als Gent, Brugge en Antwerpen. Daar zijn vergelijkba re woningen tussen de 40.000 en 100.000 euro duurder. Al zegt de Zeeuws-Vlaamse onroerendgoed- sector het in de gisteren begonnen campagne liever andersom: de wo ningprijzen -liggen hier 40 tot 100 mille lager dan in Vlaanderen. Dat is trouwens niet het enige voordeel dat de. streek te bieden heeft voor Vlamingen die op zoek zijn naar een betaalbare woning dichtbij hun moederland. De aan- koopkosten zijn hier in vergelij king met Vlaanderen 75 procent la ger. Het gaat dan om kosten voor de notaris, de hypotheekkosten en de koopakte plus registratie. In Zeeuws-Vlaanderen betaalt een ko per van een woning van 169.000 euro daarvoor iets meer dan vijf duizend euro. In Vlaanderen al gauw 22 mille. Een ander lokkertje is het financiële voordeel dat Vlaamse nieuwkomers hier kun nen behalen door te winkelen in supermarkten en warenhuizen. Tussen Hulst en Sluis zijn ze daar voor minimaal tien procent goed koper uit. „Kortom: we denken dat Zeeuws-Vlaanderen een aan trekkelijk alternatief is voor Vla mingen die dichtbij hun eigen land willen blijven wonen. En we hebben hier ook nog rust, ruimte, veiligheid, privacy en niet te verge ten de aantrekkingskracht van ster renrestaurants", aldus Peter Zuur- veld van de Hypotheken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34