Altijd al gek op de kubus wonen 17 vrijdag 2 maart 2012 Rob Bouwman was als kind al weg van de kubuswoningen in Helmond. Passen en meten in de keuken. Ik kan me herinneren dat ik hier als jongetje van een jaar of 10 met school een keer ging kijken. De ku buswoningen waren nét gebouwd. Toen dacht ik al dat het wel héél bij zonder zou zijn als ik daar ooit zou kun nen wonen." Rob Bouwman kreeg de kans zijn jeugd droom te verwezenlijken toen hij onge veer anderhalf jaar geleden een huis zocht na zijn scheiding. „De kubuswonin gen worden verhuurd door een vastgoed bedrijf en op dat moment stond er een leeg. Ik ben gaan kijken en was meteen - wéér - verkocht. Deze was nog enigszins gemeubileerd en dat kwam me wel goed uit. De vorige bewoners hadden bijvoor beeld een eettafel geconstrueerd, vlak bij de keuken." De binnenkant van de kubuswoning is net zo bijzonder als de buitenkant. On derin een vierkante paal zit een berg ruimte, een trap leidt naar de voordeur, vlak onder het begin van de kubus. Een volgend trapje komt uit in wat de archi tect 'het straathuis' noemt. „De ramen zijn gericht op de straat, je voelt je daar inderdaad echt onderdeel van", zegt Bouwman. „Het nadeel is dat het een relatief klein vloeroppervlak is, zo'n 24 vierkante meter. Het lijkt ruimer, om dat de muren schuin naar buiten staan. De vorige bewoners hadden daar al boe kenplankjes gemaakt, daar kan ik nu een deel van mijn eigen boeken- en platencol lectie kwijt." Tegen diezelfde schuine muur ligt een la- Hoe is het nou om daar te wonen, op die aparte plek, in dat speciale gebouw? Die vraag stelt de serie Bijzonder Wonen elke maand. In deze aflevering vertelt Rob Bouwman aan llze Rike over zijn kubuswoning in Helmond. dekast. Op zijn kant, want 'rechtop neemt die kast te veel vloeroppervlakte in beslag'. Schilderijen en foto's 'liggen' ook aan deze schuine muur. Als hij de keukenkastjes opent, blijkt ook daar de achterwand schuin: onderin het kastje past niet meer dan een pak hagelslag. Het 'hemelhuis', de tweede verdieping, is daarentegen weer verrassend groot, met 60 vierkante meter. Er is een badkamer, Bouwman heeft er zijn slaapkamer en er is een slaapgedeelte ingericht voor zijn. kinderen. „De wanden lopen hier juist schuin naar binnen, waardoor je veel lo ze hoekjes hebt waar je niet kunt lopen. Kasten neerzetten, is helemaal lastig." De bovenste verdieping is opvallend warm, zelfs in de winter. „Hier is veel glas. Maar je kunt de ramen niet openzet ten, omdat het dan naar binnen regent. Oorspronkelijk bedoelde de architect het volgens mij als een soort serre of tuin. Ontwerp van Piet Blom Architect Piet Blom ontwierp de kubus woning begin jaren zeventig. Het idee was knusse, kleinschalige woonwijken te maken, als reactie op het grootscha lige en grijze modernisme van de archi tectuur van de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. Blom ging er vanuit dat grootschalige bouwwerken voor mensen op maat moesten worden opgetrokken door ze samen te stellen uit kleinschalige, her kenbare elementen, zoals de kubus. De eerste drie kubuswoningen werden in Helmond gebouwd, in 1974 en 1975. Het was de bedoeling er een gro te wijk mee te realiseren. De interesse nam echter af en uiteindelijk bleef het bij achttien woningen. Die werden ge groepeerd rond theater 't Speelhuis, dat is opgebouwd uit 37 vergelijkbare kubussen. Een grote brand verwoestte op 29 december 2011 het theater en enkele aangrenzende kubuswoningen. Begin jaren tachtig zijn ook in Rotter dam kubuswoningen gebouwd. In to taal 38 stuks, plus twee 'superkubus sen' waar winkels en een amusements centrum zijn gevestigd. Nu hebben mijn kinderen de ruimte ge claimd, ze spelen er graag." Voor het trapgat in de woonkamer han gen in de winter gordijnen. „De stenen paal trekt erg koud op. De isolatie is so wieso niet best. Dat is ook een nadeel van dit huis." Toch woont Bouwman er nog steeds met heel veel plezier. „Het is midden in het centrum. Met carnaval had ik daar onlangs nog veel plezier van. Dit was de perfecte uitvalsbasis." Zelfs de grote brand op 29 december vo rig jaar kan zijn woonplezier niet vergal len. „Het theater is die nacht helemaal verwoest, het huis daar direct naast is ook deels verbrand, het volgende huis had rook- en waterschade. Bij mijn buur man was ook flink wat bluswater naar binnen gespoten. Mijn huis was het vier de en hier is niks beschadigd. Ik moest wel een paar dagen wegblijven, omdat het niet zeker was of er asbest was vrijge komen. Het blijft natuurlijk schrikken, zo'n gebeurtenis. Maar ik ben goed weg gekomen." De kinderen zijn de enige reden dat Rob Bouwman in de toekomst wellicht eens zal verhuizen. „Ze worden ouder en wil len graag elk een eigen slaapkamer als ze bij mij zijn. Als ik alleen zou zijn, zou ik hier altijd willen blijven wonen. Het is een heel speels huis, dat past wel bij mij." P5K1 Reageren? wonen@wegener.nl Door de schuin naar binnen lopende wanden, zijn er in de kubuswoning veel loze hoekjes waar je niet kunt lopen. foto's Vincent van den Hoogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27