Een mooie tuin bij dag én nacht wonen j n H vrijdag 2 maart 2012 De organisatie van dé Nederlandse tuin- beurs Tuinidee had wilde plannen. Om het effect van licht en donker op haar tuinontwerpen te laten zien, wilde de organisatie van de beurs in Den Bosch zo nu en dan de verlichting in de Bra banthallen uitschakelen. Maar de brandweer zette daar een streep door: te gevaarlijk. „Ach, dat geeft niets. Hierdoor zijn we nóg creatiever geworden", zegt Bert Huls, behalve tuin- en land schapsarchitect en trendwatcher ook de bedenker van Tuinidee. „De tuin wordt een plek waar we verschillende dingen willen doen op verschillende tijden van de dag. Lekker zitten, feesten, eten en ont spannen genieten van wat de na tuur ons biedt." Hoe je dat concreet aanpakt - het inrichten van een tuin die zowel overdag als 's avonds interessant is - laat Huls zien op de beurs. Alvast een voorproefje. Veel mensen komen pas na een lange dag werken toe aan het ge nieten van hun eigen tuin. Vooral in het vroege voorjaar is het dan alweer donker. Zaak dus om ook 's avonds een interessante tuin te hebben, al is het maar om er van uit de huiskamer naar te kijken. „Je kunt op verschillende manie ren de tuin aantrekkelijk maken op alle tijdstippen van de dag", zegt Huls. „Zo kun je de tuin visu eel interessant maken door te kie zen voor meerdere scheve pergo la's die de tuin een bijzonder per spectief geven. Ook kun je de zicht lijnen die je overdag ziet, 's avonds uitlichten, zodat het effect span nend blijft." Een andere tip is de tuin te be schouwen als een etalage voor kunst en design. Dat kan door het toevoegen van (weerbestendige) schilderijen en beelden.'s Avonds is verlichting een belangrijke fac tor in de tuin. En daarin is steeds meer mogelijk, weet Huls. „We stappen een beetje af van de losse armaturen. Voorheen werd verlich ting in veel gevallen op het laatst op goed geluk toegevoegd, op de plek waar toevallig een aansluit- punt was. Nu kiezen we bewust voor geïntegreerde verlichting, bij voorbeeld spotjes in de grond. We lichten die dingen uit die we mooi vinden, zoals een bijzondere boom of een kunstwerk. Met de nieuwste generatie led-tuinlam- pen kan zelfs de grootste boom goed worden uitgelicht." Denk dan niet aan felle schijnwer pers, want een beetje duisternis blijkt altijd welkom in de tuin. Al is het maar als vriendelijke geste richting andere tuinbewoners, zo als vleermuizen en egels. „Zorg ook voor een uitknop en program meer een speciale verlichtingscom binatie voor momenten dat er meer licht nodig is, bijvoorbeeld bij tuinfeestjes. Ook is het gezellig alleen subtiele, functionele verlich ting te gebruiken en de rest met kaarsjes bij te lichten. Zorg er wel voor dat achter in de tuin altijd wat licht is, anders kijk je in zo'n eng, donker gat." Er zijn meer manieren om ervoor te zorgen dat de tuin zowel over dag als 's avonds boeiend is. Zo zijn er planten te koop die juist 's avonds gaan bloeien of dan heer lijk gaan ruiken. „Het op die wijze nadenken over planten staat nog in de kinderschoenen, maar het is wel heel boeiend." Zo begint de heliotroop 's avonds heerlijk te geuren, net als kamper foelie. Wie zich er een beetje in verdiept, merkt dat er nog meer bloemen zijn die juist in het don ker spannend worden. De nacht- schone opent bijvoorbeeld pas in de avond de trompetvormige bloe men en met de sterke geur lokt de plant nachtvlinders. Apart is ook te zien hoe de gele teunisbloem in de avond de heldergele bladeren opent. „Veel mensen verbazen zich erover als ze dit horen, maar het simpelweg toevoegen van meer én goed gekozen beplanting, juiste verlichting én soms een beet je water, geven de tuin meer leven digheid. Overdag én 's avonds." www.tuinidee.nl 1. Tegenwoordig kiezen we voor tuinspots met led-lampjes erin (ar matuur Branch van Modular). 2. Kies diverse spots en lampen in de tuin (armaturen van Delta Light). 3. Pod Lens van Luceplan geeft over dag en 's avonds sfeer in de tuin. foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31