17,6 Politie put energie uit mooie rapportcijfers 21 zeeland Zeeuwen veiligst 'Inwoners van Westkapelle hebben niet gezwegen en waarschuwden wél' Nespresso De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag vrijdag 2 maart 2012 procent van de Zeeuwen vanaf 15 jaar gaf in 2011 aan zich wel eens onveilig te voelen. De ochtenden waren grijs, de middagen wa ren grijs, en de avon den - nou ja, die zijn in deze tijd van het jaar sowieso grijs. Om het even samen te vat ten: dit was een uitermate grijze week. Op één van die trieste ochtenden reed, in een verlaten winkelstraat, een vrouw op een scootmobiel. Rijden is een te groot woord: ze hobbelde wat, met een blubberen de, lekke voorband. Het schoot voor geen meter op. De vrouw modderde tegen beter weten in tóch verder. Elke centimeter dich ter bij huis was meegenomen, im mers. Ze gaf weer gas, een zeurend, gie rend geluid. Bobbeldebobbel, deed het voorwiel weer. De vrouw gaf op. Ik kon het niet meer aanzien en liep naar haar toe om mijn hulp aan te bieden. Achterdochtig keek ze me aan. Wie was die vreemde mevrouw die zomaar tegen haar aan begon te praten? Het duurde een tijdje voor ze begreep dat ik haar veilig thuis wou brengen. De scootmo biel konden we wel achterlaten. Ze wees op haar oor. „Doof, bracht ze uit, bijna onverstaan baar. „Geopereerd. Twee keer. Pijn! Pijn!" Eén mondhoek hing wat lager dan de andere. „Onge luk", zei ze, en maakte een gebaar naar haar scootmobiel. Ze pakte moeizaam een adresboekje en wees: haar man, die moest ik bel len. Even later zat ik op de bank Nes presso te drinken, gemaakt door haar zorgelijk ogende man. Aan de muur hing een foto uit gelukki ger tijden. Een mooie, jonge vrouw. Een knappe man. En tus sen hen in, een lief kindje. „Bent u dat?", vroeg ik. De vrouw knikte trots. De hele dag dacht ik aan de vrouw en de foto. Tijdens mijn werk, en tijdens de terugrit naar huis nog steeds. En toen zag ik ze, bij mijn voor deur: een boeket bloemen, knal- paars en vuurrood. Was natuurlijk nergens voor no dig, dat bedankje. Maar opeens schoot het leven weer vol kleur. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 58- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beéldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De inzet van de Zeeuwse politie betaalt zich uit. Het aantal inwo ners van de provincie dat zich onveilig voelt, is gedaald. Dat geldt ook voor Zeeuwen die daadwerkelijk slachtoffer zijn ge worden van criminaliteit en van dalisme. door Marcel Modde Ronald Weydema, hoofd politiezaken in Zeeland schuift glimla chend achter de lange vergadertafel van het hoofdbureau in Middelburg. Voor de vorm, hij is zijn leesbril verge ten, bladert de commissaris even door de Zeeuwse cijfers van de jaarlijkse Integrale Veiligheidsmo nitor (IVM) van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. „Hier zit eigenlijk wel een trots man, als ik kijk naar de IVM-2011. Waar wij als politie vanzelfspre kend op uit zijn, is maximale vei ligheid van de inwoners van Zee land. Als je de cijfers op de afzon derlijke onderdelen bekijkt, blijkt eigenlijk dat we vorig jaar op bijna alle thema's betere resultaten heb ben geboekt ten opzichte van 2010. Dat geeft energie." De leefbaarheid in de woonbuurt: plus 0,1 procent. Buurtproblemen zoals verloedering en verkeersover last: min 0,3 procent. Onveilig heidsgevoelens: min 0,5 procent. Tevredenheid bij contact burger en politie: plus 7 procent. En tevre denheid over functioneren van de politie in de woonbuurt: plus 5,9 procent. Zelfs het aantal ondervon den delicten per honderd inwo ners (één slachtoffer kan doelwit zijn van meerdere delicten) is flink gekelderd tot een percentage van 30,7 naar 22,1 procent. Weydema met pretoogjes: „Verras send? Nee, dat kan Uc ook weer niet zeggen. Maar het klopt bij het beeld dat wij zelf hebben over de verhouding met de burger. Zeker sinds de introductie van de heden daagse wijkagent. Het kennen van je wijkagent en de wijkagent die H et Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) consta teert in de periode 2005-2011 een sterke afname van het onveiligheidsgevoel onder de