wonen5 Naar dromenland in eigen mafraj m vrijdag 2 maart 2012 Wim en Lia van Liempd in hun mafraj, een Jemenitische pronkkamer. foto's WvL IIN Kleed van Scfioltërt Baijings voor Thomas Éijk, in.2005- Wegens nieuwe modellen beurs Milaan: ITALIAANSE DESIGNKEUKENS HOGE KORTINGEN! Jullie kozen voor de bega ne grond: de tuin. „Ja. We hebben onze mafraj zelf ontworpen én gebouwd, met ramen rond om en een dak - begroeid met sedum en kruidachtige planten - in de vorm van een parapluutje, dus met de balken naar één punt in de nok. De inrichting bestaat uit souvenirs uit de Oosterse landen waar we zijn ge weest. En uit kussens, waarvan wij het dessin hebben bepaald en dat een stoffeerder later heeft uitgewerkt. Filosoferen over wat ons bezighoudt, lezen of alleen maar genieten van de rust en de stilte, dat is wat we doen in onze mafraj. We slapen er ook, van april tot september. Dat doen we sinds onze reizen met de motor naar Syrië en Jordanië. Na daar veel in tenten te hebben geslapen, hadden we, eenmaal thuis, 'moeite' met ons eigen bed. Op zomeravonden zitten we sinds dien eerst op onze veranda, om dan later fijn te gaan slapen in onze mafraj. Heerlijk naar dromenland, ja." Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl NAMEN Wim (52) en Lia van Liempd (50) BEROEPEN hij: adviseur bodemsanering; zij: bedrijf in scholing op maat WOONPLAATS Schijndel TWEEDE HUISJE sinds 2005 FUNCTIE rust- en stilteruimte/logeerkamer Niet elk tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmiand. De meeste staan' in eigen tuin. door jan van Mullem Toen je mailde dat je een 'mafraj' in de tuin had, was mijn eerste gedachte: is-ie gevaarlijk? Wim van Liempd: „Het is hier niet bekend, wél in Oos terse landen. Een mafraj is de mooiste kamer in een Je- menitisch huis. Tijdens onze reis door Jemen, in 2004, hebben mijn vrouw en ik diverse maffajs bezocht en raakten we geïnspireerd door de schoonheid ervan. Een mafrai bevindt zich meestal op de bovenste verdie ping van het huis, de plek waar het beste uitzicht is. De inrichting is weldadig: dikke kussens, luxe kleden, lampen en - promi nent aanwezig - een waterpijp. Een soort pronkkamer, ja. Denk aan de sprookjes uit duizend-en-één-nacht. Of de Fata Morgana in de Efteling; het Ooster se paleis waar het boot je langs vaart." Een 'lounge-ruimte' dus. „Inderdaad. Jemenie- ten zijn doorgaans elke dag in hun mafraj te vinden, zo tussen één en vier in de middag, als het maatschappelij ke leven er tot stilstand komt. Dan komen de mannen bij elkaar om, zittend en hangend in de kussens, te praten, waterpijp te roken of qat te kauwen. Vrou wen zijn niet welkom; Jemen is een moslim land, waar een strikte scheiding tussen man en vrouw bestaat. In huizen van rijke fami lies wordt soms ook een ruimte gecreëerd die alleen voor vrou wen is bedoeld. Op een lagere verdieping, dat dan weer wel." Bij het Deense Kvadrat zijn even eens vergelijkbare combinaties te rug te vinden. Zo blijkt de huidige trend ook voor de Spaanse kleu- rengrootmeester Christian Zuzuna- ga een inspiratiebron te zijn ge weest. Hij ontwierp voor Kvadrat de gordijnenserie Skyline, die moeiteloos past in een trendrap port dat Perscentrum Wonen maakte over de combinatie tussen pasteltinten en neonkleuren. Het Perscentrum Wonen, dat voor de meubelbranche de belangrijkste trends signaleert, kwam eind vorig jaar met een rapport waarin het melding maakt van het toene mend gebruik van deze combina tie van zachte tinten en felle kleu ren. En Scholten 8c Baijings zelf: voe len zij zich gevleid door deze uit dijende groep volgers, uitgedaagd of juist geïrriteerd? „Wij zien het als een groot compliment", zegt Carole Baijings op de stand van Pastoe op de meubelbeurs in Keu len; waar het duo de kast Shift pre senteerde - ook in neonkleuren. Ze gaat verder: „Het vreemde feno meen doet zich nu voor dat wij ei genlijk al verder zijn. Zo zijn wij nu bijvoorbeeld bezig met Japans aardewerk. Op basis daarvan doen we een onderzoek naar kleur en stellen we ook een compleet nieuw kleurenpalet samen. Het zijn juist de producenten die ons op dit moment vragen weer iets met fluor te doen. En dat is prima, graag!" „Het gaat overigens wel verder dan alleen het gebruik van neonkleu ren", voegt Stefan Scholten toe. „Je bent niet klaar door ergens simpel weg een kleurtje op te doen. We besteden veel aandacht aan de ma nier waarop kleur wordt toege- Moroso heeft de bekleding van stoel Take a line for a walk van een neongele bies voorzien. past. Het kleurgebruik kan niet los worden gezien van de vorm." Een nadeel heeft het 'kopieerge drag' van andere producenten ove rigens ook: hoe herken je nog een werk van Scholten 8c Baijings? Voor wie alleen afgaat op de kleu ren, wordt dat de komende perio de alleen maar moeilijker. De kans is groot - zeker met het rapport van het Perscentrum Wonen in het achterhoofd - dat meer mer ken gebruik gaan maken van de 'S 8cB-kleurencombinaties'. Bij voorbeeld het Deense Hay heeft zowel echte Scholten 8c Baij- ings-ontwerpen (textiel) in de col lectie als anoniem design met ver gelijkbare kleuren en motieven (kantoorartikelen). Dat is een ge luk voor de liefhebber van de kleurtaal, maar wie specifiek op zoek is naar Scholten 8c Baijings, moet goed opletten. S www.scholtenbaijings.com Reageren? redactie.wonen@wegenernl Bijzettafel Enoki van E15 met een blad van marmer, gecombineerd met een felgekleurd onderstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25