Nederlanders. De grootste daling deed zich voor tussen 2005 en 2008. In 2005 voelde één op de drie in woners zich wel eens onveilig. Vo rig jaar was dat nog iets meer dan een kwart van de bevolking. Dat is een procent minder dan in 2010, zo blijkt uit de integrale veilig heidsmonitor (IVS) die gisteren werd gepresenteerd. Volgens het CBS komen gevoelens van onveiligheid duidelijk meer voor onder inwoners uit stedelijke gebieden. Zo gaven in 2011 meer dan drie op de tien inwoners van de politieregio's Amsterdam-Am- stelland, Haaglanden en Rotter dam-Rijnmond aan dat ze zich wel eens onveilig voelen. In die re gio's zijn ook meer inwoners slachtoffer dan gemiddeld. De mo nitor maakt duidelijk dat Zeeuwen zich het veiligst voelen, op de voet gevolgd door Drentenaren en in woners van de regio Noord- en Oost-Gelderland. zijn omgeving kent en lokale net werk heeft, dat helpt natuurlijk wel!" Dus ligt het ook voor hand dat de politie blijft investeren in buurtzorg. Over twee maanden komen er elf wijkagenten bij. Voor het eind dit jaar moet het aantal buurtspecialis- ten met nog eens enkele tientallen zijn versterkt. Geen uitbreiding, er kent de commissaris, maar een ver schuiving in functie en taakstel ling. „Waar het mij om gaat, is dat we de drempel om contact te zoe ken met de politie zo laag moge lijk maken." Weydema is niet bang dat de posi tieve ontwikkelingen in rook zul len opgaan, wanneer het Zeeuwse korps de tweede helft van dit jaar wordt samengevoegd met West en Midden-Brabant. „Zeeland blijft Zeeland, ook onder het nieu we korps. Die agent blijft. We zijn met z'n allen op de goede weg. Als je de contacten met de bevolking niet op de juiste waarde weet in te schatten, sla je de plank op een vreselijke manier mis. Veiligheidsmonitor De Integrale Veiligheidsmonitor is een grootschalig jaarlijks onder zoek onder de bevolking van 15 jaar en ouder. Thema's zijn: leefbaarheid van de woonbuurt, buurtproblemen, be leving van onveiligheid, slachtof ferschap veelkomende criminali teit en meningen over functione ren politie en gemeente. De IVM is gehouden van half augus tus tot eind november 2011 in 225 gemeenten. Meer dan 220.000 mensen zijn geënquêteerd. Per politieregio wer den minimaal 750 respondenten ondervraagd. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na28» een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n«8) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening door Carla van de Merbel WESTKAPELLE - Zo'n 25 tot 30 men sen hebben gisteravond in Westka pelle de informatiebijeenkomst bij gewoond die naar aanleiding van de ontuchtzaak in het dorp was be legd. Dat zei burgemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere na afloop van de bijeen komst in Westkapelle Herrijst. De avond was besloten, zodat mensen vrijuit konden praten. Van der Zwaag noemde de sfeer tij dens de bijeenkomst 'zakelijk en betrokken'. Volgens de burgemees ter vinden de bewoners het erg dat hun dorp, vooral in de landelij ke media, neergezet wordt als een streng-christelijk dorp waar over de ontuchtzaak gezwegen werd. „De mensen hebben het niet dood gezwegen en hebben hun kinde ren wél gewaarschuwd." 'Aangrijpend' noemde de burge meester de getuigenis van een oud-inwoner van Westkapelle die zo'n veertig jaar geleden slachtof fer is geweest van de man. „Hij ver telde, zonder in detail te treden, wat hem was overkomen." Van der Zwaag heeft kritiek op het Openbaar Ministerie (OM), dat vol gens hem doet voorkomen alsof de honderd jongens waarmee de 60-jarige verdachte de afgelopen veertig jaar ontucht zou hebben ge pleegd, allemaal uit Westkapelle kwamen. „De verdachte kwam ook elders in Zeeland en buiten Zeeland." Hoofdofficier van justi tie Gabriël Munnichs van het OM, die ook bij de bijeenkomst aanwe zig was, zei dat het aantal van hon derd is genoemd 'om de slachtof fers te laten weten dat ze hun ver haal kwijt kunnen'. Volgens Van der Zwaag zijn uit de enkele tientallen telefonische mel dingen afgelopen dagen bij het OM en de GGD (nog) geen nieu we aangiftes voortgekomen. Zie ook: www.pzc.nl/video door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2